My Favorite Movies
| jhill29's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
|
| 2 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
|
| 3 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
|
| 4 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
|
| 5 |
Imitation of Life (1934, Unrated) |
|
|
| 6 |
The Autobiography of Miss Jane Pittman (1974, Unrated) |
|
|
| 7 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Best Man (1999, R) |
|
|
| 9 |
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) (1998, PG-13) |
|
|
| 10 |
Hoodlum (1997, R) |
|
|
| 11 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
|
| 12 |
Shaolin Five Animals (, Unrated) |
|
|
| 13 |
The Five Heartbeats (1991, R) |
|
|
| 14 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 15 |
Purple Rain (1984, R) |
|
|
| 16 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
|
| 17 |
Doctor Detroit (1983, R) |
|
|
| 18 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
|
| 19 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
|
| 20 |
Enough (2002, PG-13) |
|
|
| 21 |
Bebe's Kids (1992, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Garbage Pail Kids Movie (1987, PG) |
|
|
| 23 |
Cujo (1983, R) |
|
|
| 24 |
Freeway (1996, R) |
|
|
| 25 |
Penitentiary 2 (1982, R) |
|
|
| 26 |
Penitentiary (1979, R) |
|
|
| 27 |
New Jack City (1991, R) |
|
|
| 28 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
|
| 29 |
Baby Boy (2001, R) |
|
|
| 30 |
Menace II Society (1993, R) |
|


