Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
harrisjd's new List
by
JD
nyerhofure's new List
by
Stephine
List#1
by
Talaat
My Watched
by
Elena
exciting
by
Loni
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Jessica
jessy191's Rating
My Rating
1
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
2
Dirty Dancing - Havana Nights
(2004, PG-13)
3
Grease
(1978, PG)
4
Grease 2
(1982, PG)
5
Shag
(1989, PG)
6
Labyrinth
(1986, PG)
7
Legend
(1985, PG)
8
Sixteen Candles
(1984, PG)
9
The Breakfast Club
(1985, R)
10
Stephen King's The Stand
(, Unrated)
11
Lagaan - Once Upon a Time in India
(2001, PG)
12
Weird Science
(1985, PG-13)
13
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
14
The Princess Bride
(1987, PG)
15
The Little Mermaid
(1989, G)
16
Cinderella
(1950, G)
17
Willow
(1988, PG)
18
Cat on a Hot Tin Roof
(1958, Unrated)
19
Dead Poets Society
(1989, PG)
20
The Fifth Element
(1997, PG-13)
21
The Whole Wide World
(1996, PG)
22
Gone With the Wind
(1939, G)
23
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
24
Face/Off
(1997, R)
25
The Witches of Eastwick
(1987, R)
26
Cocoon
(1985, PG-13)
27
Cocoon 2 - The Return
(1988, PG)
28
Evolution
(2001, PG-13)
29
The Witches
(1990, PG)
30
The Abyss
(1989, PG-13)
31
The X-Files - Fight the Future
(1998, PG-13)
32
Spaceballs
(1987, PG)
33
The Fast and the Furious
(2003, PG-13)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
38
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
39
Pretty Woman
(1990, R)
40
The Lord of the Rings (1978)
(1978, PG)
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
44
The Thorn Birds: The Missing Years
(, Unrated)
45
Gremlins
(1984, PG)
46
Gremlins 2 - The New Batch
(1990, PG-13)
47
Drop Dead Fred
(1991, PG-13)
48
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
49
Betsy's Wedding
(1990, R)
50
Mystic Pizza
(1988, R)
51
Shrek
(2001, PG)
52
Shrek 2
(2004, PG)
53
Shrek the Third (Shrek 3)
(2007, PG)
54
Fraggle Rock - Live by the Rule of the Rock
(, Unrated)