My Favorite Movies
| JOHN95185182's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
|
| 2 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
|
| 4 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
|
| 6 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
|
| 7 |
Superman (1978, PG) |
|
|
| 8 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 9 |
Footloose (1984, PG) |
|
|
| 10 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 11 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
|
| 12 |
Mallrats (1995, R) |
|
|
| 13 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
|
| 14 |
The Beastmaster (1982, PG) |
|
|
| 15 |
Willow (1988, PG) |
|
|
| 16 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
|
| 17 |
Dragonslayer (1981, PG) |
|
|
| 18 |
The Sword and the Sorcerer (1982, R) |
|
|
| 19 |
Red Sonja (1985, PG-13) |
|
|
| 20 |
Krull (1983, PG) |
|
|
| 21 |
Reign of Fire (2002, PG-13) |
|
|
| 22 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 23 |
300 (2007, R) |
|
|
| 24 |
Bloodsport (1988, R) |
|
|
| 25 |
Robots (2005, PG) |
|
|
| 26 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 27 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
|
| 28 |
Spawn (1997, R) |
|
|
| 29 |
Daredevil (2003, PG-13) |
|
|
| 30 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
|
| 31 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
|
| 32 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 33 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
|
| 34 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 35 |
Ratatouille (2007, G) |
|
|
| 36 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
|
| 37 |
Ace Ventura: Pet Detective (1994, PG-13) |
|
|
| 38 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 39 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 40 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 41 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
|
| 42 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 43 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 44 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 45 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
|
| 46 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 47 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 48 |
Blade (1998, R) |
|
|
| 49 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
|
| 50 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
|
| 51 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 52 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 53 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
|
| 54 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 55 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 56 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 57 |
Elf (2003, PG) |
|
|
| 58 |
Eragon (2006, PG) |
|
|
| 59 |
Face/Off (1997, R) |
|
|
| 60 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|


