My Favorite Movies
| jgeorge08's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Postman (1997, R) |
|
|
| 2 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 3 |
Lord of War (2005, R) |
|
|
| 4 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Good, the Bad and the Ugly (1967, R) |
|
|
| 6 |
The World's Fastest Indian (2005, PG-13) |
|
|
| 7 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 9 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 10 |
Flags of Our Fathers (2006, R) |
|
|
| 11 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 14 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
|
| 15 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
Speed (1994, R) |
|
|
| 17 |
The Fast and the Furious (2003, PG-13) |
|
|
| 18 |
The Terminator (1984, R) |
|
|
| 19 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
|
| 21 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
|
| 22 |
Over the Top (1987, PG) |
|
|
| 23 |
3000 Miles to Graceland (2001, R) |
|
|
| 24 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
|
| 25 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
|
| 26 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
|
| 27 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
|
| 28 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
|
| 29 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
|
| 30 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
|
| 31 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
|
| 32 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
|
| 33 |
First Blood (Rambo: First Blood) (1982, R) |
|
|
| 34 |
Rambo: First Blood Part II (1985, R) |
|
|
| 35 |
Hart's War (2002, R) |
|
|
| 36 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 37 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
|
| 38 |
Man of the Year (2006, PG-13) |
|
|
| 39 |
Life (1999, R) |
|
|
| 40 |
The Rock (1996, R) |
|
|
| 41 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
|
| 42 |
Grumpy Old Men (1993, PG-13) |
|
|
| 43 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 44 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 45 |
Reign Over Me (2007, R)
loved every minute of it. |
|
|
| 46 |
Men of Honor (2000, R) |
|
|
| 47 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|


