Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JohnMcMahon4538992's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
2
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
3
Legends of the Fall (1994,  R)
4
The Last of the Mohicans (1992,  R)
5
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
6
Braveheart (1995,  R)
7
A River Runs Through It (1992,  PG)
8
Tombstone (1993,  R)
9
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
10
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
11
Raising Arizona (1987,  PG-13)
12
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
13
Caddyshack (1980,  R)
14
Amadeus (1984,  R)
15
Interview with the Vampire (1994,  R)
16
The Devil's Own (1997,  R)
17
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
18
Big Fish (2003,  PG-13)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
20
Gone With the Wind (1939,  G)
21
The Sound of Music (1965,  G)
22
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
23
The Silence of the Lambs (1991,  R)
24
The Shawshank Redemption (1994,  R)
25
The Passion of the Christ (2004,  R)
26
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
27
Batman (1989,  PG-13)
28
Batman Begins (2005,  PG-13)
29
Sleepy Hollow (1999,  R)
30
Blazing Saddles (1974,  R)
31
This Is Spinal Tap (1984,  R)
32
The Untouchables (1987,  R)
33
No Way Out (1987,  R)
34
Bull Durham (1988,  R)
35
Field of Dreams (1989,  PG)
36
Tin Cup (1996,  R)
37
Being John Malkovich (1999,  R)
38
Hamlet (1990,  PG)
39
Gladiator (2000,  R)
40
3:10 to Yuma (2007,  R)
41
Cinderella Man (2005,  PG-13)
42
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
43
L.A. Confidential (1997,  R)
44
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
45
The Doors (1991,  R)
46
When Harry Met Sally (1989,  R)
47
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
48
Father of the Bride (1991,  PG)
49
Big (1988,  PG)
50
Groundhog Day (1993,  PG)
51
Michael Collins (1996,  R)
52
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
53
History of the World -- Part I (1981,  R)
54
The War That Made America (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments