My Favorite Movies

  1. JigsawRambo007
  2. J. A .

Give list a short description

  JigsawRambo007's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
it the best movie ive ever seen, I was on the World Pemier June 19th 2005, is the night ILL never Forget. This is the best Star Wars movie, with the Spesial Effect and all the Starships and light saber. 2005 was a great movie year! I love this movie!
Click to Rate
2
Saw III (2006,  R)
Saw III 5.0 Stars
It was kewl, i love the saw movies
Click to Rate
3
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
verry kewl
Click to Rate
4
Scarface (1983,  R)
Scarface 5.0 Stars
that was FUCKING COOL MOVIE!!!!!!!!!! Tony Montana is FUCKING COOL!!!!!
Click to Rate
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
its a very good movie. with Darth Vader He is very cool in this movie. and the super star destroyer.
Click to Rate
6
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV) 5.0 Stars
MOST bloodiest Movie ive seen, Very cool, The same old Rambo. and a Good movie!
Click to Rate
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
It is old, but very cool, verry kewl space battle, and a good story plot, Very good Film by George Lucas he is the best Director!!!!!
Click to Rate
8
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
alsome!!!!!! Many good Quote
Click to Rate
9
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
Alsome!!! I love this movie
Click to Rate
10
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III 5.0 Stars
very good movie. Al Pacino is a very good actor
Click to Rate
11
Saw IV (2007,  R)
Saw IV 5.0 Stars
THIS MOVIE WAS KEWL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, it was intresting 2 see how John Kramher became JIGSAW, I LOVE this movie!!!!!!!!!
Click to Rate
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
An Allsome Movie!!!!, Good Old Indiana Jones his so cool and funny, his old but still cool. you can see that is the same people who made Star Wars. you can her it on the music. its worth to see it, i gonna buy the DVD, Its was also many great Action Scenes. I Really Hope ist gonna be a Sequel! U have done A great Jobb Spielberg and Lucas, the best Directors Ever! and Harrison Ford one of the best actor ever!
Click to Rate
13
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
Very very kewl is the best horror movie!!
Click to Rate
14
American Gangster (2007,  R)
American Gangster 5.0 Stars
Very Very cool!!!! i love this movie, i also like the Album American Gangster which is based on the film.
Click to Rate
15
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
very kewl battle scenes and very mutch blood very kewl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.5 Stars
Kewl, some of the kewlest with the movie was the Space battle and the Lightsaber duel, The Ewoks was very funny!!!!! great movie
Click to Rate
17
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 4.5 Stars
very good!!!!!!!!!!!!!! very kewl to watch Vito Corleone history.
Click to Rate
18
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
it one of the best film i have seen a good story about hope.
Click to Rate
19
Aliens (1986,  R)
Aliens 4.5 Stars
I think this is the best Alien movie, very cool
Click to Rate
20
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 5.0 Stars
very very very very Funny
Click to Rate
21
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV 4.5 Stars
a good movie, it funny that they choose Danish and Swedish people to play Russian. LOL
Click to Rate
22
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 5.0 Stars
I love this movie with aliens and Technology.
Click to Rate
23
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 4.5 Stars
very good this was the 1st Indiana Jones Movie ive seen. Very exsiting and funy. 1st I only wanna 2 see it cuz it was some of the same people who made The Star Wars movies.
Click to Rate
24
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood) 5.0 Stars
Very KEWL movie!!! With very mutch Action! Love it
Click to Rate
25
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Rambo: First Blood Part II 5.0 Stars
Very Very KWL movie with al their AK-47 and other Weapon!!!
Click to Rate
26
Rambo III (1988,  R)
Rambo III 5.0 Stars
Very cool movie!!!!!!!!! Rambo always Sirves as always. lol
Click to Rate
27
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 4.5 Stars
A great Movie, with Jack Nicholson, his always gonna play a Crazy Person, lol
Click to Rate
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 4.5 Stars
kewl and a very good story from George Lucas. and good directed by Steven spielberg.
Click to Rate
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 4.0 Stars
good story, the battle droid was very kewl, and a kewl lightsaber duel in the end of the movie(Duel of feat). Liam Neeson was a good actor in this movie. it was also funny with jar jar. good movie.
Click to Rate
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 4.0 Stars
good battle scenes with the clones. some best with the movie was Jango Fett, he was very kewl and Temuera Morrison was very good as Jango fett.
Click to Rate
31
Rocky Balboa (1990,  PG)
Rocky Balboa 5.0 Stars
He is over 60 years, but still good!!! lol
Click to Rate
32
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect 5.0 Stars
A great movie, but also very sad, This is the 1st movie i see Ashton Kutcher as a serious person, Great movie
Click to Rate
33
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III 5.0 Stars
This was a great movie. Rocky is the best. eye of the tiger!!
Click to Rate
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
35
Rocky (1976,  PG)
Rocky 4.0 Stars
very kewl and funny
Click to Rate
36
Predator 2 (1990,  R)
Predator 2 5.0 Stars
A Great Danny Glover Movie This was good as the 1st one with Arnold.
Click to Rate
37
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai 4.5 Stars
A good movie. its good to be over 50 years old. And great movies like Alec Guinness. I understand why this is a Classic. i love this movie.
Click to Rate
38
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
39
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour 5.0 Stars
This was so funny
Click to Rate
40
88 Minutes (2008,  R)
88 Minutes 5.0 Stars
This movie was Amazing. One of the best Pacino film to now. This is so exciting, u dont who the murder is, is worth to see it.
Click to Rate
41
Patton (1970,  PG)
Patton 5.0 Stars
A Master piece of a work. the ultimate WWII movie.
Click to Rate
42
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
Wow what a great movie, top Actors. Jack Nicholsen is the New Untocheble in town. Is was also funny. its realy deserved the Ocsar for best picture, cuz it was.
Click to Rate
43
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 4.5 Stars
very funny yeah!!!!
Click to Rate
44
Saints and Soldiers (2004,  PG-13)
Saints and Soldiers 4.5 Stars
one of the best WWII movie ive ever seen. Many great War scene. This is a movie u most see.
Click to Rate
45
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums 4.5 Stars
I love this movie. it was funny. and many Great Actors.
Click to Rate
46
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Wow, Whata Great Movie, I think this movie deserve an Ocsar for best movie. It was also Good Actors Like Heath Ledger, He will always be remember as the best joker ever. R.I.P. This movie is something we can call the Gift and the Curse: Cuz its a great movie, and the curse is: that some of the actors is unlucky. But the curse make Heath Ledger more famous. some way this is a movie about Joker, he was so funny. In this movie u never realacks. u are wake its so many action scene. and when u think every thing is allright , think again. this was a movie which was worth to see.
Click to Rate
47
Lange flate ballær II (Long Flat Balls II) (2008,  PG)
Lange flate ballær II (Long Flat Balls II) 5.0 Stars
Haha. this was so funny. Good Norwegian Humor. And it was very great that Don Johnson Was in this Movie. Adlast a Big Actor here in Norway.
Click to Rate
48
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0 Stars
A good Kurbick movie, this is the black white movie ive seen, but why no color?
Click to Rate
49
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
Flixster - Share Movies

A truly Master Piece. one of the best De