Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jmrabbitt9226's Rating My Rating
1
Twilight (2008,  PG-13)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
Cars (2006,  G)
4
Finding Nemo (2003,  G)
5
V for Vendetta (2006,  R)
6
Van Helsing (2004,  PG-13)
7
Happy Feet (2006,  PG)
8
Thomas & Friends: The Great Discovery (2008,  G)
9
Top Gun (1986,  PG)
10
A Walk to Remember (2002,  PG)
11
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Grease (1978,  PG)
14
Mean Girls (2004,  PG-13)
15
The Matrix (1999,  R)
16
Raise Your Voice (2004,  PG)
17
A Cinderella Story (2004,  PG)
18
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
19
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
Casablanca (1943,  PG)
22
Step Up (2006,  PG-13)
23
The Polar Express (2004,  G)
24
Bob the Builder: On Site: Skyscrapers (2009,  Unrated)
25
WALL-E (2008,  G)
26
Toy Story (1995,  G)
27
The Little Mermaid (1989,  G)
28
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
32
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
33
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
34
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
35
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
36
50 First Dates (2004,  PG-13)
37
Fast and Furious (2009,  PG-13)
38
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
39
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
40
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
41
The Music Man (2003,  G)
42
Mary Poppins (1964,  G)
43
The Princess Diaries (2001,  G)
44
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
45
Ella Enchanted (2004,  PG)
46
Finding Forrester (2000,  PG-13)
47
Good Will Hunting (1997,  R)
48
Patch Adams (1998,  PG-13)
49
Dead Poets Society (1989,  PG)
50
Ghost (1990,  R)
51
Ghost Rider (2007,  PG-13)
52
Casper (1995,  PG)
53
Now and Then (1995,  PG-13)
54
Dragon Inn (Xin long men ke zhan) (1992,  Unrated)
55
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
56
X2 (2003,  PG-13)
57
X-Men (2000,  PG-13)
58
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
59
Juno (2007,  PG-13)
60
Knocked Up (2007,  R)
61
Blow (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments