My Favorite Movies


  Jim382301237's Rating My Rating
1
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
2
A League of Their Own (1992,  PG)
3
Armageddon (1998,  PG-13)
4
Back to the Future (1985,  PG)
5
Back to the Future Part II (1989,  PG)
6
Back to the Future Part III (1990,  PG)
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
8
Batman (1989,  PG-13)
9
Beauty and the Beast (1991,  G)
10
Blade (1998,  R)
11
Blazing Saddles (1974,  R)
12
Braveheart (1995,  R)
13
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
14
Cars (2006,  G)
15
Caddyshack (1980,  R)
16
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
17
Chicago (2002,  PG-13)
18
Cinderella Man (2005,  PG-13)
19
Click (2006,  PG-13)
20
Coming to America (1988,  R)
21
Con Air (1997,  R)
22
Cool Runnings (1993,  PG)
23
Die Hard (1988,  R)
24
Disney's Aladdin (1992,  G)
25
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
26
Failure to Launch (2006,  PG-13)
27
Fantastic Four (2005,  PG-13)
28
Fargo (1996,  R)
29
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
30
Finding Nemo (2003,  G)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
Freaky Friday (2003,  PG)
33
Full Metal Jacket (1987,  R)
34
Ghost Rider (2007,  PG-13)
35
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
36
Gladiator (2000,  R)
37
Gone With the Wind (1939,  G)
38
GoodFellas (1990,  R)
39
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
40
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
41
Hitch (2005,  PG-13)
42
Home Alone (1990,  PG)
43
Hook (1991,  PG)
44
I, Robot (2004,  PG-13)
45
Ice Age (2002,  PG)
46
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
47
Independence Day (1996,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
49
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
50
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
51
Ladder 49 (2004,  PG-13)
52
Legally Blonde (2001,  PG-13)
53
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
54
Liar Liar (1997,  PG-13)
55
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
56
Madagascar (2005,  PG)
57
Man on Fire (2004,  R)
58
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
59
Meet the Parents (2000,  PG-13)
60
Men in Black (1997,  PG-13)
61
Men in Black II (2002,  PG-13)
62
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
63
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
64
Monsters, Inc. (2001,  G)
65
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
66
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
67
Mulan (1998,  G)
68
National Treasure (2004,  PG)
69
Night at the Museum (2006,  PG)
70
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
71
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
72
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
73
Over the Hedge (2006,  PG)
74
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
77
Pretty Woman (1990,  R)
78
Predator (1987,  R)
79
Platoon (1986,  R)
80
Apocalypse Now (1979,  R)
81
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
82
Ray (2004,  PG-13)
83
Remember the Titans (2000,  PG)
84
Rocky (1976,  PG)
85
Rocky II (1979,  PG)
86
Rocky III (1982,  PG)
87
Rocky IV (1985,  PG)
88
Rocky Balboa (2006,  PG)
89
Rudy (1993,  PG)
90
Rush Hour (1998,  PG-13)
91
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
92
Saving Private Ryan (1998,  R)
93
Schindler's List (1993,  R)
94
Seven (Se7en) (1995,  R)
95
Shark Tale (2004,  PG)
96
Shrek (2001,  PG)
97
Shrek 2 (2004,  PG)
98
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
99
Sleeping Beauty (1959,  G)
100
Spaceballs (1987,  PG)
101
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
102
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
103
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
104
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
105
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
106
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
107
Superman Returns (2006,  PG-13)
108
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
109
Taxi Driver (1976,  R)
110
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
111
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
112
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
113
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
114
The Fifth Element (1997,  PG-13)
115
The Godfather (1972,  R)
116
The Godfather, Part II (1974,  R)
117
The Godfather, Part III (1990,  R)
118
The Goonies (1985,  PG)
119
The Green Mile (1999,  R)
120
The Incredibles (2004,  PG)
121
The Italian Job (2003,  PG-13)
122
The Last Samurai (2003,  R)
123
The Lion King (1994,  G)
124
The Little Mermaid (1989,  G)
125
The Longest Yard (2005,  PG-13)
126
The Lord of the Rings (1978,  PG)
127
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
128
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
129
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
130
The Matrix (1999,  R)
131
The Matrix Reloaded (2003,  R)
132
The Matrix Revolutions (2003,  R)
133
The Mask (1994,  PG-13)
134
The Notebook (2004,  PG-13)
135
The Pacifier (2005,  PG)
136
The Passion of the Christ (2004,  R)
137
The Patriot (2000,  R)
138
The Princess Bride (1987,  PG)
139
The Princess Diaries (2001,  G)
140
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
141
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
142
The Rock (1996,  R)
143
The Sandlot (1993,  PG)
144
The Shawshank Redemption (1994,  R)
145
The Sound of Music (1965,  G)
146
The Wizard of Oz (1939,  G)
147
Tombstone (1993,  R)
148
Top Gun (1986,  PG)
149
Transformers (2007,  PG-13)
150
We Were Soldiers (2002,  R)
151
When Harry Met Sally (1989,  R)
152
Wild Hogs (2007,  PG-13)
153
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
154
X-Men (2000,  PG-13)
155
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
156
X2 (2003,  PG-13)
157
XXX (2002,  PG-13)
158
You've Got Mail (1998,  PG)
159
Young Frankenstein (1974,  PG)
160
Patton (1970,  PG)
161
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
162
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
163
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
164
Star Trek Generations (1994,  PG)
165
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
166
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
167
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
168
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
169
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
170
Star Trek (2009,  PG-13)
171
The Untouchables (1987,  R)
172
The Santa Clause (1994,  PG)
173
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
174
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
175
The Shootist (1976,  PG)
176
True Grit (1969,  G)
177
True Lies (1994,  R)
178
The Undefeated (1969,  G)
179
Rio Bravo (1998,  Unrated)
180
Fort Apache (1948,  Unrated)
181
McLintock! (1963,  Unrated)
182
Rio Lobo (1971,  G)
183
The Cowboys (1972,  PG)
184
Rooster Cogburn (1999,  PG)
185
Big Jake (1971,  PG-13)
186
The Alamo (1960,  Unrated)
187
The Longest Day (1962,  G)
188
The Longest Yard (1974,  R)
189
In Harm's Way (1965,  Unrated)
190
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
191
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
192
They Were Expendable (1945,  Unrated)
193
Stagecoach (1939,  Unrated)
194
Stagecoach (1966,  Unrated)
195
How the West Was Won (1963,  G)
196
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
197
Moonstruck (1987,  PG)
198
Hard to Kill (1990,  R)
199
Tora! Tora! Tora! (1970,  G)
200
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
201
Dirty Harry (1971,  R)
202
Magnum Force (1973,  R)
203
The Enforcer (1976,  R)
204
Sudden Impact (1983,  R)
205
Unforgiven (1992,  R)
206
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
207
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
208
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
209
Pale Rider (1985,  R)
210
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
211
The Ballad of Josie (1967,  Unrated)
212
Play Misty for Me (1971,  R)
213
Absolute Power (1997,  R)
214
Heartbreak Ridge (1986,  R)
215
The Eiger Sanction (1975,  R)
216
In the Line of Fire (1993,  R)
217
Where Eagles Dare (1969,  PG)
218
Legal Eagles (1986,  PG)
219
I Love Trouble (1994,  PG)
220
Funny Girl (1968,  G)
221
Funny Lady (1975,  PG)
222
Hello, Dolly! (1969,  G)
223
Auntie Mame (1958,  Unrated)
224
Mame (1974,  Unrated)
225
Gypsy (1962,  Unrated)
226
West Side Story (1961,  Unrated)
227
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
228
Yentl (1983,  PG)
229
A Star is Born (1976,  R)
230
A Song Is Born (1948,  Unrated)
231
Camelot (1967,  G)
232
The King and I (1956,  G)
233
South Pacific (1958,  Unrated)
234
My Fair Lady (1964,  G)
235
Mary Poppins (1964,  G)
236
The Inspector General (1949,  Unrated)
237
Hans Christian Andersen (1952,  Unrated)
238
The Five Pennies (1959,  Unrated)
239
The Glenn Miller Story (1953,  Unrated)
240
The Benny Goodman Story (1956,  G)
241
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
242
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
243
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
244
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
245
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
246
The Court Jester (1956,  Unrated)
247
The Kid from Brooklyn (1946,  Unrated)
248
On the Double (1961,  Unrated)
249
Knock on Wood (1954,  Unrated)
250
The Barbarian and the Geisha (1958,  Unrated)
251
The Searchers (1956,  Unrated)
252
The Green Berets (1968,  G)
253
Damn Yankees (1958,  Unrated)
254
Damn the Defiant! (1962,  Unrated)
255
The Pride of the Yankees (1942,  Unrated)
256
Fiddler on the Roof (1971,  G)
257
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
258
The Good Guys and the Bad Guys (1969,  Unrated)
259
Five Card Stud (1968,  PG)
260
Hang 'em High (1968,  PG-13)
261
The Sting (1973,  PG)
262
The Sting II (1983,  PG)
263
Fantastic Voyage (1966,  PG)
264
Iron Man (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments