My Favorite Movies


  JosephArrington27028's Rating My Rating
1
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
2
All About Eve (1950,  Unrated)
3
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
4
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
5
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
6
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Death Becomes Her
I'll grant that it's not the "greatest movie ever made" but come on. After all the Die Hard crap, who doesn't want to see Bruce Willis playing a cuckold husband?
7
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
8
Mommie Dearest (1981,  PG)
9
Die Mommie Die! (2003,  R)
10
Open Cam (2005,  Unrated)
Open Cam
This has to be one of the best drama movies in the Gay genre I've yet to see. I'll grant it's softcore porn, and the situation is a little out there, but for once you can relate to the characters and they feel more normal than others in "gay movies".
11
Cruel Intentions (1999,  R)
12
Shakespeare in Love (1998,  R)
13
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
14
Silent Hill (2006,  R)
15
Better Than Chocolate (1999,  Unrated)
16
Dogma (1999,  R)
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
18
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
19
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
20
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
21
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
22
Psycho (1960,  R)
23
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
24
Steel Magnolias (1989,  PG)
25
The Wizard of Oz (1939,  G)
26
My Stepson, My Lover (Love, Murder and Deceit) (No Recourse) (1997,  Unrated)
27
Sordid Lives (2000,  R)
28
Camp (2003,  PG-13)
29
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
30
Dead Poets Society (1989,  PG)
31
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
32
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
33
Back to the Future (1985,  PG)
34
Back to the Future Part II (1989,  PG)
35
Back to the Future Part III (1990,  PG)
36
Blade (1998,  R)
37
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
38
Blade - Trinity (2004,  R)
39
Casablanca (1943,  PG)
40
Final Destination (2000,  R)
41
Final Destination 2 (2003,  R)
42
Final Destination 3 (2006,  R)
43
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
44
The Matrix (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments