My Favorite Movies
Give list a short description
| JD05191987's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 2 |
All About Eve (1950, Unrated)
I was surprised when i first watched this at how awesome it was. I mean it has a lot of things about it that are considered flaws in todays films the biggest probably being that it's in black and white. But It really stands to time. Plus Bette Davis is my favorite actress and she delivers an amazing preformance...she should have one the oscar for that too bad they shunned her but that seems to be how the Academy works I've found. |
|
|
| 3 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 5 |
The Believer (2002, R) |
|
|
| 6 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 8 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
|
| 9 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 10 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13)
It took me 2 years to find a copy of this movie. After 2 years of hype when i finally bought it off ebay for way more than it was worth i was pleased to see that it lived up to the high expectations I had for it. The Legend of Billie Jean rocked too bad it isn't availible on DVD in the United States...but Da Hip Hop Witch is. |
|
|
| 11 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 13 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 14 |
American Psycho (2000, R) |
|
|
| 15 |
Arthur (1981, PG) |
|
|
| 16 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 17 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
|
| 18 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 19 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 20 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 21 |
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993, R) |
|
|
| 22 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
|
| 23 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 24 |
Carrie (1976, R) |
|
|
| 25 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 26 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
|
| 27 |
The Cell (2000, R) |
|
|
| 28 |
Charade (1963, G) |
|
|
| 29 |
The Client (1994, PG-13) |
|
|
| 30 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 31 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 32 |
Coffy (1973, R) |
|
|
| 33 |
Demolition Man (1993, R) |
|
|
| 34 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Exorcist (1973, R) |
|
|
| 36 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 37 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 38 |
The Fox and the Hound (1981, G) |
|
|
| 39 |
Friday (1995, R) |
|
|
| 40 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 41 |
The Gift (2000, R) |
|
|
| 42 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 43 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
|
| 44 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 45 |
Harvey (1951, Unrated) |
|
|
| 46 |
Heathers (1988, R) |
|
|
| 47 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 48 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 49 |
Inherit the Wind (1960, PG) |
|
|
| 50 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
|
| 51 |
Jesus Camp (2006, PG-13) |
|
|
| 52 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|


