Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  JOSH22713892's Rating My Rating
1
Happy Birthday to Me (1981,  R)
Happy Birthday to Me 5.0 Stars
I LOVED IT VERY WELL DONE , A GOOD DIRECTOR AS WELL J LEE THOMPSON OF THE ORIGINAL CAPE FEAR
Click to Rate
2
Boogie Nights (1997,  R)
Boogie Nights 5.0 Stars
grate movie i love it one of the grates :)
Click to Rate
3
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust 4.0 Stars
I LIKED IT BUT.. THE ANIMAL KILLING IS SAD WITCH I DID NOT INJOY BUT THE REST OF THE MOVIE I LIKED THE TORTURE ON THE HUMANS WITCH I ENJOYD THE HUMANS GOT WHAT WAS COMEING TO THEM
Click to Rate
4
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
a very cool and grate movie i have to say what a twist !!
Click to Rate
5
Aenigma (1987,  Unrated)
Click to Rate
6
Slaughter High (1986,  R)
Slaughter High 4.0 Stars
I LOVE IT :)
ITS NOT EASY BEING CHEESY BUT I LOVE IT AND OWN IT :)
Click to Rate
7
Bad Taste (1988,  Unrated)
Bad Taste
fun and funny grate movie
a grate movie from peter jackson
Click to Rate
8
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) (1981,  Unrated)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą  (The Beyond) 5.0 Stars
scarry and gory grate movie
if you love italian zombie horror then this is for you thanks lucio fulci :) one of the best of his films
Click to Rate
9
Children of the Corn (1984,  R)
Click to Rate
10
Night of the Creeps (1986,  R)
Night of the Creeps 5.0 Stars
ITS A FUN AND SCARRY MOVIE TO WATCH I LOVE IT AND IT'S THE SAME DIRECTOR FROM MONSTER SQUAD , ONE OF THE BEST ACTORS TOM ATKINS
Click to Rate
11
The Monster Squad (1987,  PG-13)
The Monster Squad 5.0 Stars
I LIKE IT BETTER THEN GOONIES I REALY DO :)
Click to Rate
12
Child's Play (1988,  R)
Click to Rate
13
Communion (1989,  R)
Click to Rate
14
Creepshow (1982,  R)
Click to Rate
15
Deadly Friend (1986,  R)
Click to Rate
16
Edge of Sanity (1989,  R)
Click to Rate
17
Fright Night (1985,  R)
Click to Rate
18
From Beyond (1986,  R)
Click to Rate
19
The Gate (1987,  PG-13)
Click to Rate
20
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
21
The Howling (1980,  R)
Click to Rate
22
The Hunger (1983,  R)
Click to Rate
23
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
Click to Rate
24
Lady in White (1988,  R)
Click to Rate
25
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
26
Mausoleum (1983,  R)
Click to Rate
27
Maximum Overdrive (1986,  R)
Click to Rate
28
Near Dark (1987,  R)
Click to Rate
29
Neon Maniacs (1986,  Unrated)
Click to Rate
30
The New York Ripper (1982,  Unrated)
Click to Rate
31
Night of the Demons (1988,  R)
Click to Rate
32
Poltergeist (1982,  PG)
Click to Rate
33
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
34
The Sender (1982,  R)
Click to Rate
35
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
36
Sleepaway Camp (1983,  R)
Click to Rate
37
Society (1989,  R)
Click to Rate
38
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama (1988,  R)
Click to Rate
39
The Toxic Avenger (1985,  R)
Click to Rate
40
White Dog (1982,  Unrated)
Click to Rate
41
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Click to Rate
42
Hell Night (1981,  R)
Click to Rate
43
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
Click to Rate
44
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
45
Prince of Darkness (1987,  R)
Click to Rate
46
Silver Bullet (1985,  R)
Click to Rate
47
Escape from New York (1981,  R)
Click to Rate
48
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
49
Barry Lyndon (1975,  PG)
Click to Rate
50
Coffy (1973,  R)
Click to Rate
51
Death Race 2000 (1975,  R)
Click to Rate
52
Death Wish (1974,  R)
Click to Rate
53
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
54
Dirty Harry (1971,  R)
Click to Rate
55
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Click to Rate
56
Fist of Fury (,  G)
Click to Rate
57
Foxy Brown (1974,  R)
Click to Rate
58
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
Click to Rate
59
Taxi Driver (1976,  R)