Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
brittanywilkanson's new List
by
brittany
willy69pa's new List
by
Willard
a nightmare on
by
betty
My Movies
by
Martin
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
John
JohnValentine20's Rating
My Rating
1
Braveheart
(1995, R)
2
Saving Private Ryan
(1998, R)
3
28 Days Later
(2003, R)
4
28 Weeks Later...
(2007, R)
5
Children of Men
(2006, R)
6
Flags of Our Fathers
(2006, R)
7
300
(2007, R)
8
Con Air
(1997, R)
9
American History X
(1998, R)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
11
Black Hawk Down
(2001, R)
12
Eurotrip
(2003, R)
13
2 Fast 2 Furious
(2003, PG-13)
14
8 Mile
(2002, R)
15
A Clockwork Orange
(1971, R)
16
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
17
Bad Boys
(1995, R)
18
Bad Boys II
(2003, R)
19
Beerfest
(2006, R)
20
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
21
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
22
Alien
(1979, R)
23
Aliens
(1986, R)
24
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
25
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
26
Back to the Future
(1985, PG)
27
Back to the Future Part II
(1989, PG)
28
Back to the Future Part III
(1990, PG)
29
Big Daddy
(1999, PG-13)
30
Bruce Almighty
(2003, PG-13)
31
Casino Royale
(2006, PG-13)
32
Constantine
(2005, R)
33
Date Movie
(2006, PG-13)
34
Disturbia
(2007, PG-13)
35
Donnie Darko
(2001, R)
36
Final Destination
(2000, R)
37
Final Destination 2
(2003, R)
38
Final Destination 3
(2006, R)
39
Full Metal Jacket
(1987, R)
40
Ghost Rider
(2007, PG-13)
41
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
(2000, PG-13)
42
Harold & Kumar Go to White Castle
(2004, R)
43
Hostel
(2006, R)
44
Hot Fuzz
(2007, R)
45
I Am Legend
(2007, PG-13)
46
Independence Day
(1996, PG-13)
47
Jackass - The Movie
(2002, R)
48
Jackass: Number Two
(2006, R)
49
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
50
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
51
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
52
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
53
Lord of War
(2005, R)
54
Saw
(2004, R)
55
Saw II
(2005, R)
56
Saw III
(2006, R)
57
Scary Movie
(2000, R)
58
Scary Movie 2
(2001, R)
59
Scary Movie 3
(2003, PG-13)
60
Scary Movie 4