My Favorite Movies


  Jessica185131612's Rating My Rating
1
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
4
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
5
American Splendor (2003,  R)
American Splendor 3.0 Stars
In many ways this movie reminds me of the world of Wal-Mart.
Click to Rate
6
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Click to Rate
7
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
Click to Rate
8
Annie (1982,  PG)
Click to Rate
9
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
Click to Rate
10
August Rush (2007,  PG)
Click to Rate
11
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
Another one of my faves.
Click to Rate
12
Babe (1995,  G)
Click to Rate
13
Baby Mama (2008,  PG-13)
Baby Mama 3.5 Stars
This movie really had me cracking up, mainly because of Amy Poehler's role. Not 100% predictable either.
Click to Rate
14
Ballet Shoes (2007,  PG)
Ballet Shoes 4.0 Stars
Really liked it!
Click to Rate
15
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
16
Becoming Jane (2007,  PG)
Click to Rate
17
Bella (2006,  PG-13)
Bella 4.5 Stars
Very heart touching movie.
Click to Rate
18
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
19
Big (1988,  PG)
Click to Rate
20
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Click to Rate
21
Cars (2006,  G)
Click to Rate
22
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Chariots of Fire (1981,  PG)
Click to Rate
24
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
25
Charlotte's Web (2006,  G)
Click to Rate
26
Christy (2000,  PG)
Click to Rate
27
Christy - A Change of Seasons (2001,  PG)
Click to Rate
28
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
29
Coach Carter (2005,  PG-13)
Click to Rate
30
Curly Sue (1991,  PG)
Click to Rate
31
Dan in Real Life (2007,  PG-13)
Click to Rate
32
Dimples (1936,  PG)
Click to Rate
33
Dreamer: Inspired by a True Story (2005,  PG)
Click to Rate
34
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
Drillbit Taylor 3.0 Stars
Several humorous one-liners.
Click to Rate
35
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
36
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
37
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Emma (1996,  PG)
Click to Rate
39
Enchanted (2007,  PG)
Click to Rate
40
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 4.0 Stars
A classic.
Click to Rate
41
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
42
First Sunday (2008,  PG-13)
First Sunday 3.5 Stars
Funny with a great moral of the story!
Click to Rate
43
Flicka (2006,  PG)
Click to Rate
44
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
Click to Rate
45
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
46
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
48
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 4.0 Stars
Great movie! Very inspiring. Go see it.
Click to Rate
49
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
50
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
51
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
Grace Is Gone 4.0 Stars
Tears tears tears, and more tears. This movie is so touching and sheds light into the lives of those who truly sacrifice their life for the sake of our country.
Click to Rate
52
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
53
Heidi (1937,  G)
Click to Rate
54
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
55
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
56
How She Move (2008,  PG-13)
How She Move 4.0 Stars
I thought this could possibly be a really cheesy movie, but I was surprised to discover that not only was the dancing awesome, but the acting was actually believable as well. Great Independent Canadian film.
Click to Rate
57
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate