Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
Movies I Want to See
by
Jen
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
Movies I Wanna buy
by
Mehek
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
jessica
jessica358846310's Rating
My Rating
1
A Clockwork Orange
(1971, R)
2
Suburbia
(1983, R)
3
The Outsiders
(1983, PG)
4
Bad Taste
(1988, Unrated)
5
Citizen Toxie - The Toxic Avenger IV
(2002, Unrated)
6
Surf Nazis Must Die
(1987, R)
7
Pulp Fiction
(1994, R)
8
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
(2007, R)
9
Death Proof (Grindhouse Presents)
(2007, R)
10
Reservoir Dogs
(1992, R)
11
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
it's one of Quentin's- of course i luv it
12
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
13
Jackie Brown
(1997, R)
14
Full Metal Jacket
(1987, R)
15
The Shining
(1980, R)
16
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
(1964, PG)
18
Meet the Feebles
(1989, R)
19
The Meet the Applegates
(1991, R)
20
She-Devil
(1989, PG-13)
21
A Dirty Shame
(2004, NC-17)
22
Polyester
(1981, R)
23
Pink Flamingos
(1972, NC-17)
24
Cry Baby
(1990, PG-13)
25
Serial Mom
(1995, R)
26
Chopper Chicks in Zombietown (Cycle Sluts)
(1989, R)
27
Drop Dead Fred
(1991, PG-13)
28
What Dreams May Come
(1998, PG-13)
29
Mallrats
(1995, R)
30
Vulgar
(2002, R)
31
Drawing Flies
(1996, Unrated)
32
Chasing Amy
(1997, R)
33
Clerks
(1994, R)
34
Clerks II
(2006, R)
35
Dogma
(1999, R)
36
Repo Man
(1984, R)
37
The Descent
(2006, R)
38
No Country for Old Men
(2007, R)
39
Flight of the Navigator
(1986, PG)
40
The ButterCream Gang
(1992, Unrated)
41
Stand by Me
(1986, R)
42
All The King's Men
(2006, PG-13)
43
American Me
(1992, R)
44
Casino
(1995, R)
45
The Godfather
(1972, R)
46
The Godfather, Part II
(1974, R)
47
The Godfather, Part III
(1990, R)
48
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
49
Monty Python's Life of Brian
(1979, R)
50
Monty Python's The Meaning of Life
(1983, R)
51
Monty Python's And Now for Something Completely Different
(1972, PG)
52
Man With the Screaming Brain
(2005, Unrated)
53
Basket Case
(1983, R)
54
The Evil Dead
(1982, NC-17)
55
Evil Dead 2
(1987, R)
56
Army of Darkness
(1993, R)
57
Night of the Living Dead
(1968, Unrated)
58
Night of the Living Dead
(1990, R)
59
Night of the Living Dead 3D
(2006, R)
60
Day of the Dead (1985)
(1985, Unrated)