My Favorite Movies


  johndoeyoung19588438's Rating My Rating
1
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Click to Rate
2
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
Across the Universe (2007,  PG-13)
Click to Rate
5
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
6
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
7
Fracture (2007,  R)
Click to Rate
8
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
9
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Hackers (1995,  PG-13)
Click to Rate
11
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
12
27 Dresses (2007,  PG-13)
Click to Rate
13
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
The Zodiac (2006,  R)
Click to Rate
15
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
16
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
17
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
18
Reign Over Me (2007,  R)
Click to Rate
19
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
20
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
Click to Rate
21
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
22
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
23
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
24
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
26
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
27
The Break-Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
29
Orange County (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
31
The Terminal (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
An Evening with Kevin Smith (2001,  Unrated)
Click to Rate
33
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
34
Wicker Park (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Knockaround Guys (2001,  R)
Click to Rate
36
Darkness Falls (2003,  PG-13)
Click to Rate
37
The Mexican (2001,  R)
Click to Rate
38
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
39
Bleacher Bums (2002,  Unrated)
Click to Rate
40
American History X (1998,  R)
Click to Rate
41
For Love of the Game (1999,  PG-13)
Click to Rate
42
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
43
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
Match Point (2005,  R)
Click to Rate
45
A River Runs Through It (1992,  PG)
Click to Rate
46
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
47
Spy Game (2001,  R)
Click to Rate
48
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
Rent (2005,  PG-13)
Click to Rate
51
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
52
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
53
ATL (2006,  PG-13)
Click to Rate
54
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
55
25th Hour (2002,  R)
Click to Rate
56
Empire (2002,  R)
Click to Rate
57
Be Cool (2005,  PG-13)
Click to Rate
58
16 Blocks (2006,  PG-13)
Click to Rate
59
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
60
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
61
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate