My Favorite Movies
| JonathanReburn's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
|
| 2 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 3 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 4 |
The Fast and the Furious (2003, PG-13) |
|
|
| 5 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 6 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
Sniper (1993, R) |
|
|
| 8 |
Hitman (2007, R) |
|
|
| 9 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 10 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
|
| 11 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
|
| 12 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
|
| 13 |
Ace Ventura: Pet Detective (1994, PG-13) |
|
|
| 14 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
|
| 15 |
Bad Boys (1995, R) |
|
|
| 16 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
|
| 17 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 18 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 19 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 20 |
Blade (1998, R) |
|
|
| 21 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
|
| 22 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
|
| 23 |
Blade Runner (1982, R) |
|
|
| 24 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 25 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
|
| 26 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
|
| 27 |
Constantine (2005, R) |
|
|
| 28 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
|
| 29 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 30 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
|
| 31 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 32 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 33 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
|
| 34 |
Face/Off (1997, R) |
|
|
| 35 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 36 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
|
| 37 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 38 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 39 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
|
| 40 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
|
| 41 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
|
| 42 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
|
| 43 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 44 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
|
| 45 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
|
| 46 |
Jarhead (2005, R) |
|
|
| 47 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
|
| 48 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
|
| 49 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
|
| 50 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 51 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
|
| 52 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
|
| 53 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
|
| 54 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
|
| 55 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
|
| 56 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
|
| 57 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
|
| 58 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
|
| 59 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 60 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |


