My Favorite Movies


  Jessyca242715147's Rating My Rating
1
Harold and Maude (1971,  PG)
Click to Rate
2
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
3
Belle de jour (,  R)
Click to Rate
4
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
6
Silkwood (1983,  R)
Click to Rate
7
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
8
Dante's Peak (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
10
Repulsion (1965,  Unrated)
Click to Rate
11
The House of the Spirits (1994,  R)
Click to Rate
12
All About Eve (1950,  Unrated)
Click to Rate
13
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
14
My Life Without Me (2003,  R)
Click to Rate
15
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
16
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
17
Tea With Mussolini (1999,  PG)
Click to Rate
18
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Click to Rate
19
Chastity (1969,  R)
Click to Rate
20
Hair (1979,  PG)
Click to Rate
21
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
22
The Witches of Eastwick (1987,  R)
Click to Rate
23
Rosemary's Baby (1968,  R)
Click to Rate
24
Singin' in the Rain (1952,  G)
Click to Rate
25
Flashdance (1983,  R)
Click to Rate
26
The Hours (2002,  PG-13)
Click to Rate
27
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
28
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
29
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
30
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
31
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
32
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
Click to Rate
33
Cabaret (1972,  PG)
Click to Rate
34
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
35
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
36
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
37
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Click to Rate
38
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
39
Botched (,  Unrated)
Click to Rate
40
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
41
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, The Vampire) (1922,  Unrated)
Click to Rate
42
Toolbox Murders (2004,  R)
Click to Rate
43
Barbarella (1968,  PG)
Click to Rate
44
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
45
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
Click to Rate
46
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
47
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
48
Hard Candy (2006,  R)
Click to Rate
49
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
50
A Dog's Life (1918,  Unrated)
Click to Rate
51
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
52
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
53
The Hunger (1983,  R)
Click to Rate
54
The Elephant Man (1980,  PG)
Click to Rate
55
Funny Face (1957,  Unrated)
Click to Rate
56
Pet Sematary (1989,  R)
Click to Rate
57
Party Monster (2003,  R)
Click to Rate
58
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
59
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
60