You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Movie List
by
George
201 - 400
by
Kata Rina
Movies I Own
by
Agustín
seen
by
laura
Movies I Own
by
Harsh
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Jon D'oh
JonD39oh171096445's Rating
My Rating
1
Zeitgeist
(, Unrated)
2
Blade Runner
(1982, R)
3
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
4
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
(2001, R)
5
The Company of Wolves
(1984, R)
6
The Fountain
(2006, PG-13)
Profound! Beautifully filmed, written with insight.. appreciate what you have while you have it.
7
Donnie Darko
(2001, R)
8
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole
(2006, Unrated)
9
The Others
(2001, PG-13)
10
Signs
(2002, PG-13)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
12
The Secret
(2006, Unrated)
13
Legend
(1985, PG)
14
Near Dark
(1987, R)
15
What Dreams May Come
(1998, PG-13)
16
The Illustrated Man
(1969, PG)
17
Kung Fu Hustle
(2005, R)
18
The Secret of NIMH
(1982, G)
19
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
20
50 First Dates
(2004, PG-13)
21
Braveheart
(1995, R)
22
Anger Management
(2003, PG-13)
23
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
24
Halloween
(1978, R)
25
Silent Hill
(2006, R)
26
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
27
Fight Club
(1999, R)
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
29
Jaws
(1975, PG)
30
Memoirs of a Geisha
(2005, PG-13)
31
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
32
The Church
(1990, R)
33
Shrek
(2001, PG)
34
Snatch.
(2001, R)
35
South Park: Bigger, Longer and Uncut
(1999, R)
36
Tenebre
(1987, Unrated)
37
The Breakfast Club
(1985, R)
38
The Color Purple
(1985, PG-13)
39
The Exorcist
(1973, R)
40
The Fifth Element
(1997, PG-13)
41
The Grudge
(2004, Unrated)
42
The Great Debaters
(2007, PG-13)
43
B Monkey
(, Unrated)
44
The Notebook
(2004, PG-13)
45
The Shining
(1980, R)
46
The Sixth Sense
(1999, PG-13)
47
Trainspotting
(1996, R)
48
Underworld
(2003, R)
49
Tattoo, a Love Story
(2002, R)
50
Fright Night
(1985, R)
51
The Texas Chainsaw Massacre
(1974, R)
52
The Texas Chainsaw Massacre 2
(1983, R)
53
Dune
(1984, PG-13)
54
The Beyond
(1981, Unrated)
55
Let Sleeping Corpses Lie(Non sideve profanare ilsonno deimorti)(The Living Dead at Manchester Morgue
(1974, R)
56
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck)
(1972, Unrated)
57
Deep Red
(1975, R)
58
The Silence of the Lambs
(1991, R)
59
Inferno
(1980, R)
60
Phenomena (Creepers)
(1985, R)
61
The Lord of the Rings (1978)
(1978, PG)
62
Enter the Dragon
(1973, R)