My Favorite Movies


  jlubin3's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
300 (2007,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
Aliens (1986,  R)
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
7
American History X (1998,  R)
8
Armageddon (1998,  PG-13)
9
Back to the Future (1985,  PG)
10
Back to the Future Part II (1989,  PG)
11
Back to the Future Part III (1990,  PG)
12
Batman (1989,  PG-13)
13
Bad Boys (1995,  R)
14
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
17
Coming to America (1988,  R)
18
Clueless (1995,  PG-13)
19
Cruel Intentions (1999,  R)
20
Die Hard (1988,  R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
22
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
23
Face/Off (1997,  R)
24
Fargo (1996,  R)
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
26
Finding Nemo (2003,  G)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
29
Gladiator (2000,  R)
30
Grease (1978,  PG)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
Green Street Hooligans (2005,  R)
33
Happy Feet (2006,  PG)
34
High School Musical (2006,  Unrated)
35
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
36
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
37
Ice Age (2002,  PG)
38
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
39
Inside Man (2006,  R)
40
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
41
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
43
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
44
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
45
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
46
King Arthur (2004,  PG-13)
47
Knocked Up (2007,  R)
48
Labyrinth (1986,  PG)
49
Legally Blonde (2001,  PG-13)
50
Little Miss Sunshine (2006,  R)
51
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
52
Love Actually (2003,  R)
53
Mean Girls (2004,  PG-13)
54
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
55
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
56
Meet the Parents (2000,  PG-13)
57
Memento (2000,  R)
58
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
59
Men in Black (1997,  PG-13)
60
Minority Report (2002,  PG-13)
61
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
62
Monsters, Inc. (2001,  G)
63
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
64
Mulan (1998,  G)
65
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
66
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
67
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
68
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
69
National Treasure (2004,  PG)
70
Night at the Museum (2006,  PG)
71
Notting Hill (1999,  PG-13)
72
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
73
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
74
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
75
Predator (1987,  R)
76
Pretty Woman (1990,  R)
77
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
78
Pulp Fiction (1994,  R)
79
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
80
Ray (2004,  PG-13)
81
Reservoir Dogs (1992,  R)
82
Resident Evil (2002,  R)
83
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
84
Rocky (1976,  PG)
85
Rocky Balboa (2006,  PG)
86
Saving Private Ryan (1998,  R)
87
Scarface (1983,  R)
88
School of Rock (2003,  PG-13)
89
Shooter (2007,  R)
90
Shrek (2001,  PG)
91
Shrek 2 (2004,  PG)
92
Signs (2002,  PG-13)
93
Sixteen Candles (1984,  PG)
94
Speed (1994,  R)
95
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
96
Stand by Me (1986,  R)
97
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
98
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
99
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
100
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
101
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
102
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
103
Steel Magnolias (1989,  PG)
104
Super Troopers (2001,  R)
105
Take the Lead (2006,  PG-13)
106
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
107
Thank You For Smoking (2006,  R)
108
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
109
The Breakfast Club (1985,  R)
110
The Butterfly Effect (2004,  R)
111
The Color Purple (1985,  PG-13)
112
The Departed (2006,  R)
113
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
114
The Godfather (1972,  R)
115
The Godfather, Part II (1974,  R)
116
The Godfather, Part III (1990,  R)
117
The Goonies (1985,  PG)
118
The Green Mile (1999,  R)
119
The Holiday (2006,  PG-13)
120
The Illusionist (2006,  PG-13)
121
The Incredibles (2004,  PG)
122
The Italian Job (2003,  PG-13)
123
The Lake House (2006,  PG)
124
The Last Samurai (2003,  R)
125
The Lion King (1994,  G)
126
The Little Mermaid (1989,  G)
127
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
128
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
129
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
130
The Matrix (1999,  R)
131
The Mummy (1999,  PG-13)
132
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
133
The Notebook (2004,  PG-13)
134
The Patriot (2000,  R)
135
The Pianist (2002,  R)
136
The Prestige (2006,  PG-13)
137
The Princess Bride (1987,  PG)
138
The Princess Diaries (2001,  G)
139
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
140
The Rock (1996,  R)
141
The Shawshank Redemption (1994,  R)
142
The Silence of the Lambs (1991,  R)
143
The Sound of Music (1965,  G)
144
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
145
The Terminator (1984,  R)
146
The Transporter (2002,  PG-13)
147
The Usual Suspects (1995,  R)
148
The Village (2004,  PG-13)
149
There's Something About Mary (1998,  R)
150
Titanic (1997,  PG-13)
151
Tombstone (1993,  R)
152
Top Gun (1986,  PG)
153
True Romance (1993,  R)
154
When Harry Met Sally (1989,  R)
155
Wild Hogs (2007,  PG-13)
156
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
157
You've Got Mail (1998,  PG)
158
Ran (1985,  R)
159
O (2001,  R)
160
Running Scared (2006,  R)
161
The Running Man (1987,  R)
162
Logan's Run (1976,  PG)
163
Keeping Mum (2006,  R)
Keeping Mum
funny dark comedy
164
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments