My Favorite Movies


  1. Johnlindsey289
  2. Jonathan

Movies i adore.

  Johnlindsey289's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Simply the greatest movie of all time! in my humble opinion, 'nuff said.
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
A sequel that blows away the original in terms of scale and grandess! gotta love Yoda.
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Quentin Tarantino's masterpiece! there's nothing that can be said about this great film, you gotta see it.
4
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
A true ageless movie all the way! great performances, spectacular settings and of course Judy Garland whom is just gorgeous as Dorothy Gale, this is one of those movies that gets better with age and it's still the greatest fantasy movie of them all with "Lord of the Rings".
5
Psycho (1960,  R)
Psycho
The mother of all horror movies! captivated me ever zince i first rented it when i was 16 back in 1998 and loved it ever since, it became an all time favorite of mine and is sure to entertain generations to come.
6
The Dark Crystal (1982,  PG)
The Dark Crystal
A timeless fantasy masterpiece of the 80's! Jim Henson and Frank Oz has crafted a smart and visually stunning fantasy epic that will become a classic for ages to come.

Can't wait for the sequel!@
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Easily the weakest of the classic trilogy but still a strong finale entry, the OT certainly went out with a bang on this one despite the Ewoks.
8
The Godfather (1972,  R)
9
The Godfather, Part II (1974,  R)
10
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
11
Blade Runner (1982,  R)
12
North by Northwest (1959,  Unrated)
13
The Thing (1982,  R)
The Thing
The Ultimate Sci-fi horror combo movie! since it originally bombed in theaters back in 1982, the film went on to become a cult favorite among fans of both genres and a success on video, cable and DVD.

I've been a fan of this since i first rented it in 1998 at the age of 16 and loved it, great acting with terrific special effects that stand the test of time. A must see and must own!
14
Casablanca (1943,  PG)
15
Akira (1988,  R)
Akira
Absorbing and stylish Sci-fi animated movie from Japan that set the standard for anime movies since it first came out in 1988! this is an important movie of the genre that should be watch to believe, it's an amazing movie you won't forget.
16
Halloween (1978,  R)
Halloween
A masterpiece of pure perfection! 'nuff said.
17
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
Superb comedy! one of my all time favorites thanks to the magic of director John Hughes and the performances of John Candy and Steve Martin as a perfect comedy team together.

You have to seek out this movie and have a good time.
18
Superman (1978,  PG)
Superman
Still the greatest of all comic book movies! Christopher Reeve totally nails the role of Superman and Clark Kent, Richard Donner was perfect directing this movie and the special effects were great for it's day.

It's a super cinematic experience no one should miss.
19
Superman II (1981,  PG)
Superman II
Nicely done sequel and the only great sequel of the series! the Richard Donner cut is even better.
20
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Brilliant reinvention of Batman as it was meant to be seen on the screen! Christopher Nolan is a genius and Bale was born to play Batman, ranks up there with "Superman The Movie", "Sin City", "300", "Spider-Man 2" and "X-Men" as one of the comic book movie greats. Can't wait for the sequel!
21
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
WHAT A MOVIE! Now all sequels should be as good as this one, Ledger gave an amazing final performance as Joker whom definitely is better then Nicholson all the way as this Joker feels more like Sweeny Todd than Nicholson.

Bob Kane would be proud with this movie and the way Bale with Nolan are doing these Batman movies.
22
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
A fantastic adaptation of the ultimate graphic novel, very honest and true to it's source, it's a sure fire winner.
23
Joey (Making Contact) (1986,  PG)
Joey (Making Contact)
A magical, highly underrated and unique cult German supernatural horror fantasy drama modern fairy tale that is one of my favorite movies of all time since Junior High in the 90's. I saw this movie when i was 5 in 1986 in a theater in St. Louis and it scared the bejesus out of me even with that scary little bastard of a dummy. It's influenced by the movies of George Lucas with a bit of the stories of The Grimms Brothers and The Twilight Zone TV show as i always believe this is Roland Emmerich's best movie.

The story is about a 9 year old boy named Joey Collins played nicely by Joshua Morrell, he loves movies like Star Wars and E.T. as he has a big collection of the movie merchandise in his room and his dad just kicked the bucket. He lives in Virgina Beach City with his mother now in the suburbs near the beach, one night he gains telekinetic and psychic powers that enables him to make his toys including Star Wars figures come to life and even communicate with his dead dad on a toy Phone. However he becomes unpopular at school for the kids thinks he's crazy, one day he finds a creepy ventriloquist dummy in a old abandoned mansion that belong to a magician. He takes it home with him only to find it that is it possessed by a demon with powers like Joey's only stronger as it terrorizes the boy and threatens his mother, friends, enemies, teacher and city with demons from another dimension as the boy must end the madness.

It's a dark and not-too-sugar-coated modern fable with a nice edge of creepiness and some emotion with suprisingly good acting from Joshua Morrell and Eva Kryll. The dummy is the scariest one to hit the screen since Fats from Magic, it nicely uses some movie references in a playful non-spirited and non-sarcastic kind of way as this movie is really about the imagination of a 9 year old boy who dreams of living in his favorite movies like Star Wars and E.T. yet it brings out the child in anyone who had that same idea as a child to live out their favorite movies.The film is also about learning how to cope with death and learning about it and of course the power of the heart, it offers good lessons about life as well and i think it's far better then Emmerich's hollywood stuff.

A must see even on Youtube!
24
Back to the Future (1985,  PG)
25
Back to the Future Part II (1989,  PG)
26
Back to the Future Part III (1990,  PG)
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Sheer perfection at it's finest! The entire trilogy happens to be the greatest trilogy in the history of films since the classic "Star Wars" trilogy or "Indiana Jones".

Peter Jackson sure knew how to bring Tolkein's creation to life on the big screen.
28
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
29
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Easily the strongest movie of the franchise! thanks to the talented Alfonso Cauron to bring the novel to the big screen in a grand fashion. Gary Oldman was perfect for Sirius Black and it's pure magic all the way.
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
36
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
37
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
38
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
Ah you know what ole Jack Burton says? awesome fantasy comedy adventure movie from John Carpenter that is quite a perfect movie for anyone to enjoy especially the whole family.
39
Die Hard (1988,  R)
40
Ran (1985,  R)
41
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
The best movie of the 80's! always has been a masterpiece of comedy and fantasy since it's debut in 1984 and has become a pop phenomenon thanks to it's originallity and ideas with humor.
42
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Pinocchio - Walt Disney
A true animated masterpiece! one of the all time best movies and best animated features ever. Loved this since i was a kid in the 80's! this movie will live in my heart forever.
43
Jury Duty (1995,  PG-13)
Jury Duty
Funny and entertaining comedy that is my favorite movie from Pauly Shore! Tia Carrera is sizzling in this movie and has some funny moments.

Worth a look! one of my favorite comedies.
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
45
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
46
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Still the best Star Trek movie! managed to discard the not-so-bad first installment and create a trilogy of it's own that continued with part 3 then ended with part 4. This one is loaded with action with excellent performances and great special effects.
47
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force)
Another outstanding Japanese animated Sci-fi classic much like "Akira", this movie also set another big standard in anime using state of the art technology with fluid animation and good story telling.

If you love Sci-fi and "Akira" then see this movie.
48
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
The one that started it all! Arnold Schwarzenegger became one of the biggest stars in Hollywood thanks to this clever and original Sci-fi movie that also helped the career of James Cameron and Linda Hamilton.
49
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
A wonderous sequel that is one of the greatest movies ever! Great acting, unforgettable special effects, Arnold at his best, emotion and of course lots of action. Makes this the greatest sci-fi action movie of all time!
50
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
51
Groundhog Day (1993,  PG)
52
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
Miyzaki's most engaging masterpiece yet! i think this is the greatest movie he's ever done, a wonderfully crafted fairy tale of a movie that you won't forget.
53
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
One of the greatest movies around! this is a masterful psychological horror thriller that nearly surpasses it's underrated prequel "Manhunter" all the way and is true to the book by Thomas Harris.

Anthony Hopkins truly nailed the role as everyone's favorite cannibalistic doctor.
54
The Emperor's New Groove (2000,  G)
55
The Shining (1980,  R)
The Shining
Truly awesome and timeless supernatural horror classic that may not be true to King's excellent novel but Kubirck's vision was still a terrific movie in it's own right.

A must see!
56
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
57
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
The utlimate zombie movie! the perfect companion movie to Romero's 1968 classic "Night of the Living Dead" and has more action, more suspense and tons of graphic violence with some satire.

A must see and one of my all time favorites!
58
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Awesome Sci-fi action adventure that nicely captivates the classic cartoon of the 80's in glorious fashion. Megan Fox is quite a looker in this movie!
59
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
A kick ass Sci-fi fantasy comedy adventure ride from Luc Besson who brought you "Leon The Professional". Bruce Willis with Gary Oldman, Ian Holm and Milla Jovoich gave great performances and it's a non-stop funfeast for the eyes and imagination.

A must see! one of my all time personal favorites.
60
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
A remarkable work of art! This happens to be Guillermo Del Toro's masterpiece. A nice mix of fantasy, horror, and world war II drama in this Spanish-Mexican import that happens to be one of the greatest movies of the new century.

Don't miss it!
61
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
62
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
63
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
64
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Radical movie! totally blew my expectations away, this is the greatest Marvel movie since "Spider-Man 2".

Is the first great Sci-fi movie of 2008 and the first cool movie of the summer, a must see.
65
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002,  R)
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky)
Kick-ass manga based Hong Kong Sci-fi comedy action fantasy mix is the right mix of all genres presented with great gore and dark humor thrown.
66
Vertigo (1958,  PG)
67
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal
Awesome animated Sci-fi, horror and fantasy anthology with great animation for it's time, a spectacular soundtrack, gore, eroticism and sexy animated babes such as Taarna the platinum blonde warrior gal.

One of my favorites, should be seen to believe.
68
The Secret of NIMH (1982,  G)
The Secret of NIMH
A true animated movie of the 80's and probably the best of it's time! a timeless and unique animated fantasy jewel from Don Bluth truly captivates the viewer to another world of wonder and magic through animation. I loved this since i was little in the 80's and i still love it!
69
The Shawshank Redemption (1994,  R)
70
Aliens (1986,  R)
71
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
72
Alien (1979,  R)
73
Toy Story (1995,  G)
74
Toy Story 2 (1999,  G)
75
The Green Mile (1999,  R)
76
The Last Unicorn (1982,  G)
The Last Unicorn
A magical and unique animated fantasy epic with an all-star cast and solid storyline. It's a must see and one of the best fantasy epics around! for the guys there's a hot toon chick in this one.
77
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
One of the best cult horror movies ever made! this supernatural Lovecraft-esque horror fantasy created a legendary horror icon named Pinhead and the film is a disturbing look through the mind of Clive Barker and it's a masterpiece.
78
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
79
The Rock (1996,  R)
The Rock
What a movie! it has i all such as humor, action, adventure, romance, terrific adventure sequences and of course great performances by the cast especially Nicolas Cage.

One of the 90's best action flicks.
80
Con Air (1997,  R)
Con Air
One of the best action movies i've ever seen! this movie has it all and is always been a personal favorite of mine since i was in Jr. High back in 1997.
81
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon
Sad, entertaining and just plain fun Sci-fi actioner with good performances, stunning effects and Bruce Willis doing his best as a hero. Liv Tyler is hot in this one, one of my favorites.
82
The Hobbit (1978,  Unrated)
83
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
Great stuff! hilarious, wondefully animated and stunning all the way.

Sheer perfection at it's peak when it comes to Disney.
84
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
85
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
86
Total Recall (1990,  R)
Total Recall
Kick-butt Sci-fi actioner from Paul Verhoeven delivers all the goods from sexy Sharon Stone, gore, action and spectacular visual effects.

One of my all time faves.
87
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
Great introduction to a nice superhero series, it began the Marvel reniassance with "Blade" and "Spider-Man" which all succeeded in bringing the comics to the big screen. Bryan Singer's vision is quite unique in a film universe about learning to accept another race of beings different from humans and has great action.

The sequel however blows this one away.
88
X2 (2003,  PG-13)
X2
Now here's a brilliant sequel that surpasses the original in terms of grandess and action. Wolverine is still as badass as ever and there's a good storyline to it.
89
Re-Animator (1985,  R)
Re-Animator
One of the all time great horror comedies! Jeffrey Combs steals the show as Herbert West, it's a nice modern update on H.P. Lovecraft's classic sci-fi horror tale with gore and dark humor.
90
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Great start to a great comic book movie series! Mcguire was great playing the part of Spidy and Dafoe nearly steals the show as Greengoblin despite looking like a Power Ranger.

The sequel is even better!
91
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
WOW! a sequel that surpasses the original, how about that? delivers more goods this time, more store and more epicness thanks to the magic of Sam Raimi.
92
Brazil (1985,  R)
Brazil
Terry Gilliam's masterpiece! A unique movie of fantasy and dark comedy combined in a Orwell meets "Time Bandits", great acting and it's a one of a kind movie.
93
Titanic (1997,  PG-13)
94
The Departed (2006,  R)
95
Halloween II (1981,  R)
96
Evil Dead 2 (1987,  R)
Evil Dead 2
Fannnntastic sequel! nearly rivals it's classic original movie as this has more creative camera angels and more dark humor thrown with gore galore.
97
Heat (1995,  R)
98
GoodFellas (1990,  R)
99
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
Sheer excellent in horror cinema! Sam Raimi and his crew took three years to make this stunning and bloody as hell horror flick. A must see!
100
Time Bandits (1981,  PG)
Time Bandits
Magical, funny and unique fantasy comedy adventure from Terry Gilliam is one of his best and part of his big 80's fantasy trilogy that was followed by "Brazil" and finished with "Adventures of Baron Munchausen". A nice all-star cast including Sean Connery with a brilliant screenplay by Michael Palin and Terry Gilliam makes this a must see.
101
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
102
Suspiria (1977,  R)
103
Dark City (1998,  R)
Dark City
A dazzling, exicting and unique Sci-fi horror fantasy experience from Alex Proyas is spetacular and uplitfiting.
104
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
105
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
One of the true great fantasy movies of all time! Gene Wilder really nailed the role as Willy Wonka and is a classic all the way.
106
The Crow (1994,  R)
The Crow
One of the true greats! a wonderful mix of horror, action, fantasy and drama infleunced by the brilliant graphic novel. This gothic and stirring film is pure brilliance all the way, an all time favorite of mine that has to be seen to believe.
107
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
108
Young Frankenstein (1974,  PG)
109
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Tommy Boy
A great cult comedy classic! Chris Farley is hilarious including David Spade.
110
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
Jump magic jump! a magical Henson fantasy epic though not as great as his earlier Dark Crystal but still has some great sense of fun.
111
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story
Brilliant fantasy classic! It may not be true to the excellent novel by Michael Ende but it's a movie to open up your eyes and imagination.
112
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
Awesome fantasy comedy epic from Rob Reiner is one of the greatest and funniest movies of it's genre.

No words can describe how great this movie is, it's a must see movie.
113
Batman - Mask of the Phantasm (1993,  PG)
114
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
115
Willow (1988,  PG)
Willow
Phenomenal and underrated fantasy epic from George Lucas and Ron Howard. This is the "Lord of the Rings" of the 80's, the score by James Horner is outstanding and it's packed with spectacular action and special effects.

Those Brownies nearly steal the show with their humor.
116
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
117
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
118
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
One of my favorite movies ever! loved this for ages, a wonderful Sci-fi horror fantasy anthology based on the popular TV show with an all-star cast and great stories including the last one the best.

A must see!
119
The Running Man (1987,  R)
The Running Man
One of my personal favorites! it may not be as good as Stephen King's book but this Sci-fi action thriller is a helluva fun for anyone who likes the genres.

"Well that hit the spot"! as Arnold Schwartzenger says.
120
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
A 70's Sci-fi masterpiece of a totalitarian future gone mad due to punks and gangs, Malcom Mcdowell is the true star of this movie as Alex.

Very controversial and violent stuff, it's a must see.
121
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
A true horror masterpiece that has stood the test of time. It still shocks, appalls, frightens and even makes us believe in the supernatural with this nasty yet brilliant classic of the horror genre.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments