My Favorite Movies

  1. johannasince1985
  2. johanna

Give list a short description

  johannasince1985's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 5.0 Stars
me like...A LOT
Click to Rate
2
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation 5.0 Stars
Just love Sofia Coppolas way of telling a story without usin too many words... I never felt so ..fulfilled the first time I saw it. I can still recall that rare feeling.
Click to Rate
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
soo unique, wonderful screen play by all the amazing actors/actresses. For example... I envy the magicalspark between Uma and John.
Click to Rate
4
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
The contrasts appeal to me. The cruilty in the made up world that is soo similar to our own, it triggers my intrest and I can not wait to watch the sequel.
Click to Rate
5
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
I never thought I would fall in love witha serial killer... untill I met Beatrix Kiddo, the fact that I pitty her, despites all her faults still astonish me. Quentin is a king- drirector when it comes to action, he´s always keeping the balance on a rail from falling down into the mainstream slaughter ocean. He keeps the balance and creates pure beauty.
Click to Rate
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
the one movie that allways turn my mood into a happyone. I admire Amelie the character her traits, and the way Audrey pictures her. Probably the one movie I've seen most times.
Click to Rate
7
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
As a political science major just the fact that the thought Wachowski plays with is soo interesting and good... a HUGE + is that they interconnect the script with a bunch of old honorable writers and their theories.
Click to Rate
8
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
I love it cuz it just makes me sooo happy!
Click to Rate
9
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
10
Volver (2006,  R)
Click to Rate
11
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
12
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
13
Identity (2003,  R)
Click to Rate
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
15
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 4.5 Stars
To create such beauty within the frames of the fearsomeness is just a standing ovation from me.
Click to Rate
18
Saw (2004,  R)
Saw 4.0 Stars
The one and only Saw monvie in my world. And it's so great!
Click to Rate
19
Memento (2000,  R)
Click to Rate
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
Stardust (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
En Kärlekshistoria (A Swedish Love Story) (1970,  Unrated)
En Kärlekshistoria (A Swedish Love Story) 4.5 Stars
so f-ing awesome! best romantic movie I've ever seen... and that says A LOT!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments