My Favorite Movies


  joelmacex's Rating My Rating
1
WALL-E (2008,  G)
2
Toy Story (1995,  G)
3
Toy Story 2 (1999,  G)
4
Shutter (2008,  PG-13)
5
The Ring (2002,  PG-13)
6
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
7
Madagascar (2005,  PG)
8
The Devil's Advocate (1997,  R)
9
Constantine (2005,  R)
10
Gladiator (2000,  R)
11
300 (2007,  R)
12
The Illusionist (2006,  PG-13)
13
The Iron Giant (1999,  PG)
14
The Hunt for Red October (1990,  PG)
15
Black Hawk Down (2001,  R)
16
The Exorcist (1973,  R)
17
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
18
The Exorcist III (1990,  R)
19
Blade (1998,  R)
20
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
21
Space Jam (1996,  PG)
22
Shrek (2001,  PG)
23
Shrek 2 (2004,  PG)
24
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
25
Point Break (1991,  R)
26
Angels & Demons (2009,  PG-13)
27
Ice Age (2002,  PG)
28
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
29
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
30
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
31
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
32
Cahill: U.S. Marshall (1973,  Unrated)
33
Romeo Must Die (2000,  R)
34
Silent Hill (2006,  R)
35
Transformers (2007,  PG-13)
36
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
37
The Godfather (1972,  R)
38
The Godfather, Part II (1974,  R)
39
The Godfather, Part III (1990,  R)
40
The Silence of the Lambs (1991,  R)
41
Hannibal (2001,  R)
42
Mr. Brooks (2007,  R)
43
Apocalypto (2006,  R)
44
Braveheart (1995,  R)
45
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
46
Man on Fire (2004,  R)
47
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
48
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
49
X2 (2003,  PG-13)
50
X-Men (2000,  PG-13)
51
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
52
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
53
One Missed Call (2008,  PG-13)
54
Caveman (1981,  PG)
55
The Mambo Kings (1992,  R)
56
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009,  PG)
57
Public Enemies (2009,  R)
58
Orphan (2009,  R)
59
The Grudge (2004,  PG-13)
60
1408 (2007,  PG-13)
61
Sleepy Hollow (1999,  R)
62
The Others (2001,  PG-13)
63
Jeepers Creepers (2001,  R)
64
Hostel (2006,  R)
65
The Unborn (2009,  PG-13)
66
Pitch Black (2000,  R)
67
Red Dragon (2002,  R)
68
Final Destination (2000,  R)
69
The Shining (1980,  R)
70
The Messengers (2007,  PG-13)
71
Stephen King's It (1990,  Unrated)
72
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
73
Dead Silence (2007,  R)
74
Stigmata (1999,  R)
75
Candyman (1992,  R)
76
Hellraiser (1987,  R)
77
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
78
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
79
Mirrors (2008,  R)
80
Alone in the Dark (2005,  R)
81
The People Under The Stairs (1991,  R)
82
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
83
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
84
Ju-On: Shiroi Rôjo (The Grudge: Old Lady in White) (2009,  Unrated)
85
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) (2000,  R)
86
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
87
Ju-on 2 (Ju-on: The Curse 2) (2000,  Unrated)
88
The Relic (1997,  R)
89
The Grudge 3 (2009,  R)
90
Rest Stop (2006,  R)
91
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
92
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
93
The Emperor's New Groove (2000,  G)
94
Open Season (2006,  PG)
95
The Lion King (1994,  G)
96
Kung Fu Panda (2008,  PG)
97
Titan A.E. (2000,  PG)
98
Taxi Driver (1976,  R)
99
The Last Tycoon (1976,  PG)
100
Raging Bull (1980,  R)
101
Terror in the Aisles (Time for Terror) (1984,  R)
102
The Untouchables (1987,  R)
103
GoodFellas (1990,  R)
104
Cape Fear (1991,  R)
105
Casino (1995,  R)
106
The Fan (1996,  R)
107
Heat (1995,  R)
108
Jackie Brown (1997,  R)
109
Great Expectations (1998,  R)
110
Ronin (1998,  R)
111
Analyze This (1999,  R)
112
Fifteen Minutes (2001,  Unrated)
113
City by the Sea (2002,  R)
114
Analyze That (2002,  R)
115
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
116
What Just Happened? (2008,  R)
117
Righteous Kill (2008,  R)
118
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
119
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
120
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
121
Scarecrow (1973,  R)
122
Serpico (1973,  R)
123
Scarface (1983,  R)
124
Donnie Brasco (1997,  R)
125
The Recruit (2003,  PG-13)
126
88 Minutes (2008,  R)
127
Unforgiven (1992,  R)
128
The Machinist (2004,  R)
129
Wolf (1994,  R)
130
Tombstone (1993,  R)
131
Death Hunt (1981,  R)
132
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
133
Mr. Majestyk (1974,  PG)
134
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
135
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
136
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
137
Witness to the Mob (1998,  R)
138
Saving Private Ryan (1998,  R)
139
Ring Around the Rosie (Fear Itself: Dark Memories) (2006,  R)
140
Protecting the King (2007,  Unrated)
141
Red (2008,  R)
142
Streets of Blood (2009,  R)
143
Deja Vu (2006,  PG-13)
144
Champion (2005,  Unrated)
145
Con Air (1997,  R)
146
Anaconda (1997,  PG-13)
147
Turned Out: Sexual Assault Behind Bars (2004,  Unrated)
148
Jack's Law (2006,  Unrated)
149
Death Row (2007,  Unrated)
150
On Bloody Sunday (2007,  Unrated)
151
Vampire's Kiss (1989,  R)
152
Kiss of Death (1995,  R)
153
The Rock (1996,  R)
154
8MM (1999,  R)
155
Windtalkers (2002,  R)
156
Bangkok Dangerous (2008,  R)
157
Jump! (2007,  Unrated)
158
Green Dragon (2001,  PG-13)
159
Letters from a Killer (1998,  R)
160
Road House (1989,  R)
161
Next of Kin (1989,  R)
162
Powder Blue (2008,  R)
163
Lethal Weapon (1987,  R)
164
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
165
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
166
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
167
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
168
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
169
Kiss of the Dragon (2001,  R)
170
Hero (2004,  PG-13)
171
Long xing tian xia (The Master) (1989,  R)
172
The Matrix (1999,  R)
173
The Matrix Reloaded (2003,  R)
174
Monsters, Inc. (2001,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments