My Favorite Movies


  jjb3332003's Rating My Rating
1
The English Patient (1996,  R)
The English Patient
has all 3 elements that make a classic movie for me - romance, tragedy, and vengeance; my all-time favorite movie
2
Rocky (1976,  PG)
Rocky
Stallone got typecast but he really is an intelligent guy - as evidenced by this poignant story he penned; my favorite movie for many years
3
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
very few sequels are better than the originals - this is one of them
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
trilogy is so true to the books I got teary-eyed
5
The Godfather (1972,  R)
6
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa
One of my all-time favorite movies.
7
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
Midnight in the Garden of Good and Evil
great everything
8
The Housekeeper (,  R)
The Housekeeper
great tale about a man's mid-life crisis
9
Dogville (2003,  R)
Dogville
could be the strangest movie you'll ever see - it's set like a staged play
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
11
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
you will probably love or hate this movie
12
Rudy (1993,  PG)
13
Nine Months (1995,  PG-13)
14
From Russia With Love (1964,  PG)
15
The Others (2001,  PG-13)
16
Anger Management (2003,  PG-13)
17
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain (1995,  PG)
18
Pillow Talk (1959,  Unrated)
19
The Prince of Tides (1991,  R)
The Prince of Tides
Well before Bridges of Madison Cty there was this excellent movie...a great love story on many levels. When I first saw it, the twist revealed in the middle was shocking and powerful. Not a big Barbra fan, but she does a wonderful directing job here.
20
The Family Man (2000,  PG-13)
21
The Affair of the Necklace (2001,  R)
The Affair of the Necklace
I'm not sure why this film gets bad reviews. I found it to be an intriguing, lavish, and well-acted historical drama.
22
At First Sight (1999,  PG-13)
At First Sight
underrated
23
Away from Her (2007,  PG-13)
Away from Her
Wonderful film about Alzheimer's, relationships, and life.
24
Short Cuts (1993,  R)
25
Best in Show (2000,  PG-13)
26
Book of Love (2004,  R)
Book of Love
Good story, good acting. Great directing, great soundtrack. And a beautiful cover of the titular song before Peter Gabriel gave it even more exposure later that year in Shall We Dance. A highly recommended film.
27
The Bounty (1984,  PG)
28
Breast Men (1997,  R)
Breast Men
a surprisingly good movie about the making and breaking of the silicone implant inventors' partnership and product
29
Calendar Girls (2003,  PG-13)
30
Casualties of War (1989,  R)
31
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
Charlotte Gray
Cate is of course awesome as usual. Good love story set in France during WW2.
32
Chinatown (1974,  R)
33
Circle of Friends (1994,  PG-13)
Circle of Friends
a great chick flick
34
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
35
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
It's too bad Oprah hasn't been in more films - she is a great actress
36
Claudine (1974,  PG)
Claudine
a good look at the other side of society
37
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
38
Collateral (2004,  R)
Collateral
Not as good as I remembered - but still highly enjoyable.
39
Consenting Adults (1992,  R)
40
The Cotton Club (1984,  R)
41
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
42
Cradle Will Rock (1999,  R)
Cradle Will Rock
the only movie I know that mentions Wis Rapids
43
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988,  PG-13)
44
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
The Crime of Padre Amaro
well deserving of it's best foreign language Oscar nomination
45
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
46
Dance with Me (1998,  PG)
Dance with Me
Feel-good movie (yeah, guys can like dance movies too!) - and I simply want to jump all over Vanessa Williams.
47
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001,  R)
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq)
At first I thought this was Sherlock Holmes meets V for Vendetta but it's more like Sherlock Holmes meets the Matrix devil. This movie was fantastic - great plot, great fight scenes and a great twist.
48
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter
stay away if you cannot handle slow movies, but for those that can this is a very powerful story - one of my favorites
49
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Had it kept up the darkness throughout rather than succumb to the cheesy Hollywood ending this would have been an incredible movie. As it stood it was still great. Heath Ledger deserves a posthumous Oscar nod for best actor.
50
Devour (2005,  R)
51
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
52
Dirty Pretty Things (2003,  R)
53
Doctor Dolittle (1967,  G)
Doctor Dolittle
Of course I like this movie-it's about treating animals kindly, has dry/witty humor, and is a good musical to boot.
54
Dr. No (1962,  PG)
55
Disturbia (2007,  PG-13)
56
Don't Look Now (1973,  R)
Don't Look Now
has what I believe to be the best love scene of any movie, and a great plot; Daphne Du Maurier is a good read
57
Donnie Darko (2001,  R)
58
Earthsea (2004,  Unrated)
59
Enigma (2001,  R)
60
Elf (2003,  PG)
61
Eurotrip (2003,  R)
62
The Emperor's Club (2002,  PG-13)
The Emperor's Club
If you liked Dead Poets you will like this
63
Forrest Gump (1994,  PG-13)
64
The Firm (1993,  R)
65
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
The first time I watched this movie it took me about halfway through to realize I liked it. the second time I watched it, knowing from the beginning what would happen, I realized I loved it.
66
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
Das Experiment (The Experiment)
an experiment can go too far
67
Full Metal Jacket (1987,  R)
68
Failure to Launch (2006,  PG-13)
69
Finding Neverland (2004,  PG)
70
Finding Nemo (2003,  G)
71
Gallipoli (1981,  PG)
72
Fracture (2007,  R)
73
The Gift (2000,  R)
The Gift
Very good thriller, with a dash of depth and vengeance to boot. Giovanni Ribisi and Cate Blanchett are superb as usual. Even Keanu Reeves and Katie Holmes manage to find roles that suit their (limited) talents.
74
Goldfinger (1964,  PG)
75
The Good Girl (2002,  R)
76
The Good Mother (The Price of Passion) (1988,  R)
77
Guess Who (2005,  PG-13)
Guess Who
very cute remake
78
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
a fantastic movie ahead of it's time complete with a successful working wife, a couple living together, the "b" word, the "n" word, an absolutely hilarious comic scene, and certainly the best monologue I have ever heard.
79
The Heart of Me (2003,  R)
80
Hero (2004,  PG-13)
Hero
awesome kung fu, great story
81
High Crimes (2002,  PG-13)
82
High Fidelity (2000,  R)
83
A History of Violence (2005,  R)
84
The Hot Chick (2002,  PG-13)
85
House Party (1990,  R)
86
The Hours (2002,  PG-13)
87
Fools Rush In (1997,  PG-13)
88
The House of the Spirits (1994,  R)
The House of the Spirits
great period piece set in civil war-torn Chile
89
The Housekeeper (2003,  Unrated)
90
Imaginary Heroes (2004,  R)
Imaginary Heroes
feels like a remake of the Oscar-winning Ordinary People - albeit a good one
91
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
92
Iris (2001,  R)
Iris
fantastic cast and story
93
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996,  PG)
94
Just Friends (2005,  PG-13)
95
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
96
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
While the mystery of whodunit is lost upon reviewing, a better understanding of both the complexities of the characters and the plot is gained. Great movie.
97
The Lady in Red (1982,  Unrated)
98
Last Seduction (1994,  R)
Last Seduction
Linda Fiorentino plays such a good bitch
99
Layer Cake (2005,  R)
Layer Cake
Great music, good story, and an awesome ending makes this British cross of Scarface and Pulp Fiction put the overrated Snatch to shame.
100
Leap of Faith (1992,  PG-13)
101
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006,  Unrated)
The Librarian: Return to King Solomon's Mines
just as entertaining as the first one.
102
The Librarian: Quest for the Spear (2004,  Unrated)
The Librarian: Quest for the Spear
I'd take this over Raiders any day
103
Leo (2002,  R)
Leo
awesome tale of two parallel souls
104
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
105
The Life of David Gale (2003,  R)
The Life of David Gale
two of my favorite actors - and a great plot twist
106
Life as a House (2001,  R)
107
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
108
The Longest Yard (2005,  PG-13)
109
Lost and Found (1999,  PG-13)
Lost and Found
very cute movie - loved Spade's Neil Diamond rendition
110
Lila Dit (Lila Says) (2005,  Unrated)
Lila Dit (Lila Says)
great movie from beginning to end
111
Love Object (2003,  R)
Love Object
a disturbing descent from the realm of reality
112
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
113
The Man Without a Face (1993,  PG-13)
The Man Without a Face
It took a awhile for this to become the movie I thought it was going to be. A mix of The Elephant Man, Karate Kid, Hearts in Atlantis, and Dead Poets Society. All-around good acting and a fine directorial debut by Mel Gibson.
114
The Man from Elysian Fields (2001,  R)
The Man from Elysian Fields
Great film noir - who knew Mick Jagger could act?
115
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
116
Manhunter (1986,  R)
Manhunter
the original Hannibal story -awesomely creepy ending set to In-a-Gadda-da-Vida
117
Marvin's Room (1996,  PG-13)
Marvin's Room
Don't know why I didn't like this movie more the first time I saw it - strong movie with an extremely talented cast
118
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
119
Meet the Parents (2000,  PG-13)
120
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
121
Mischief (1985,  R)
Mischief
overlooked coming-of-age film
122
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
123
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
124
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
125
Les Miserables (1998,  PG-13)
Les Miserables
fantastic adaptation of a great play
126
Mr. Mom (1983,  PG)
Mr. Mom
I forgot just how cute this movie is - and very applicable to modern times. Didn't realize it was a John Hughes movie. Love the Rocky montage of course...
127
Monsoon Wedding (2002,  R)
128
Mumford (1999,  R)
Mumford
very cute movie
129
My Summer of Love (2004,  R)
130
My Best Friend's Wife (2001,  R)
My Best Friend's Wife
Yes...very realistic
131
Nancherrow (1999,  Unrated)
132
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill
I can' think of a single Hugh Grant movie I don't enjoy
133
The Ninth Gate (1999,  R)
134
The Object of My Affection (1998,  R)
The Object of My Affection
this is a fantastic movie on many levels. Think what you want about Jen (and I don't think much) but she's always cute and she always picks great roles. Paul Rudd's a perfect match.
135
Office Space (1999,  R)
136
Old School (2003,  R)
137
Octopussy (1983,  PG)
138
One Hour Photo (2002,  R)
One Hour Photo
this is a great movie. Robin Williams (like Tom Cruise) needs to play the "bad" guy more often.
139
Once Upon a Time in America (1984,  R)
140
One Missed Call (2008,  PG-13)
141
Ordinary People (1980,  R)
142
One Night at McCool's (2001,  R)
One Night at McCool's
fantastically funny film noir
143
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight)
Great movie and not at all like I expected; sort of Donnie Darko-like; makes me want to see the Americanized remake - Vanilla Sky
144
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) (2003,  R)
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama)
cute romantic comedy with an original infusion of a musical
145
A Passage to India (1984,  PG)
A Passage to India
though long, at 2:45, there is much that is only said between the lines rather than on the screen.
146
Perfect Blue (1999,  R)
147
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
148
The Pledge (2001,  R)
149
Playing by Heart (1998,  R)
Playing by Heart
heart-warming story of one family's battle with life.
150
The Prime of Miss Jean Brodie (1969,  PG)
The Prime of Miss Jean Brodie
Starts out a bit slow and seemingly fluffy but turns into a drama well worth watching.
151
Pride and Prejudice (2005,  PG)
152
Prince of Bel Air (1986,  R)
Prince of Bel Air
I forgot just how much I love this movie.
153
Pump up the Volume (1990,  R)
Pump up the Volume
a better Footloose
154
Quiz Show (1994,  PG-13)
Quiz Show
Robert Redford is a fantastic director
155
The Reaping (2007,  R)
156
The Rachel Papers (1989,  R)
The Rachel Papers
a pleasantly surprising get-the-girl 80's flick - Brit style
157
Risky Business (1983,  R)
158
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
159
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
freaked the shit out of me the first time I saw it - which was at 12 AM alone at home
160
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
161
Road Trip (2000,  R)
162
Road to Perdition (2002,  R)
163
Rounders (1998,  R)
164
Rosemary's Baby (1968,  R)
Rosemary's Baby
corny ending mars an otherwise great movie
165
'Round Midnight (1986,  R)
166
Runaway Train (1985,  R)
167
Sabrina (1995,  PG)
168
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
169
The Saint (1997,  PG-13)
170
Saturday Night Fever (1977,  PG)
171
School of Rock (2003,  PG-13)
172
Seabiscuit (2003,  PG-13)
173
Segunda Piel (Second Skin) (1999,  R)
174
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility
I love Jane Austen movies
175
The Shape Of Things (2002,  R)
The Shape Of Things
While I suspected something would happen at the end to completely spin things around, I did not expect what actually did happen; turned a better-than-average movie into a good movie.
176
Shade (2003,  R)
Shade
For pure poker, watch Rounders. For pure gangster, watch Goodfellas. But if you want to see a good mixing of the two, this is it.
177
The End of the Affair (1999,  R)
The End of the Affair
great plot, great actors
178
Shadow of the Vampire (2000,  R)
Shadow of the Vampire
excellent telling of the making of Nosferatu
179
Shout (1991,  PG-13)
Shout
cross between Footloose and Dead Poet's
180
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
181
The Silence of the Lambs (1991,  R)
182
Sidewalks of New York (2001,  R)
183
Single White Female (1992,  R)
184
Singles (1992,  PG-13)
Singles
very good friend interaction movie
185
Someone Like You (2001,  PG-13)
Someone Like You
This was a really good movie, had a great soundtrack, and the actors had great chemistry. It was weird to hear Hugh Jackman without an accent. I only wish the ending wasn't quite so cheesy.
186
Sling Blade (1997,  R)
Sling Blade
Billy Bob is unrecognizable in this role - fabulous acting job
187
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
188
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
La Stanza del Figlio (The Son's Room)
great movie about a family's tragic loss
189
Sorority Boys (2002,  R)
190
The Sound of Music (1965,  G)
191
South from Granada (Al sur de Granada) (2003,  Unrated)
192
Stardom (2001,  R)
193
Stir of Echoes (1999,  R)
194
The Story of Us (1999,  R)
195
The Straight Story (1999,  G)
196
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
You can't go wrong with a movie based on romance, tragedy, and vengeance!
197
Swimming Pool (2003,  R)
198
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
199
Trading Places (1983,  R)
200
Tommy Boy (1995,  PG-13)
201
Toy Story (1995,  G)
202
Toy Story 2 (1999,  G)
203
Turks Fruit (Turkish Delight) (The Sensualist) (Wild Intent) (1973,  R)
Turks Fruit (Turkish Delight) (The Sensualist) (Wild Intent)
a man who has little regard for anything falls in love - this movie is gritty, sex-charged, and full of symbolism; from the man who brought you Basic Instinct
204
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
205
Unfaithful (2002,  R)
206
The Ultimate Gift (2006,  PG)
207
Vacancy (2007,  R)
Vacancy
Could have been a classic horror movie if it weren't for the fact the ending sucked ass.
208
V for Vendetta (2006,  R)
209
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
fucking hilarious...and a good message to boot.
210
Victor Victoria (1982,  PG)
Victor Victoria
Great musical - Julie Andrews is wonderful
211
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
212
The Verdict (1982,  R)
The Verdict
normally I'm not too big on courtroom movies but this one is quality
213
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
214
A Walk to Remember (2002,  PG)
215
The Shipping News (2001,  R)
The Shipping News
Spacey, Moore, Blanchett, Dench - wow!
216
Vital Signs (1990,  R)
Vital Signs
Just call this Grey's Elmo Fire. God, Diane Lane is hot!
217
The Wings of the Dove (1997,  R)
218
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
Young Sherlock Holmes
great take on the classic detective
219
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
220
After Hours (1985,  R)
221
Beautiful Girls (1996,  R)
Beautiful Girls
great guy flick
222
Chasing Amy (1997,  R)
Chasing Amy
Even better than I remembered. A perfect blend of comedy and drama. Wonderful dialogue and so true-to-life. Definitely my favorite Kevin Smith movie.
223
Carmen Jones (1954,  Unrated)
Carmen Jones
one of my favorite musicals
224
The Brothers McMullen (1995,  R)
225
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
226
Chocolat (2000,  PG-13)
227
A Christmas Story (1983,  PG)
228
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
229
A Clockwork Orange (1971,  R)
230
City of Angels (1998,  PG-13)
231
Click (2006,  PG-13)
232
Coming to America (1988,  R)
233
Conan the Barbarian (1982,  R)
234
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
235
Dangerous Liaisons (1988,  R)
236
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
237
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
Very good movie, but not quite as powerful as I remember it.
238
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
239
Die Hard (1988,  R)
240
Diner (1982,  R)
Diner
the 80's version of Swingers
241
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
242
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
243
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
244
Love Actually (2003,  R)
245
Seven (Se7en) (1995,  R)
246
Emma (1996,  PG)
247
Easy Rider (1969,  R)
Easy Rider
psychadelic cult classic
248
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
249
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
250
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Eyes Wide Shut
love how the same 15 notes of music are used throughout the whole movie
251
Exit to Eden (1994,  R)
252
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
253
Father of the Bride (1991,  PG)
254
Fiddler on the Roof (1971,  G)
255
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
While this is a classic cult film, with a great plot twist, it is also one of those movies that loses a bit of it's "punch" upon reviewing.
256
First Knight (1995,  PG-13)
257
Four Rooms (1996,  R)
258
The Fugitive (1993,  PG-13)
259
The Green Mile (1999,  R)
260
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
261
Funny Farm (1988,  PG)
262
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
Somehow I doubt Ben Affleck had much to do with this classic script...
263
The Godfather, Part III (1990,  R)
264
Ghost (1990,  R)
265
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
266
Heat (1995,  R)
267
Glory Road (2006,  PG)
268
Girl, Interrupted (1999,  R)
269
Glory (1989,  R)
270
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
271
Heavy Metal (1981,  R)
272
House of Sand and Fog (2003,  R)
273
The Hunt for Red October (1990,  PG)
274
Housesitter (1992,  PG)
Housesitter
Goldie Hawn and Steve Martin are just too cute together
275
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
classic gangster flick
276
I Am Sam (2002,  PG-13)
277
If Lucy Fell (1996,  R)
278
In Love and War (1996,  PG-13)
In Love and War
good WW1 story based on Hemingway's life
279
Walking and Talking (1996,  R)
Walking and Talking
you've probably never heard of this movie - you should
280
The Insider (1999,  R)
281
Trojan War (2004,  PG-13)
Trojan War
I love this movie - has the feeling of an 80's comedy
282
The Jackal (1997,  R)
283
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
284
Jackie Brown (1997,  R)
285
Jaws (1975,  PG)
286
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club
great chick flick
287
The Karate Kid (1984,  PG)
288
King Arthur (2004,  PG-13)
289
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven
much better than Gladiator imho
290
The Last of the Mohicans (1992,  R)
291
Legends of the Fall (1994,  R)
292
The Last Samurai (2003,  R)
293
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
294
Live and Let Die (1973,  PG)
295
Love Story (1970,  PG)
296
Lovelife (1997,  R)
297
Mallrats (1995,  R)
Mallrats
I can't decide if this or Chasing Amy is my fave Kevin Smith flick - but I love 'em both
298
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
299
Magnolia (1999,  R)
300
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
301
Man of La Mancha (1972,  PG)
302
Mansfield Park (1999,  PG-13)
Mansfield Park
widely unknown Jane Austen story - excellent
303
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
304
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
excellent adaptation of a Philip K Dick story
305
Mission Impossible (1996,  PG-13)
306
Maverick (1994,  PG)
307
Mr. Wonderful (1993,  PG-13)
Mr. Wonderful
very cute movie
308
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
309
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
The Mists of Avalon
excellent King Arthur story - from the women's perspective
310
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
311
Monster's Ball (2001,  R)
312
My Fair Lady (1964,  G)
313
The Piano (1993,  R)
314
Picture Perfect (1997,  PG-13)
315
Philadelphia (1993,  PG-13)
316
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
317
The Portrait of a Lady (1996,  PG-13)
The Portrait of a Lady
this movie is hard to find - but worth it
318
The Naked Prey (1966,  Unrated)
319
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
320
Patch Adams (1998,  PG-13)
321
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
322
On Golden Pond (1981,  PG)
On Golden Pond
a heart-warming story
323
Prime (2005,  PG-13)
324
Private Parts (1997,  R)
Private Parts
you probably have to like Howard Stern to like this
325
Pulp Fiction (1994,  R)
326
Radio (2003,  PG)
327
Reality Bites (1993,  PG-13)
328
The Remains of the Day (1993,  PG)
329
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
330
A River Runs Through It (1992,  PG)
331
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
very good, very disturbing
332
Rob Roy (1995,  R)
Rob Roy
very similar to Braveheart
333
Rocky II (1979,  PG)
334
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
fantastic war scenes - but weak plot
335
Scarface (1983,  R)
336
The Shawshank Redemption (1994,  R)
337
School Ties (1992,  PG-13)
338
Say Anything... (1989,  PG-13)
339
Shall We Dance (2004,  PG-13)
340
She's the One (1996,  R)
341
The Shining (1980,  R)
342
Showgirls (1995,  NC-17)
343
Sirens (1994,  R)
Sirens
great story of extremes in sexual viewpoints - and the wife who's caught in the middle
344
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
345
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
346
Sixteen Candles (1984,  PG)
347
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
one of the few movies I've seen where I was completely surprised by the end
348
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
349
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
350
Sophie's Choice (1982,  R)
Sophie's Choice
There are very few movies I could watch over and over again - this is one of them. Perfect in every way.
351
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
352
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
353
Sommersby (1993,  PG-13)
Sommersby
excellent Civil War story about wanting to believe something in your heart
354
Sweet November (2001,  PG-13)
355
The Sting (1973,  PG)
356
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
357
Swingers (1996,  R)
358
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
are you talking to me?
359
Thunderball (1965,  PG)
360
'Til There Was You (1997,  PG-13)
'Til There Was You
cute movie
361
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
362
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
363
Uncle Buck (1989,  PG)
364
The Untouchables (1987,  R)
365
The Usual Suspects (1995,  R)
366
Wall Street (1987,  R)
367
The Wanderers (1973,  R)
368
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
369
Weird Science (1985,  PG-13)
370
You've Got Mail (1998,  PG)
371
X-Men (2000,  PG-13)
372
Taps (1981,  PG)
Taps
Great ensemble of promising young actors. George C Scott was wonderful as well in his limited role. Awesome ending.
373
Amy's O (Amy's Orgasm) (Why Love Doesn't Work) (2001,  R)
Amy's O (Amy's Orgasm) (Why Love Doesn't Work)
Very cute. I love relationship movies like this.
374
Rosewood (1997,  R)
Rosewood
Solid movie from beginning to end. Great cast, story, and directing. Avoids overly preaching and, like any good message movie, let's the characters' own words and actions do the talking.
375
While You Were Sleeping (1995,  PG)
376
In Her Shoes (2005,  PG-13)
In Her Shoes
I was amazed what a wonderful movie this is, considering it features Cameron Diaz. But I should've known with Toni Collette and Shirley MacLaine being a part of it as well. It covers the whole spectrum of emotions, like any good movie should. And the Rocky allusion...well we know what I think of that. A+
377
The Great Gatsby (1974,  PG)
378
A Few Good Men (1992,  R)
379
Educating Rita (1983,  PG)
380
2 Days in the Valley (1996,  R)
2 Days in the Valley
well-told story with a good twist
381
300 (2007,  R)
382
Spring Break (1983,  R)
383
Bride of the Wind (2001,  R)
384
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
385
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
I'm always amazed at actors who completely transform their bodies for the screen and Emile Hirsch does such a job here. It was interesting to see all the different types of people he came in contact with on his journey and I particularily enjoyed the scene toward the end where we see how everybody's life he touched felt at his not being a part of theirs at that moment. Perhaps a bit slow for many viewers, and certainly depressing at the end, but a solid movie in all aspects and one which I recommend.
386
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
Although John Hughes was the king of 80's comedy, this one is my favorite
387
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
388
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
389
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
if you like Blade and Underworld you will like this one
390
Chaplin (1992,  PG-13)
Chaplin
Excellent biopic. Downey got a much-deserved best-actor nomination.
391
The Breakfast Club (1985,  R)
392
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
393
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
394
Crooked Hearts (1991,  R)
Crooked Hearts
A close-knit family doesn't really truly come together until tragedy strikes. Excellent cast of promising young actors; great chemistry and character development; good story.
395
Damage (1993,  R)
Damage
While I fail to completely understand the attraction Anna has for Stephen, and the sex scenes are overdramatic, this is a very well-made and well-directed film. There are some great lines throughout and much depth of both character and plot.
396
Braveheart (1995,  R)
397
Barry Lyndon (1975,  PG)
398
Autumn in New York (2000,  PG-13)
Autumn in New York
a very good retake on Love Story
399
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
great cult movie - with a fantastically haunting Vangelis score
400
Awakenings (1990,  PG-13)
401
Basic Instinct (1992,  R)
Basic Instinct
forgot just how erotic of a movie this is - with a good story too, though the plot has many holes
402
The Beach (2000,  R)
The Beach
take Apocalypse Now and mix it with Lord of the Flies and this is what you get.
403
Beaches (1988,  PG-13)
404
Blade (1998,  R)
405
The Birdcage (1996,  R)
406
Being John Malkovich (1999,  R)
407
La Bamba (1987,  PG-13)
408
Bad Santa (2003,  R)
409
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
410
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
411
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
412
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
413
Big Daddy (1999,  PG-13)
414
Billy Madison (1995,  PG-13)
415
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
5x2 (5 x 2: Five Times Two)
Francois Ozon tries his hand at reverse chronology and does an excellent job of capturing the subtle nuances of human behavior and emotion. An outstanding cast and wonderful soundtrack complete the picture.
416
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
as funny as I thought it would be!
417
The Rules of Attraction (2002,  R)
The Rules of Attraction
I loved this movie. Great cast, directing, soundtrack (and use of music), with an original presentation. Sort of a Pulp Fiction meets Fast Times. Which is not surprising as it was adapted and directed by Roger Avary, Quentin Tarantino's credited (and uncredited) partner in many-an-early film.
418
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
419
Boogie Nights (1997,  R)
420
Blast from the Past (1999,  PG-13)
421
Born on the Fourth of July (1989,  R)
422
The Apartment (1960,  Unrated)
423
Amistad (1997,  R)
424
Anna and the King (2000,  PG-13)
425
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
426
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
When I first saw that Drew and Hugh were in a movie together I thought they would be so cute together. When I read reviews they seemed less than glowing. But I loved this movie, and I loved the two of them together. And both of them are actually not bad singers.
427
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
428
Training Day (2001,  R)
Training Day
I wasn't expecting to like this movie, or anything more than Denzel's normally monochromatic performance, but I was pleasantly surprised by both. Gritty and reminiscent of Scarface, with enough twists in the plot to keep it interesting. The only question I have is...why Dre and Snoop. Why??
429
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
430
About a Boy (2002,  PG-13)
431
Addicted to Love (1997,  R)
Addicted to Love
Meg and Matthew are so cute together as psycho-stalkers
432
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
433
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
434
Almost Famous (2000,  R)
435
Brazil (1985,  R)