My Favorite Movies


  JohnnyWood129875849's Rating My Rating
1
Little Murders (1971,  R)
2
The Birds (1963,  PG-13)
3
The Godfather (1972,  R)
4
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
5
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
6
Velvet Goldmine (1998,  R)
7
The Gleaners and I (2000,  Unrated)
8
The Secret Diary of Sigmund Freud (1984,  PG)
9
Hud (1963,  Unrated)
10
Young Frankenstein (1974,  PG)
11
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
12
Rock 'N' Roll High School Forever (1991,  PG-13)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
Harold and Maude (1971,  PG)
15
The Graduate (1967,  PG)
16
Crash (1996,  NC-17)
17
My Fair Lady (1964,  G)
18
Vertigo (1958,  PG)
19
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
20
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
21
Reservoir Dogs (1992,  R)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Pi (1998,  R)
24
The Fountain (2006,  PG-13)
25
Full Metal Jacket (1987,  R)
26
In the Bedroom (2001,  R)
27
Requiem for a Dream (2000,  R)
28
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
29
Polyester (1981,  R)
30
Cry Baby (1990,  PG-13)
31
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
32
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
33
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
34
History of the World -- Part I (1981,  R)
35
Lolita (1962,  Unrated)
36
Vanilla Sky (2001,  R)
37
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
38
Blazing Saddles (1974,  R)
39
The Matrix (1999,  R)
40
Dogma (1999,  R)
41
Blue Velvet (1986,  R)
42
Lost Highway (1997,  R)
43
Delicatessen (1991,  R)
44
Secretary (2002,  R)
45
Less Than Zero (1987,  R)
46
Clerks (1994,  R)
47
Clerks II (2006,  R)
48
Heat (1995,  R)
49
Casino (1995,  R)
50
Chasing Amy (1997,  R)
51
Strange Days (1995,  R)
52
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
53
Johnny Mnemonic (1995,  R)
54
The Doom Generation (1995,  R)
55
Scarface (1983,  R)
56
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
57
The Man with Two Brains (1983,  R)
58
The Jerk (1979,  R)
59
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
60
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
61
Rosemary's Baby (1968,  R)
62
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
63
Ghost World (2001,  R)
64
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
65
Wayne's World (1992,  PG-13)
66
V for Vendetta (2006,  R)
67
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
68
Trainspotting (1996,  R)
69
The Shining (1980,  R)
70
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
71
Batman Begins (2005,  PG-13)
72
The Fifth Element (1997,  PG-13)
73
The Crow (1994,  R)
74
The Breakfast Club (1985,  R)
75
Seven (Se7en) (1995,  R)
76
Harakiri (1964,  Unrated)
77
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
78
Mallrats (1995,  R)
79
High Fidelity (2000,  R)
80
Fight Club (1999,  R)
81
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
82
Donnie Darko (2001,  R)
83
Brokeback Mountain (2005,  R)
84
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
85
Batman (1989,  PG-13)
86
American Psycho (2000,  R)
87
300 (2007,  R)
88
Akira (1988,  R)
89
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman (1971,  Unrated)
90
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
91
Soylent Green (1973,  PG)
92
Short Cuts (1993,  R)
93
The Daytrippers (1997,  R)
94
The Fly (1986,  R)
95
A History of Violence (2005,  R)
96
Midnight Cowboy (1969,  R)
97
Dazed and Confused (1993,  R)
98
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
99
Drugstore Cowboy (1989,  R)
100
Superfly (1972,  R)
101
Psycho (1960,  R)
102
Five Easy Pieces (1970,  R)
103
Permanent Midnight (1998,  R)
104
The Piano (1993,  R)
105
Sid & Nancy (1986,  R)
106
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
107
Boogie Nights (1997,  R)
108
Magnolia (1999,  R)
109
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
110
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
111
Fargo (1996,  R)
112
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
113
The Big Lebowski (1998,  R)
114
This Night I'll Posses Your Corpse (Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver) (1967,  Unrated)
115
Love and Death (1975,  PG)
116
Yojimbo (1961,  Unrated)
117
Motor Psycho (1965,  R)
118
Chungking Express (1996,  PG-13)
119
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
120
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
121
Henry & June (1990,  NC-17)
122
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
123
The Last Picture Show (1971,  R)
124
Bonnie and Clyde (1967,  R)
125
Easy Rider (1969,  R)
126
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
127
Awesome: I...Shot That! (2006,  R)
128
Stoked: The Rise and Fall of Gator (2002,  R)
129
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
130
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
131
Léon (The Professional) (1994,  R)
132
Amadeus (1984,  R)
133
In the Realms of the Unreal - The Mystery of Henry Darger (2004,  Unrated)
134
I Am Trying to Break Your Heart - A Film About Wilco (2002,  Unrated)
135
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (1997,  Unrated)
136
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) (1972,  Unrated)
137
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003,  Unrated)
138
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (1972,  Unrated)
139
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (1973,  Unrated)
140
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (1974,  Unrated)
141
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance (1973,  Unrated)
142
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
143
Spellbound (2002,  G)
144
51 Birch Street (2006,  Unrated)
145
You're Gonna Miss Me (2007,  Unrated)
146
Scrabylon (2003,  Unrated)
147
Word Wars (2004,  Unrated)
148
We Jam Econo: The Story of the Minutemen (2005,  Unrated)
149
Dark Days (2000,  Unrated)
150
Jesus Camp (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments