My Favorite Movies


  JohnMcClanesDirtyVest's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
One of the all time great monster movies.
Click to Rate
2
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 5.0 Stars
Yippee kiya mother f*cker.

Greatest action movie ever!
Click to Rate
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
Lucas tried to better the original and failed miserably. A timeless classic.
Click to Rate
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
One of the greatest sequels ever made.
Click to Rate
5
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
There is no spoon.
Click to Rate
6
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
A beautiful film with an amazing ending.
Click to Rate
7
Ghostbusters (1984,  PG)
Ghostbusters 5.0 Stars
We came we saw, we kicked it's ass!
Click to Rate
8
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 5.0 Stars
The man with hat is back!
Click to Rate
9
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0 Stars
Not as good as Raiders or Crusade but still a fun ride.
Click to Rate
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
The birth of adventure.
Click to Rate
11
Office Space (1999,  R)
Office Space 5.0 Stars
Great!
Click to Rate
12
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
The start of an excellent trilogy.
Click to Rate
13
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III 4.5 Stars
A fitting end to a brilliant trilogy.
Click to Rate
14
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
15
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 5.0 Stars
The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.
Click to Rate
16
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 4.0 Stars
Another must see movie when I was growing up. I remember the censors use to hack it to shreads when it was on TV. You don't get films like this anymore.
Click to Rate
17
Batman (1989,  PG-13)
Batman 5.0 Stars
Thug: "Who are you?"
Batman: "I'm Batman!"
Click to Rate
18
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger 5.0 Stars
Bond: "You expect me to talk?"
Goldfinger: "No Mr Bond I expect you to die!"
Click to Rate
19
GoldenEye (1995,  PG-13)
GoldenEye 4.5 Stars
Brasnan's first and best outing as Bond.
Click to Rate
20
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Click to Rate
21
Crimson Tide (1995,  R)
Crimson Tide 4.5 Stars
Washington v Hackman. Two titons of the big screen collide.
Click to Rate
22
Dog Soldiers (2002,  R)
Dog Soldiers 4.5 Stars
Top british horror.
Click to Rate
23
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation 4.0 Stars
My favourite christmas movie
Click to Rate
24
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask 4.5 Stars
Smokin'!!!
Click to Rate
25
Airplane! (1980,  PG)
Airplane! 5.0 Stars
Still the funniest movie ever made, surely. (Go on say it, you know you want to.)
Click to Rate
26
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
Any movie that puts Gwyneth Paltrow's head in a box can't be bad.
Click to Rate
27
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 5.0 Stars
Banquet Doorman: Your coat, sir?
Lt. Frank Drebin: Yes, it is. And I have a receipt to prove it.
Click to Rate
28
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 5.0 Stars
Frank: Interesting... Almost as interesting as the photographs I saw today.
Jane Spencer: I was young. I needed the work.
Click to Rate
29
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 3.5 Stars
Probably the last decent comedy the Zucker brother's and Jim Abrahams have made.
Click to Rate
30
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future 4.0 Stars
A great transfer from the small screen to cinema screen.
Click to Rate
31
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
Brilliant.
Click to Rate
32
The Descent (2006,  R)
The Descent 4.0 Stars
Super scary and claustrophbic all in one.
Click to Rate
33
Cliffhanger (1993,  R)
Cliffhanger 3.5 Stars
Top notch action flick from Sly and John Lithgow hams it up perfectly.
Click to Rate
34
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit 5.0 Stars
One of the most ground breaking movies of all time.

Jessica Rabbit: Roger, darling. I want you to know I love you. I've loved you more than any woman's ever loved a rabbit.
Click to Rate
35
Get Shorty (1995,  R)
Get Shorty 4.5 Stars
A very subtle and funny movie.
Click to Rate
36
Mystery Men (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Addams Family Values (1993,  PG-13)
Addams Family Values 3.5 Stars
A sequal that was better than the original!
Click to Rate
38
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Click to Rate
39
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
40
Predator (1987,  R)
Click to Rate
41
Clue (1985,  PG)
Clue 4.0 Stars
Very funny film based on a board game.
Click to Rate
42
Blade (1998,  R)
Click to Rate
43
Top Secret! (1984,  PG)
Top Secret! 3.0 Stars
" I know a little German--he's sitting over there."
Click to Rate
44
Hot Shots! (1991,  PG-13)
Hot Shots! 3.5 Stars
Admiral Benson: You risked the lives of some damn fine pilots... and that's my job!
Click to Rate
45
Hot Shots! Part Deux (1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux 4.0 Stars
Topper Harley: Ramada, I want to be with you. I want to hold you. I want to meet your parents and pet your dog...
Ramada Rodham Hayman: My parents are dead, Topper. My dog ate them.
Click to Rate
46
The Dream Team (1989,  PG-13)
The Dream Team 4.0 Stars
Billy: Ah, it's great to be young and insane!
Click to Rate
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
48
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 4.0 Stars
Fantastic gun play at the end.
Click to Rate
49
Speed (1994,  R)
Click to Rate