My Favorite Movies


  jordananelson00's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
School of Rock (2003,  PG-13)
3
Titanic (1997,  PG-13)
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
5
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
6
Returner (Ritana) (2002,  R)
7
Seung sing (Confession of Pain) (2006,  Unrated)
8
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
9
Gonin (The Five) (1995,  Unrated)
10
Brother (2001,  R)
11
Fallen Angels (1995,  Unrated)
12
Full Metal Gokudô (Full Metal Yakuza) (1997,  NC-17)
13
Shinjuku Triad Society (Shinjuku kuroshakai: Chaina mafia sensô) (1995,  Unrated)
14
Kuro no tenshi Vol. 2 (Black Angel Vol. 2 ) (1999,  Unrated)
15
Arîte hime (Princess Arete) (2001,  Unrated)
16
Chi to hone (Blood and Bones) (2004,  Unrated)
17
Sengoku jieitai 1549 (Samurai Commando Mission 1549) (2005,  Unrated)
18
Otoshimono (Ghost Tunnel)(Ghost Train) (2007,  Unrated)
19
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
20
Kimagure Orange Road: The Movie (Kimagure orenji rôdo: Ano hi ni kaeritai) (1988,  Unrated)
21
Moldiver (2001,  Unrated)
22
Otaku No Video (1991,  Unrated)
23
Sprite: Between Two Worlds (2000,  Unrated)
24
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
25
Horse (Uma) (1941,  Unrated)
26
My Second Brother (Nianchan) (1959,  Unrated)
27
Pigs and Battleships (Buta to gunkan) (Hogs and Warships) (1961,  Unrated)
28
Space Battleship Yamato (Uchu senkan Yamato) (Space Crusier Yamato) (1977,  Unrated)
29
Gun Crazy: A Woman from Nowhere (2002,  Unrated)
30
Stratos 4 OVA: Return to Base (2004,  Unrated)
31
Frog Song (2005,  Unrated)
32
None But the Brave (1965,  Unrated)
33
Kantoku - Banzai! (Glory to the Filmmaker!) (2007,  Unrated)
34
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
35
Kikujiro (2000,  PG-13)
36
Sonatine (,  Unrated)
37
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
38
Arakimentari (2004,  Unrated)
39
Too Tired to Die (1998,  Unrated)
40
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
41
Fuyajo (Sleepless Town) (1998,  PG)
42
Fan yi cho (Lavender) (2001,  Unrated)
43
Downtown Torpedoes (1997,  Unrated)
44
Dr. Wai in 'The Scripture with No Words' (Adventure King)(Mo him wong) (1996,  Unrated)
45
Mou mian bei (Burger Cop) (Don't Give a Damn) (1995,  Unrated)
46
Chi Bi (Red Cliff) (2009,  R)
47
Ngon na ma dak lin na (Anna Magdalena) (1998,  Unrated)
48
Sam dung (Tempting Heart) (1999,  Unrated)
49
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) (2003,  Unrated)
50
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments