My Favorite Movies

  1. jgirl2688
  2. A.

Give list a short description

  jgirl2688's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
This movie was incredible!
Click to Rate
3
Harold and Maude (1971,  PG)
Harold and Maude 5.0 Stars
I loved Harold! There are some great characters in this movie. This is a really funny black comedy.
Click to Rate
4
Allegro Non Troppo (1977,  PG)
Allegro Non Troppo 5.0 Stars
Beautiful movie, full of life and music. Anyone can enjoy this movie, it has music, comedy, animation, thought provoking messages, and as a said before, it is so full of life, I loved it.
Click to Rate
5
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory 5.0 Stars
Great movie for both kids and adults. It's hilarious, and the songs are really fun. Don't miss this classic film.
Click to Rate
6
Forbidden Zone (1980,  R)
Click to Rate
7
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
8
Heathers (1989,  R)
Click to Rate
9
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
10
River's Edge (1986,  R)
River's Edge 5.0 Stars
A very accurate portrayal of teens in that decade. Great acting, good real-life story, and it's all put together nicely. I love this film.
Click to Rate
11
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
12
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 5.0 Stars
Extremely funny, lovable characters, exciting story, and great acting. We all wish we were as cool as Ferris Bueller by the end of the film.
Click to Rate
13
Firestarter (1984,  R)
Click to Rate
14
Brazil (1985,  R)
Brazil 5.0 Stars
WOW!
Click to Rate
15
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
16
Heavy Metal (1981,  R)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
Great end to a great trilogy. It's an amazing movie!
Click to Rate
18
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
Excellent sequel, that became one of the best Star Wars films according to many fans.
Click to Rate
20
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
21
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
22
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
23
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
24
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
25
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
26
Scanners (1981,  R)
Scanners 5.0 Stars
totally awesome to see! Even if you don't understand everything that's going on, or it gets boring, keep watching, because it will be worth it in the end.
Click to Rate
27
Vincent (1982,  G)
Click to Rate
28
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers 5.0 Stars
This movie has everything, action, romance, musical numbers, and a lot of comedy.
Click to Rate
29
Amazon Women on the Moon (1987,  R)
Click to Rate
30
Spaceballs (1987,  PG)
Spaceballs 5.0 Stars
This is what a spoof movie is supposed to be!
Click to Rate
31
Valley Girl (1983,  R)
Click to Rate
32
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
33
Maximum Overdrive (1986,  R)
Click to Rate
34
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
35
Dune (1984,  PG-13)
Dune 4.5 Stars
This movie is only brilliant if you've read the books, at least the first book. If you haven't you'll hate this film, and it'll be a waste of your time. It follows the book very close and if you don't understand what's going on, you'll get bored and confused. Having read Dune, I really enjoyed this movie.
Click to Rate
36
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
37
Trick or Treat (1986,  R)
Click to Rate
38
sex, lies, and videotape (1989,  R)
Click to Rate
39
The Wraith (1986,  PG-13)
Click to Rate
40
Supergirl (1984,  PG)
Click to Rate
41
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Click to Rate
42
Airplane! (1980,  PG)
Click to Rate
43
Midnight Madness (1980,  PG)
Click to Rate
44
The Orkly Kid (1985,  Unrated)
Click to Rate
45
Alien (1979,  R)
Click to Rate
46
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
Click to Rate
47
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
48
Corvette Summer (1978,  PG)
Corvette Summer 4.5 Stars
I love Mark Hamill in this movie, he is so cute!
Click to Rate
49
Saturday Night Fever (1977,  PG)
Click to Rate
50
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
51
Black Christmas (1974,  R)
Black Christmas 4.5 Stars
Great movie, good characters, and it leaves you wondering. It's a perfect horror movie.
Click to Rate
52
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
53
Five Easy Pieces (1970,  R)