My Favorite Movies


  Jess992's Rating My Rating
1
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
awesome i love tim burton movies theyre fantastic
johnny depp and christina ricci are two of my favorite actors and they do so well together
2
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
3
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
again its another one i kno all the words to =P
4
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
this is my all time favourtie movie. i kno all the lines and watched it everyday for 2 weeks! =) i'v read the book but i like the movie bettter the book is so boring
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
The Messengers (2007,  PG-13)
The Messengers
omg this is now my favorite movie
i love kristen stewart and she did an awesome job in this movie
now my mom said this was a pretty predictable movie however this was like the first real horror film that ive seen so i loved it
the story line was awesome and the way john fit into the plot was great
7
The Three Musketeers (1993,  PG)
8
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
k something i dont get... how can that chick fight wearing a corset and heels?!?!?!?!?!?!?!?! its just not possible. was a great movie tho :P
9
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
10
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals
OMG I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!! ITS THE BEST MOVIE EVER NO JOKE! i kno all the words to this movie
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
12
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
i love skinny hes awesome! and i love his belt to
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights
hilarious though i probably shouldnt have watched it with my little sister lol
15
Get Over It (2001,  PG-13)
Get Over It
BEST EFFIN MOVIE EVER!!!!
16
Quest For Camelot (1998,  G)
Quest For Camelot
haha luv this movie!!
17
Hook (1991,  PG)
18
Anastasia (1997,  G)
19
The Addams Family (1991,  PG-13)
20
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
21
Rent (2005,  PG-13)
22
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
"but i love the cookies..."
"im not stupid.......... im not stupid"
"I WANT MY COOKIES!"
23
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
i only saw the last hour lol
me and my friend turned on the TV and it was on and i was cool inuyasha!
so ya it was really good but my friend fell asleep XD
24
Team America - World Police (2004,  R)
25
Kingdom of Heaven (2005,  R)
26
Tower of Terror (1997,  Unrated)
Tower of Terror
i love this movie its so awesome!
27
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
28
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story
this is an incredible movie, allot of ppl dont like it cus u can tell that its all fake but come on it was made in 1984!!! of course its gonna look fake! but thats one of the characteristics that make it great
29
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
30
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
31
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
A Midsummer Night's Dream
it is set in the 19th century in italy yet they speak old english. hmmmm. just a little bit confusing. at the beggining i was a little bored but as i got into the middle it started to get better.
32
What a Girl Wants (2003,  PG)
33
What Women Want (2001,  PG-13)
34
The Mask (1994,  PG-13)
35
Dr. Seuss - The Cat in the Hat (2003,  PG)
Dr. Seuss - The Cat in the Hat
this was actually really funny

"u ho!" lmfao
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
37
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
38
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
39
The Flintstones in Viva Rock Vegas (2000,  PG)
40
The Flintstones (1994,  PG)
41
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
42
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964,  Unrated)
43
I'll Be Home for Christmas (1998,  PG)
44
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
45
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
omg so funny i love meryl streep in this movie its awesome
46
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
OMG I THOUGHT THIS WAS A MOVIE FOR LITTLE KIDS lmfao was i wrong
47
Swimfan (2002,  PG-13)
Swimfan
this movie is so creepy but i love it
48
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty
when i was like five i was scared of this movie when he fought the dragon
ya but now its one of my all time favorites
49
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
Dickie Roberts - Former Child Star
i love this movie!!!!!!!!
50
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
i love the oompla loompas and their songs
51
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
Rock My World (Global Heresy)
i love this movie it is so hilarious, flit is so awesome, i love the song that the 2 guys sing when theyre in bed and smoking weed.
52
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
omg i love this movie! i hope they make a second one
53
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
54
Finding Neverland (2004,  PG)
55
The Mighty (1998,  PG-13)
The Mighty
if u watch this too much it gets boring tho
56
Open Season (2006,  PG)
Open Season
"Once there was a magical elf who lived in a rainbow tree, he lived downstairs of a flatulant dwarf who was constantly having to pee, one day the elf could take no more, so he went and banged on the rude dwarfs door, and wat do u kno they suddenly both were married!"
57
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
haha this is an awesome movie
but going home me and my friends were obsessed with the number three haha
this was a very different role for jim carrey but he deffinitly pulled it off
it was really good
58
Happy Feet (2006,  PG)
59
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
awesome
simply awesome lol
60
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia
omg i love this movie
i cried as im sure many ppl did lol
but it is deffinitly one of my favorites now
61
Read it and Weep (2006,  Unrated)
Read it and Weep
i love it
haha i love jason dolley
i missed like the first half but it was pretty good
i didnt kno that the two ppl were sisters lol but i turned it on and i was like omg! thats danielle panabaker! lol i love her too
i love allot of ppl haha
62
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
This movie was so sweet
63
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
64
Shutter (2008,  PG-13)
Shutter
I love this movie-- and not just because it took place in Japan XD
65
Charlie Bartlett (2007,  R)
66
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
At first i only wanted to see this because its heath ledgers last movie and its looked like he did an amazing job--which he did. i am not a batman fan. i dont dislike batman im just not a huge fan but this movie was amazing. i cant believe how good it was

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments