Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Joetta387319166's Rating My Rating
1
A View to a Kill (1985,  PG)
Click to Rate
2
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
3
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
Click to Rate
4
Die Another Day (2002,  PG-13)
Click to Rate
5
Dr. No (1962,  PG)
Click to Rate
6
For Your Eyes Only (1981,  PG)
Click to Rate
7
From Russia With Love (1964,  PG)
Click to Rate
8
GoldenEye (1995,  PG-13)
Click to Rate
9
Goldfinger (1964,  PG)
Click to Rate
10
License to Kill (1984,  Unrated)
Click to Rate
11
Live and Let Die (1973,  PG)
Click to Rate
12
Moonraker (2006,  PG)
Click to Rate
13
Never Say Never Again (1983,  PG)
Click to Rate
14
Octopussy (1983,  PG)
Click to Rate
15
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
Click to Rate
16
The Living Daylights (1987,  PG)
Click to Rate
17
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
Click to Rate
18
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
Click to Rate
19
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
Click to Rate
20
Thunderball (1965,  PG)
Click to Rate
21
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
Click to Rate
22
You Only Live Twice (1967,  PG)
Click to Rate
23
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
24
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
25
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
26
Absolute Power (1997,  R)
Click to Rate
27
The African Queen (1951,  Unrated)
Click to Rate
28
After the Sunset (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Kiss The Girls (1997,  R)
Click to Rate
30
Along Came a Spider (2001,  R)
Click to Rate
31
Amazing Grace (2007,  PG)
Click to Rate
32
American Graffiti (1973,  PG)
Click to Rate
33
Anna and the King (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Click to Rate
35
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
Click to Rate
36
Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000,  Unrated)
Click to Rate
37
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
38
Autumn in New York (2000,  PG-13)
Click to Rate
39
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Bed of Roses (1995,  PG)
Click to Rate
41
Bella (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
Bobby Jones, Stroke of Genius (2004,  PG)
Click to Rate
43
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
47
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
48
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
Click to Rate
49
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
50
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
Click to Rate
51
Catch and Release (2007,  PG-13)
Click to Rate
52
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
53
The Christmas Box (1995,  PG)
Click to Rate
54
Christy (2000,  PG)
Click to Rate
55
Christy: A New Beginning (2000,  Unrated)
Click to Rate
56
Christy - A Change of Seasons (2001,  PG)
Click to Rate
57
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
Click to Rate
58
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
Click to Rate
59
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010) (,  Unrated)
Click to Rate
60
Cinderella Man: The James J. Braddock Story (2005,  Unrated)