My Favorite Movies


  Johnz18's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
The Matrix (1999,  R)
6
The Lord of the Rings (1978,  PG)
7
American History X (1998,  R)
8
Dhoom (2004,  Unrated)
9
Saving Private Ryan (1998,  R)
10
GoodFellas (1990,  R)
11
The Shawshank Redemption (1994,  R)
12
Schindler's List (1993,  R)
13
The Silence of the Lambs (1991,  R)
14
Munich (2005,  R)
15
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
17
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
18
Sin City (2005,  R)
19
Gladiator (2000,  R)
20
The Power of One (1992,  PG-13)
21
Traffic (2000,  R)
22
Alien (1979,  R)
23
Scarface (1983,  R)
24
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
25
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
26
Snatch (2001,  R)
27
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
28
The Usual Suspects (1995,  R)
29
Seven (Se7en) (1995,  R)
30
The Departed (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments