My Favorite Movies


  JonasWasAmazing's Rating My Rating
1
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia 5.0 Stars
I saw this movie and it is my favorite movie ever, it is so sad though. I cried through alot of it. It had alot of great actors and actresses in it including, Josh Hutcherson and AnnaSophia Robb, two of my very most favorite actors. I hope everyone out there gets a chance to see it, it is definatly worth your money.
Click to Rate
2
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE!!! I had a party for it it was great. I loved it, but the preformance from Vanessa Anne Hudgens, left a little to be desiered. She seemed kind of fake to me in this movie. The songs and dances were fantastic, Kenney Ortega is a great choreagrapher, and I look forward to seeing more of his work. I can't wait to see the sequel!
Click to Rate
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
This was a wonderful movie. The specail effects were awesome, really great actors. I loved the preformance from William Mosely (Peter). He seemed really, real in the movie, he got into his character. I think the actors they casted were perfect, they felt like they were always the ones in the book. The director, Andrew Adamson, did a great job, in bringing this famous book to life.
Click to Rate
4
Little Manhattan (2005,  PG)
Little Manhattan 5.0 Stars
I love this movie it is so cute, and funny. And Josh Hutcherson is in it, what a plus. This is one of my favorite movies.
Click to Rate
5
R.V. (RV) (2006,  PG)
R.V. (RV) 5.0 Stars
It's funny, all of the actors work so good together. And Josh Hutcherson is in it, thats a good sign.
Click to Rate
6
Zathura (2005,  PG)
Zathura 5.0 Stars
I haven't seen it yet but i know it will be great. Especially because Josh Hutcherson is in it.
Click to Rate
7
Firehouse Dog (2007,  PG)
Firehouse Dog 5.0 Stars
OMG! I just saw it, so cute! I loved it! First of all, could the 4 dogs that played Rexxx/Dewy, be any cuter? They were such talented dogs, jumping over cars, doing flips, WOW! And Josh Hutcherson, great preformance! Great chemistry with the dogs! Just loved it! GREAT! Two thumbs up!
Click to Rate
8
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
I've seen this movie, so funny. And it's cool cause AnnaSophia Robb is in it.
Click to Rate
9
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
Because of Winn-Dixie 5.0 Stars
I read the book and it was so good I finished it in one night, so i'm sure i'll like the movie. Hey and AnnaSophia Robb is in it, my favorite actress.
Click to Rate
10
The Sandlot 2 (2005,  PG)
The Sandlot 2 5.0 Stars
I love this movie! It's way better than the first one. Probably because there is girls in it, and Max Lloyd Joes is HOT!
Click to Rate
11
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders 5.0 Stars
Ok, so we watched "The Outsiders" in my english class! One word, BRILLANT! I love this movie, and book! It's great. The characters were the same in the movie as I pictured them in the book, and the director did a wonderful job of bringing them to life. It's a classic tale of, gangs, friends, love and loss. And coming to the poit about loss. It was so sad when Johnny and Dally die. And it makes you think, "you know, that could happen to me." This movie gets a two thumbs up, 5 stars, the best ratings you can give it. I also love the special edition ones, like the 20th Anaversary one, and The Outsiders: The Complete Novel! AWESOME! I will always remember this movie, and book. And the graceful words spoke in it! "Stay Gold Ponyboy, Stay Gold"!
Click to Rate
12
Holes (2003,  PG)
Holes 5.0 Stars
Very good movie. Very darke and spooky when you really watch it. The charaters picked were perfect. I haven't read the book, but after seeing this I hope to. I started watching this movie and thought oh, some stupid little kid movie. It makes a difference to watch the whole movie! AWESOME!
Click to Rate
13
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty 5.0 Stars
LOL! It was so funny! I loved it, it was even better thban i expected! LOL. A nd Johnny Simmons, the one who plays Dylan, is so hot!
Click to Rate
14
Camp Rock (2008,  Unrated)
Camp Rock Want To See
OMJ! This movie is going to completly rock sooo hard! Awesomely awesome!
Click to Rate
15
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour (2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 5.0 Stars
Oh My Jonas!! Me and my two best friends were interviewed to be on this DVD! ah!
Click to Rate
16
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
We watched this in my english class today. It's really sad, but a touching story. I would deff watch it again!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments