My Favorite Movies


  1. jesseryuu
  2. Jesse

Well...here's a big ass list of movies I love. They're not in order really and I don't have the patience to drag and drop ^^; Not that anyone will care, I was just bored ^^; And many are probably missing. Some are childhood favs, some I still love and bring back good memories, and some are and always will be my absolute favorites.

What you will NEVER find in ANY of my lists: High School Musical (crap), Lizzie Maguire (crap), Jonas Bros (crap), Hannah Montana (crap). You get the idea. Unless I decide to waste my time (even more XD) and make a list of movies (and people) that should never have existed. Thank you and have a nice day ^_^

  jesseryuu's Rating My Rating
1
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Death Note (2007,  Unrated)
4
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
5
A Clockwork Orange (1971,  R)
6
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
7
The Shining (1980,  R)
8
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
9
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
10
The Silence of the Lambs (1991,  R)
11
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Godfather (1972,  R)
16
Interview with the Vampire (1994,  R)
17
The Usual Suspects (1995,  R)
18
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
19
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
20
Reservoir Dogs (1992,  R)
21
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
22
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
23
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
24
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
25
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
26
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
27
The Fifth Element (1997,  PG-13)
28
Red Dragon (2002,  R)
29
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
30
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
31
Sin City (2005,  R)
32
Ed Wood (1994,  R)
33
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
35
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
36
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
37
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Beautiful. I never tire of this movie. It's got everything in it.
38
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
39
The Crow (1994,  R)
40
Léon (The Professional) (1994,  R)
41
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
42
Seven (Se7en) (1995,  R)
43
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
44
Amadeus (1984,  R)
45
Big Fish (2003,  PG-13)
46
Shrek 2 (2004,  PG)
47
Shrek (2001,  PG)
48
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
49
Liar Liar (1997,  PG-13)
50
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
51
Labyrinth (1986,  PG)
52
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
53
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
54
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
55
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
56
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
57
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
58
Beauty and the Beast (1991,  G)
59
Sleepy Hollow (1999,  R)
60
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
61
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
62
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
63
Secret Window (2004,  PG-13)
64
Men in Black (1997,  PG-13)
65
Army of Darkness (1993,  R)
66
Lost Highway (1997,  R)
67
The Shawshank Redemption (1994,  R)
68
The Green Mile (1999,  R)
69
Copycat (1995,  R)
70
The Libertine (2006,  R)
71
Jackie Brown (1997,  R)
72
Velvet Goldmine (1998,  R)
73
Kalifornia (1993,  R)
74
The Godfather, Part II (1974,  R)
75
Finding Neverland (2004,  PG)
76
Chicago (2002,  PG-13)
77
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
78
Spider-Man (2002,  PG-13)
79
X-Men (2000,  PG-13)
80
X2 (2003,  PG-13)
81
Hook (1991,  PG)
82
Jurassic Park (1993,  PG-13)
83
Girl, Interrupted (1999,  R)
84
Immortal Beloved (1994,  R)
85
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
86
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
87
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
88
Blood - The Last Vampire (2001,  Unrated)
89
Almost Famous (2000,  R)
90
The Devil's Advocate (1997,  R)
91
Saw (2004,  R)
92
Blue Velvet (1986,  R)
93
Chinatown (1974,  R)
94
Hannibal (2001,  R)
95
Psycho (1960,  R)
96
The Addams Family (1991,  PG-13)
97
The Virgin Suicides (2000,  R)
98
The Exorcist (1973,  R)
99
Farinelli (1995,  R)
100
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
101
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
102
Dancer in the Dark (2000,  R)
103
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004,  R)
104
Anything Else (2003,  R)
105
Falling Down (1993,  R)
106
The Company of Wolves (1984,  R)
107
Buffalo 66 (1998,  R)
108
Don't Say a Word (2001,  R)
109
Chasing Amy (1997,  R)
110
The Graduate (1967,  PG)
111
Taxi Driver (1976,  R)
112
From Hell (2001,  R)
113
Apocalypse Now (1979,  R)
114
Back to the Future (1985,  PG)
115
Back to the Future Part II (1989,  PG)
116
Back to the Future Part III (1990,  PG)
117
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
118
Full Metal Jacket (1987,  R)
119
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
120
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
121
Fargo (1996,  R)
122
GoodFellas (1990,  R)
123
American Psycho (2000,  R)
124
Party Monster (2003,  R)
125
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
126
Heathers (1988,  R)
127
The Others (2001,  PG-13)
128
Casino (1995,  R)
129
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
130
V for Vendetta (2006,  R)
131
The Illusionist (2006,  PG-13)
132
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
133
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Absolutely love it. Only the first one though.
134
Hostel (2006,  R)
135
The Deer Hunter (1978,  R)
136
Ghost World (2001,  R)
137
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
138
Boogie Nights (1997,  R)
139
Scream (1996,  R)
140
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
141
Spawn (1997,  PG-13)
142
The Punisher (2004,  R)
143
Batman (1989,  PG-13)
144
Batman Returns (1992,  PG-13)
145
Batman Begins (2005,  PG-13)
146
Fight Club (1999,  R)
147
Hannibal Rising (2007,  R)
148
Forrest Gump (1994,  PG-13)
149
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
150
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
151
Die Hard (1988,  R)
152
Misery (1990,  R)
153
Young Frankenstein (1974,  PG)
154
Blade Runner (1982,  R)
155
Stand by Me (1986,  R)
156
Get Shorty (1995,  R)
157
The Grifters (1990,  R)
158
1408 (2007,  PG-13)
159
The Full Monty (1997,  R)
160
Instinct (1999,  R)
161
Memento (2000,  R)
162
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
163
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
164
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
165
The Butterfly Effect (2004,  R)
166
House of 1000 Corpses (2003,  R)
167
Matador (1986,  NC-17)
168
Esperando la carroza (1985,  Unrated)
169
Películas para No Dormir: La Habitación del Niño (Films to Keep You Awake: The Baby's Room) (2006,  Unrated)
170
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
171
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
172
The Doors (1991,  R)
173
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
174
Capote (2005,  R)
175
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
176
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
177
The Truman Show (1998,  PG)
178
Scarface (1983,  R)
179
Apt Pupil (1998,  R)
180
Trainspotting (1996,  R)
181
To Die For (1995,  R)
182
A Few Good Men (1992,  R)
183
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
184
300 (2007,  R)
185
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
Liked the manga SO much better. The manga was just too freaking awesome for anyone to be able to make a movie out of it unless it was a trilogy...
I loved it either way. Probably would have appreciated it more if I hadn't read the manga...film adaptations more often than not dissapoint the fans of the book or comic...
186
Blow (2001,  R)
187
Zoolander (2001,  PG-13)
188
American History X (1998,  R)
189
Desperado (1995,  R)
190
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
191
Nick of Time (1995,  R)
192
Richard III (1995,  R)
193
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
What can I say? This is a classic ^_^ I saw this movie when I was 13 and loved it. Yes, it's a bit cliche'd but it's a movie I'll never forget.
194
A Bronx Tale (1993,  R)
195
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
196
The Remains of the Day (1993,  PG)
197
Independence Day (1996,  PG-13)
198
The War of the Roses (1989,  R)
199
Braveheart (1995,  R)
200
Scent of a Woman (1992,  R)
201
Lethal Weapon (1987,  R)
202
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
203
Hard Candy (2006,  R)
204
The Lost Boys (1987,  R)
205
The Witches of Eastwick (1987,  R)
206
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
207
Good Will Hunting (1997,  R)
208
Tootsie (1982,  PG)
209
The Fugitive (1993,  PG-13)
210
Magnolia (1999,  R)
211
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
212
Prizzi's Honor (1985,  R)
213
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
214
My Own Private Idaho (1991,  R)
215
Constantine (2005,  R)
216
Dead Poets Society (1989,  PG)
217
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
218
The Frighteners (1996,  R)
219
Pay It Forward (2000,  PG-13)
220
American Beauty (1999,  R)
221
Art School Confidential (2006,  R)
222
The Blair Witch Project (1999,  R)
223
The Aviator (2004,  PG-13)
224
Rosemary's Baby (1968,  R)
225
True Romance (1993,  R)
226
Enter the Dragon (1973,  R)
227
Vanilla Sky (2001,  R)
228
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
229
Eragon (2006,  PG)
230
Philadelphia (1993,  PG-13)
231
The Number 23 (2007,  R)
232
Cry Baby (1990,  PG-13)
233
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
234
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
235
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
236
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
237
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
238
Resident Evil (2002,  R)
239
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
240
Johnny Mnemonic (1995,  R)
241
Hellboy (2004,  PG-13)
242
Very Bad Things (1998,  R)
243
The Last Samurai (2003,  R)
244
Quills (2000,  R)
245
Dangerous Liaisons (1988,  R)
246
Being John Malkovich (1999,  R)
247
The Dark Knight (2008,  PG-13)
248
Gangs of New York (2002,  R)
249
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
250
Blood Simple (1984,  R)
251
The Untouchables (1987,  R)
252
Rain Man (1988,  R)
253
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
254
Lolita (1962,  Unrated)
255
A Time to Kill (1996,  R)
256
The Departed (2006,  R)
257
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
258
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
259
Wall Street (1987,  R)
260
Barton Fink (1991,  R)
261
The Big Lebowski (1998,  R)
262
Punch-Drunk Love (2002,  R)
263
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
264
Dead Man Walking (1995,  R)
265
Brokeback Mountain (2005,  R)
266
All That Jazz (1979,  R)
267
The Bone Collector (1999,  R)
268
Gia (1997,  R)
269
The Gathering (2006,  R)
270
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
271
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
272
Ninja Scroll (1995,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments