Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JerseyBoy233301614's Rating My Rating
1
A Few Good Men (1992,  R)
A Few Good Men 4.0 Stars
You cant handle the truth!Some may say Cruise was overshadowed my Nicholson's performance, but I feel he held his own. The whole cast was great and the movie showed some aspect of militant laws.Love it
Click to Rate
2
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints 3.0 Stars
This film had a very well rounded group. I have seen people go through some of the same experiances as these characters. The camera shots were excellent and it really captured the New York essence.
Click to Rate
3
A Guy Thing (2003,  PG-13)
A Guy Thing 4.0 Stars
What can I say? Jason Lee is the man. Not a much of a stretch from acting like Brody in the Kevin Smith films, but hey no complaints here.
Click to Rate
4
A History of Violence (2005,  R)
A History of Violence 4.0 Stars
This is definatly not one for the kids. The messege...
killing is like riding a bike..you just cant unlearn it hehe.Viva Viggo!
Click to Rate
5
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
A Lot Like Love 3.0 Stars
This movie was pretty cool, I like how they meet up every now and then. Nice lil romance flick.
Click to Rate
6
A Man Apart (2003,  R)
A Man Apart 5.0 Stars
The best Vin Diesel movie in my opinion. The storyline, the action,his rage like never before. Bad ass movie.
Click to Rate
7
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 3.5 Stars
Carrey finally called upon once more to play a villian. I like him as Olaf, I can't picture anyone else playing this role. Love the cinematography.
Click to Rate
8
After the Sunset (2004,  PG-13)
After the Sunset 3.0 Stars
Im not into movies involving heists,cept for a handful..and this is one of them. I liked that it had humor mixed with action and romance. Ill give it a Chuck Norris thumb up hehe
Click to Rate
9
Airheads (1994,  PG-13)
Airheads 3.5 Stars
Even though Brenden Fraiser was the star, I always considered this an Adam Sandler movie. I found him and Steve Bushemi going back and forth throughout the movie were the best parts.
Click to Rate
10
Alexander (2004,  R)
Alexander 2.0 Stars
I love movies based on historic figures, but watching this adaptation of Alexander was like watching the history channel in a way.Plus they left out so much of the story..it could have been better.
Click to Rate
11
Alpha Dog (2006,  R)
Alpha Dog 4.5 Stars
Wow J.T. really surprised me with his performance. I had my heart in my throat close to the end.Pretty sweet movie, a must own.
Click to Rate
12
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 1.5 Stars
I found the comic book much more interesting.Cant believe the Predator's were'nt as strong as the other movies and it wasnt even rated R which kinda sucked in my opinion.
Click to Rate
13
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Along Came Polly 3.5 Stars
Well it's Ben Stiller doing what he does best..being a dork lol. Gotta love this movie. Also Philip played an excellent role.
Click to Rate
14
American History X (1998,  R)
American History X 5.0 Stars
Edward Norton my all time favorite actor never ceases to amaze me. I love how the story is based on the actions of one man, and facing consequences both good and bad.
Click to Rate
15
American Me (1992,  R)
American Me 4.0 Stars
This goes hand in hand with the movie Jaimie Fox played as Tookie Williams, the founder of the crip gang. Both movies have a explosive messege about gang violence.
Click to Rate
16
American Pie (1999,  R)
American Pie 3.5 Stars
Boy meets pie,boy has his way with pie. The American Pie series remind me of the newer National Lampoon's movies coming out. Funny,a teeny bit raunchy,and with a bit of nausia. Classic.
Click to Rate
17
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2 3.0 Stars
I enjoyed the 2nd installment.I like seeing the cast brought back once again and having that feeling of comfort like you already know them so well.
Click to Rate
18
American Wedding (2003,  R)
American Wedding 4.5 Stars
This is the Stiffler's movie hands down.Sean Wiliam Scott definatly made this film.Best one in the series my opinion.
Click to Rate
19
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp 3.5 Stars
I love how Matt Stiffler follows in his brothers footsteps. He has the whole stiffmiester act down, but I noticed he's a bigger ass than Steve ever was. He is so rediculous I couldnt help but laugh.
Click to Rate
20
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile 3.5 Stars
This film introduces us to 2 totally different Stifflers.One is the caring virgin, and the other is by far the most well liked,shot for shot champion,big man on campus,best party animal out of all the Stifflers.
Click to Rate
21
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 5.0 Stars
The movie I probably watched over 20 times in 6 months. I still qoute scenes from this movie every now and then.I love it....I love lamp too.
Click to Rate
22
Anger Management (2003,  PG-13)
Anger Management 3.0 Stars
I have never in my life met someone that didnt like Adam Sandler. His movies are entertaining and I can never get tired of the characters he makes up.He will always be the kid that never grew up, and over a decadelater he still rocks!.
Click to Rate
23
The Animal (2001,  PG-13)
The Animal 3.5 Stars
To like Rob Schneider movies, you gotta like Adam Sandler movies. They're 2 pees in a pod. I love the goofy comedy's.
Click to Rate
24
Army of Darkness (1993,  R)
Army of Darkness 5.0 Stars
I saw this movie before the other 2. Instant fan..Bruce is the best would-be hero of all time! Plus he has a BOOMSTICK!
Click to Rate
25
Assassins (1995,  R)
Assassins 3.0 Stars
I like the story, kinda reminds me of highlander but with guns. Who's the better assassin? Watch to find out.
Click to Rate
26
Back in the Day (2004,  R)
Back in the Day 0.5 Stars
It was eh..I only bought it cause Ving Rhames was in it. I really cant stand Ja Rule's acting at all...it's pretty horrible..sorry Ving your ok but Ja killed it...I give it a 1/2 star.
Click to Rate
27
Bad News Bears (2005,  PG-13)
Bad News Bears 4.0 Stars
This remake is like none of the original movies. I love to watch Billy Bob interact with kids and treat them like crap in movies lol its just so hilarious not having remorse, not even for kids.Im a fan.
Click to Rate
28
BASEketball (1998,  R)
BASEketball 5.0 Stars
OMG these guys are actualy funny. This goes hand in hand with Orgasmo.A must see.
Click to Rate
29
The Basketball Diaries (1995,  R)
The Basketball Diaries 5.0 Stars
I feel so much for Leo. This guy is a damn good actor, and should have had so many awards. Since following his career, he has been so under-rated and I cant understand why.This film was very graphic, but told a good story for drug awareness.
Click to Rate
30
Beauty Shop (2005,  PG-13)
Beauty Shop 2.0 Stars
I feel this is was more of a girls movie, where-as Barbershop was for both parties. It was ok, but not exactly my taste.
Click to Rate
31
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur 5.0 Stars
Hell yes this is a grand
masterpiece.I really hope no one decides to make a remake, its perfect the way it is.
Click to Rate
32
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
The Benchwarmers 4.0 Stars
Man everyone I told to watch this absolutly loves it. A must see/must own. The cast was perfect!
Click to Rate
33
Beowulf (1999) (1999,  R)
Beowulf (1999) 5.0 Stars
Christopher Lambert is the ultimate Beowulf. I never forget the opening scenes and his unforgetable voice. Priceless!
Click to Rate
34
Beowulf & Grendel (2005,  R)
Beowulf & Grendel 4.5 Stars
I felt bad for Grendel in this movie. I dont blame him for being the way he was. Your not a monster just misunderstood.
Click to Rate
35
Best of the Best (1989,  R)
Best of the Best 4.5 Stars
Cool realistic fighting moves,and each character brought something to the table. A great ending as well.
Click to Rate
36
Bewitched (2005,  PG-13)
Bewitched 3.0 Stars
I freakin worship Will Ferrell, but Nicole Kidman stole the show with those damn cute facial expressions and voice. Your still the man Will.
Click to Rate
37
The Big Bounce (2004,  PG-13)
The Big Bounce 2.5 Stars
It wasnt the traditional Owen Wilson, but I still dug it. Whoah is that Charlie Sheen? hehe
Click to Rate
38
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy 3.5 Stars
OMG Sonny would totally be me if a kid just came into my life. Adam Sandler 4-ever!
Click to Rate
39
Billy Madison (1995,  PG-13)
Billy Madison 5.0 Stars
CLASSIC! Who ever hasnt seen it, leave tat cave and watch it!..TaTaTa Today Junior!
Click to Rate
40
Bedazzled (2000,  PG-13)
Bedazzled 4.5 Stars
Brenden played alot of different roles in this one. It opened my eyes to see hes a pretty good actor. I wish I had a coke and a big mac.....
Click to Rate
41
Bloodfight (Final Fight) (Sportfight) (1989,  Unrated)
Bloodfight (Final Fight) (Sportfight) 4.0 Stars
I love this movie, every aspect of it. It was so damn messed up about what happened to...well I dont want to ruin it. Anyway someone told me it was part of the Bloodsport series, not sure though.
Click to Rate
42
Blow (2001,  R)
Blow 5.0 Stars
Im a sucker for movies based on true stories. Johnny Depp has done it again.CLASSIC.
Click to Rate
43
Boiler Room (2000,  R)
Boiler Room 4.0 Stars
This shows us a world of telemarketing schemes. Selling fake products,fake stock tips and gaining nice chunks of change in the process.
Click to Rate
44
Boomerang (1992,  R)
Boomerang 3.5 Stars
The title speaks for itself..what goes around comes around. Great movie that has humor and some real guy talk.
Click to Rate
45
Booty Call (1997,  R)
Click to Rate
46
Snoop Dog: Boss 'N' Up (2005,  Unrated)
Click to Rate
47
Bowling for Columbine (2002,  R)
Click to Rate
48