My Favorite Movies


  Jongrrr's Rating My Rating
1
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
Best movie ever, good wit and humour... highly recommend you see the TV series "Firefly" prior to seeing this flick as it continues from there (also the characters are developed in depth in the series).
2
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Another great movie! Ryan Reynolds ROCKS! Funny as.
3
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
Probably one of the best Sci-fi's ever made! Funny, good action and... mmm... Milla Jovovich!
4
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
A classic "love to hate" romantic comedy.
5
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
Cutthroat Island
Wacky pirate movie where the chick is the kick-butt hero.
6
The Island (2005,  PG-13)
The Island
Good fast paced movie. Fairly predictable but who cares when its a nice easy watch.
7
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door
A top movie! What guy wouldn't fall for the hot blonde "lovely" porn-star next door?!
8
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
A movie with one of the best sword-fight scenes ever made! This movie is a classic!
9
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Great movie
10
The Legend of Zorro (2005,  PG)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I loved this movie! Johnny makes a fantastic "captain Jack Sparrow", in fact he is talented at all those quirky roles.
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Soooooo realistic! I mean, really, what husband and wife don't want to slaughter each other sometimes :)
18
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
WAYYYYY Cool movie, a must see/buy haha. Hope they dont kill it with the next one though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments