My Favorite Movies


  Jessica390555009's Rating My Rating
1
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
2
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
3
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
5
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
6
Alien (1979,  R)
Click to Rate
7
American History X (1998,  R)
Click to Rate
8
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
9
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
10
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
11
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
12
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
13
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
14
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
15
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
16
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
Blow (2001,  R)
Click to Rate
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
19
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
20
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
21
Casino (1995,  R)
Click to Rate
22
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
24
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
26
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
27
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
28
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
29
Crash (2004,  R)
Click to Rate
30
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
32
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
33
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
36
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
37
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
38
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
39
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
40
Friday (1995,  R)
Click to Rate
41
Friday After Next (2002,  R)
Click to Rate
42
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
43
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
44
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
45
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
46
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
47
Green Street Hooligans (2005,  R)
Click to Rate
48
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
49
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
50
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
51
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
52
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
53
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
54
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
55
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
56
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
57
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
58
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
59
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
60
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate