My Favorite Movies


  jojoeklund's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0 Stars
This isn't as good as the 1:st but its betetr then the 2:nd one.
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5 Stars
i don't like the end....
Click to Rate
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
The Life of David Gale (2003,  R)
Click to Rate
5
Kopps (2003,  PG-13)
Kopps 4.0 Stars
This is the same director that did Jalla! Jalla! but this one is even more fun and I think it better. See it and tell me what ur thouthgs are.
Click to Rate
6
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 3.5 Stars
I like the story better than the firts one
Click to Rate
7
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 3.0 Stars
This is the middel one
Click to Rate
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
11
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 4.5 Stars
This movie is just so good and there nothing bad that jake gyllehaal is in it. but it also takes on a problem that can happen in our life time with the global canges in the climate. and I personly hopes that everyone that have seen it start to think about what's happening to the world.
Click to Rate
12
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.0 Stars
This is the best "High school movie"
Click to Rate
14
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
17
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 4.5 Stars
one of the romcom in the 21:st cent.
Click to Rate
18
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 4.0 Stars
It just so fun and i just don't know what elese to say about it.
Click to Rate
19
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 4.0 Stars
This one is just as god as the first one it mihgth even be ai bit better but i'm not sure. It's just as fun
Click to Rate
20
Evil (Ondskan) (2006,  G)
Evil (Ondskan) 3.0 Stars
This one is a good swedish movie it has been nominated to an acadamy award.
Click to Rate
21
Show Me Love (Fucking Amal) (1999,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal) 4.0 Stars
This is alson a good swedish movie and i do belive that this one also has been nominated to an ancadamy award. This one is even better than evil. I recomened it.
Click to Rate
22
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) (2001,  Unrated)
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) 3.5 Stars
This one is just so fun and what more can I say about it.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments