My Favorite Movies


  jessert's Rating My Rating
1
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
The humor in this movie simply overwhelms me. It rocks my world.
2
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
This movie always makes me cry in the end. Whoopi and Oprah are freakin' awesome.
3
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
The copy machine room is a killer. So is the dead body in the "john" scene. I get asthma attacks.
4
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story
Is there a better "coming of age" film?
5
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
This movie is so hard to watch, but I love how you can see Jesus' human relationship with His mom.
6
Clue (1985,  PG)
Clue
Mrs. White's "flames" monologue is priceless.
7
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
What I wouldn't have given to travel with Indy and touch the Grail!
8
The Prince of Egypt (1998,  PG)
The Prince of Egypt
Bible movies done with really good animation are hard to find.
9
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins
This was my first movie to see in a drive-in. I was completely engrossed.
10
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
As a kid, I had nightmares watching this movie, especially with the girl that has no mouth.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments