You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Mark
My DVD's
View All Mark's Lists
Related Lists
70's
by
Lori
top 10 john waters
by
scott
My DVD's
by
Mark
Cult Classics
by
Mary
The Most F'd Up Movies I've Ever Seen
by
Courtney
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Mark
jmcage's Rating
My Rating
1
Pink Flamingos
(1972, NC-17)
2
Female Trouble
(1975, R)
3
Desperate Living (Edited Version)
(1977, R)
4
Polyester
(1981, R)
5
Multiple Maniacs
(1970, NC-17)
6
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
7
Donnie Darko
(2001, R)
8
The Matrix
(1999, R)
9
Saw II
(2005, R)
10
There's Something About Mary
(1998, R)
11
The Shawshank Redemption
(1994, R)
12
A Dirty Shame
(2004, NC-17)
13
Serial Mom
(1995, R)
14
12 Monkeys
(1995, R)
15
The Fifth Element
(1997, PG-13)
16
The Amityville Horror
(2005, R)
17
The Amityville Horror
(1979, R)
18
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
19
Suspiria
(1977, Unrated)
20
Phantom of the Paradise
(1974, PG)
21
Girls Will Be Girls
(, R)
22
Reform School Girls
(1986, R)
23
Alien
(1979, R)
24
Alien 3
(1992, R)
25
Alien Resurrection
(1997, R)
26
Aliens
(1986, R)
27
Friday the 13th
(1980, R)
28
Friday the 13th Part 3
(1982, R)
29
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
(1986, R)
30
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
(1985, R)
31
Friday the 13th Part 2
(1981, R)
32
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
(1989, R)
33
Friday the 13th - The Final Chapter
(1984, R)
34
Friday the 13th Part VII - The New Blood
(1988, R)
35
Halloween
(1978, R)
36
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
(1998, R)
37
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
(1989, R)
38
Halloween - Resurrection
(2002, R)
39
Halloween H2O
(1998, R)
40
Halloween II
(1981, R)
41
Halloween 4: The Return of Michael Myers
(1988, R)
42
Halloween III - Season of the Witch
(1982, R)
43
Halloween (2007)
(2007, R)
44
Day of the Dead
(, Unrated)
45
Return of the Living Dead: Necropolis
(2005, R)
46
Night of the Living Dead 3D
(2006, R)
47
Night of the Living Dead
(1968, Unrated)
48
Night of the Living Dead
(1990, R)
49
Return of the Living Dead 3
(1993, R)
50
Return of the Living Dead Part II
(1988, R)
51
Zombi 2 (Zombie)
(1980, R)
52
Dressed to Kill
(1980, R)
53
Eyes of Laura Mars
(1978, R)
54
Die Mommie Die!
(2003, R)
55
The Wicked Lady
(1983, Unrated)