Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Jessica92604713's Rating My Rating
1
Breaking Glass (1980,  PG)
2
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
3
Breaking Away (1979,  PG)
4
Pal Joey (1957,  Unrated)
5
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
6
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
7
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)
8
Saturday Night Fever (1977,  PG)
9
Little Darlings (1980,  R)
10
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains (1981,  R)
11
Over the Edge (1979,  PG)
12
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
13
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
14
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
15
Sixteen Candles (1984,  PG)
16
Taxi Driver (1976,  R)
17
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
18
The Color Purple (1985,  PG-13)
19
The Godfather (1972,  R)
20
The Godfather, Part II (1974,  R)
21
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
23
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
24
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
25
How Green Was My Valley (1941,  Unrated)
26
Germinal (1994,  R)
27
Pillow Talk (1959,  Unrated)
28
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
29
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
30
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
31
Butterfield 8 (1960,  Unrated)
32
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
33
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
34
8 1/2 (1963,  Unrated)
35
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
36
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
37
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
38
Belle de Jour (1968,  R)
39
King Corn (2007,  Unrated)
40
Heavenly Creatures (1994,  R)
41
The Collector (The Butterfly Collector) (1965,  Unrated)
42
Badlands (1973,  PG)
43
Carrie (1976,  R)
44
Hideous Kinky (1998,  R)
45
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
46
Wild in the Streets (1968,  R)
47
Tommy (1975,  PG)
48
Stork Club (1945,  Unrated)
49
Hair (1979,  PG)
50
Across the Universe (2007,  PG-13)
51
Three on a Match (1932,  Unrated)
52
Of Human Bondage (1934,  Unrated)
53
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
54
His Girl Friday (1940,  Unrated)
55
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
56
That Touch of Mink (1962,  Unrated)
57
Lover Come Back (1961,  Unrated)
58
On the Town (1949,  Unrated)
59
Young at Heart (1954,  PG)
60
Moon Over Miami (1941,  Unrated)
61
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
62
The Pajama Game (1998,  Unrated)
63
Down Argentine Way (1940,  Unrated)
64
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
65
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) (1986,  PG)
66
Jean De Florette (1986,  PG)
67
La Cage Aux Folles (1979,  R)
68
Bread and Tulips (2001,  PG-13)
69
Henry & June (1990,  NC-17)
70
The Savages (2007,  R)
71
Cold Mountain (2003,  R)
72
Magnolia (1999,  R)
73
Capote (2005,  R)
74
25th Hour (2002,  R)
75
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
76
Flawless (1999,  R)
77
The Misfits (1961,  Unrated)
78
We're Not Married (1952,  Unrated)
79
Fearless Freaks (2005,  Unrated)
80
A Room With A View (1985,  R)
81
Bugsy Malone (1976,  G)
82
Foxes (1980,  R)
83
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
84
Christmas on Mars (2008,  Unrated)
85
Steel City (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments