My Favorite Movies


  jojolena's Rating My Rating
1
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
2
Dazed and Confused (1993,  R)
3
Smoke Signals (1998,  PG-13)
4
Epic Movie (2007,  PG-13)
5
Reality Bites (1993,  PG-13)
6
Chocolat (2000,  PG-13)
7
DreamKeeper (2003,  Unrated)
8
The Matrix Reloaded (2003,  R)
9
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
10
Gosford Park (2001,  R)
11
The Matrix (1999,  R)
12
The Matrix Revolutions (2003,  R)
13
The Red Violin (1999,  R)
14
Bella Mafia (1997,  R)
Bella Mafia
great movie
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
20
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
i love goold!
21
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
22
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
23
Cry Baby (1990,  PG-13)
24
Hairspray (1988,  PG)
25
Labyrinth (1986,  PG)
26
Stephen King's Rose Red (,  PG-13)
27
The Crow (1994,  R)
28
Queen of the Damned (2002,  R)
29
A League of Their Own (1992,  PG)
30
Powwow Highway (1989,  R)
31
Dance Me Outside (1994,  R)
32
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
A Knight's Tale
good
33
Pulp Fiction (1994,  R)
34
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
35
Con Air (1997,  R)
36
Taxi (2004,  PG-13)
Taxi
funny
37
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
38
Clerks (1994,  R)
39
Stand by Me (1986,  R)
40
Mary Poppins (1964,  G)
41
Seven (Se7en) (1995,  R)
42
Accepted (2006,  PG-13)
43
Powder (1995,  PG-13)
44
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
45
Date Movie (2006,  PG-13)
46
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
47
Clerks II (2006,  R)
48
Empire Records (1995,  PG-13)
49
Mi Vida Loca (My Crazy Life) (1993,  R)
50
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
good movie
51
The Boy Who Could Fly (1986,  PG)
The Boy Who Could Fly
good movie
52
I Like It Like That (1994,  R)
53
Salsa (1988,  PG)
54
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
55
Thunderheart (1992,  R)
56
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
57
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
58
Teen Witch (1989,  PG-13)
59
Pump up the Volume (1990,  R)
60
High Fidelity (2000,  R)
61
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
62
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
63
Willow (1988,  PG)
64
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
65
Strangers with Candy (2005,  R)
66
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
funny movie
67
Casino (1995,  R)
68
Just Friends (2005,  PG-13)
69
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
70
Tank Girl (1995,  R)
Tank Girl
funny
71
Benny & Joon (1993,  PG)
72
Sunset Park (1996,  R)
73
Ladybugs (1992,  PG-13)
74
The Princess Diaries (2001,  G)
75
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
76
The Princess Bride (1987,  PG)
77
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
78
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
79
Cool World (1992,  PG-13)
80
Skins (2002,  R)
81
Black Cloud (2004,  PG-13)
82
Lakota Woman: Siege at Wounded Knee (1994,  Unrated)
83
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
84
Last of the Dogmen (1995,  PG)
85
The Gift (2000,  R)
86
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
87
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
88
Superbad (2007,  R)
89
She-Devil (1989,  PG-13)
90
Is It College Yet? (Daria: Is It College Yet?) (2002,  Unrated)
91
Daria: Is It Fall Yet? (,  Unrated)
92
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments