My Favorite Movies


  JesseDouglasBaker161's Rating My Rating
1
Menace II Society (1993,  R)
2
Boyz n the Hood (1991,  R)
3
Juice (1992,  R)
4
Poetic Justice (1993,  R)
5
Above the Rim (1994,  R)
6
Bullet (1996,  R)
7
Gridlock'd (1997,  R)
8
Gang Related (1997,  R)
9
The Wash (2001,  R)
10
Training Day (2001,  R)
11
Set It Off (1996,  R)
12
Baby Boy (2001,  R)
13
Who's the Man? (1993,  R)
14
White Men Can't Jump (1992,  R)
15
8 Mile (2002,  R)
16
Spider-Man (2002,  PG-13)
17
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
18
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
19
Pretty Woman (1990,  R)
20
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
22
Knight Rider (2008,  Unrated)
23
RoboCop (1987,  R)
24
Ghost (1990,  R)
25
48 HRS (1982,  R)
26
Another 48 Hrs. (1990,  R)
27
One Tough Cop (1998,  R)
28
The Crush (1993,  R)
29
Selena (1997,  PG)
30
Tango & Cash (1989,  R)
31
WWE: Brian Pillman: The Loose Cannon (,  Unrated)
32
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas (1994,  Unrated)
33
Saved by the Bell: Hawaiian Style (1992,  Unrated)
34
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
35
Twins (1988,  PG)
36
Waiting to Exhale (1995,  R)
37
Walking Tall (2004,  PG-13)
38
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
39
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
40
The Punisher (2004,  R)
41
Bait (2000,  R)
42
Batman (1989,  PG-13)
43
Batman Returns (1992,  PG-13)
44
10 to Midnight (1983,  R)
45
Big (1988,  PG)
46
Big Momma's House (2000,  PG-13)
47
Bloodsport (1988,  R)
48
Boiling Point (1993,  R)
49
Blue Streak (1999,  PG-13)
50
Cape Fear (1991,  R)
51
Casino (1995,  R)
52
The Chase (1994,  PG-13)
53
Conspiracy Theory (1997,  R)
54
Cop and a Half (1993,  PG)
55
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
56
Death Warrant (1990,  R)
57
Death Wish (1974,  R)
58
Demolition Man (1993,  R)
59
Double Impact (1991,  R)
60
Falling Down (1993,  R)
61
Foolish (1999,  R)
62
He Got Game (1998,  R)
63
K-911 (1999,  PG-13)
64
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
65
K-9 (1989,  PG-13)
66
In Too Deep (1999,  R)
67
Friday (1995,  R)
68
Hot Boyz (1999,  R)
69
How to Be a Player (1997,  R)
70
House Party 3 (1994,  R)
71
Jackie Brown (1997,  R)
72
187 (1997,  R)
73
Love Jones (1996,  R)
74
Lock Up (1989,  R)
75
Lethal Weapon (1987,  R)
76
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
77
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
78
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
79
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
80
Maverick (1994,  PG)
81
Mo' Money (1992,  R)
82
Money Talks (1997,  R)
83
Mr. Nanny (1993,  PG)
84
The Pacifier (2005,  PG)
85
The Negotiator (1998,  R)
86
Murphy's Law (1986,  R)
87
New Jack City (1991,  R)
88
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
89
O (2001,  R)
90
Only the Lonely (1991,  PG-13)
91
Colors (1988,  R)
92
Niagara, Niagara (1997,  R)
93
The Wood (1999,  R)
94
The Program (1993,  R)
95
Ransom (1996,  R)
96
Running Scared (1986,  R)
97
South Central (1992,  R)
98
Ride (1998,  R)
99
Sudden Death (1995,  R)
100
Rapid Fire (1992,  R)
101
Robocop 2 (1990,  R)
102
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
103
Trespass (1992,  R)
104
Steel (1997,  PG-13)
105
Sugar Hill (1994,  R)
106
True Lies (1994,  R)
107
Turn It Up (2000,  R)
108
Turner and Hooch (1989,  PG)
109
Click (2006,  PG-13)
110
The Longest Yard (2005,  PG-13)
111
3 Strikes (2000,  R)
112
Uninvited Guest (2000,  R)
113
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
114
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
115
Rush Hour (1998,  PG-13)
116
Showgirls (1995,  NC-17)
117
The Terminator (1984,  R)
118
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
119
Pulp Fiction (1994,  R)
120
Payback (1999,  R)
121
Love and Basketball (2000,  PG-13)
122
All About the Benjamins (2002,  R)
123
Stop! or My Mom Will Shoot (1992,  PG-13)
124
Ernest Saves Christmas (1988,  PG)
125
A Thin Line Between Love and Hate (1996,  R)
126
Deliver Us from Eva (2003,  R)
127
Money Train (1995,  R)
128
Lockdown (2002,  R)
129
Fresh (1994,  R)
130
A Time to Kill (1996,  R)
131
Edison (Edison Force) (2005,  R)
132
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
133
The Best Man (1999,  R)
134
The Fugitive (1993,  PG-13)
135
Narc (2002,  R)
136
Sleepers (1996,  R)
137
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
138
The Longshots (2008,  PG)
139
Remember the Titans (2000,  PG)
140
21 (2008,  PG-13)
141
Jack (1996,  PG-13)
142
Three Wishes (1995,  PG)
143
Knight Rider: The Movie (1985,  Unrated)
144
Strange Days (1995,  R)
145
Eraser (1996,  R)
146
I Got The Hook-Up (1998,  R)
147
Not Easily Broken (2009,  PG-13)
148
The Wrestler (2008,  R)
149
The Players Club (1998,  R)
150
Poltergeist (1982,  PG)
151
Whiteboyz (1999,  Unrated)
152
Coach Carter (2005,  PG-13)
153
Sunset Park (1996,  R)
154
Dangerous Minds (1995,  R)
155
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
156
Soul Food (1997,  R)
157
Out on the Edge (1989,  Unrated)
158
The Fan (1996,  R)
159
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments