Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JessicaKatherine3242's Rating My Rating
1
Shock Treatment (1981,  PG)
Click to Rate
2
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
Click to Rate
3
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
4
Yellow Submarine (1968,  G)
Click to Rate
5
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
6
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
7
SLC Punk (1998,  R)
Click to Rate
8
Party Monster (2003,  R)
Click to Rate
9
Airheads (1994,  PG-13)
Click to Rate
10
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
11
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
12
American History X (1998,  R)
Click to Rate
13
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
14
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
15
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
16
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
17
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
18
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
19
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
Click to Rate
20
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
21
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
22
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
23
Don't Say a Word (2001,  R)
Click to Rate
24
Stir of Echoes (1999,  R)
Click to Rate
25
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
26
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Superstar (1999,  PG-13)
Click to Rate
28
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
29
Pleasantville (1998,  PG-13)
Click to Rate
30
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
31
The Doors (1991,  R)
Click to Rate
32
Clue (1985,  PG)
Click to Rate
33
Kingpin (1996,  PG-13)
Click to Rate
34
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
Gothika (2003,  R)
Click to Rate
36
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
37
The Scarecrow (1920,  Unrated)
Click to Rate
38
Aladdin (1992,  Unrated)
Click to Rate
39
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
40
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Click to Rate
41
Fantasia (1940,  G)
Click to Rate
42
Bambi (1942,  G)
Click to Rate
43
Lady and the Tramp (1955,  G)
Click to Rate
44
Shampoo (1975,  R)
Click to Rate
45
Jackie Brown (1997,  R)
Click to Rate
46
The Wiz (1978,  G)
Click to Rate
47
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
Click to Rate
48
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
49
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
50
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
Click to Rate
51
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
52
Pit and the Pendulum (1961,  Unrated)
Click to Rate
53
Tales of Terror (1962,  Unrated)
Click to Rate
54
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
55
House of Wax (1953) (1953,  PG)
Click to Rate
56
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
57
Dumbo (1941,  G)
Click to Rate
58
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
59
Buffalo 66 (1998,  R)
Click to Rate
60
Kids (1995,  NC-17)
Click to Rate
61
How High (2001,  R)
Click to Rate