My Favorite Movies


  JoshuaHampson's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
GREATEST MOVIE EVER
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
BEST OF THE STAR WARS SAGA. ONE OF MY FAVOURITE MOVIES OF ALL TIME.
3
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
4
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
5
The Aviator (2004,  PG-13)
The Aviator
Leonardo DiCaprio and Martin Scorsese at their best.
6
King Kong (2005,  PG-13)
7
Scarface (1983,  R)
8
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
BEST OF 2007. ONE OF THE BEST MOVIE I'VE SEEN.
9
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
11
Kingdom of Heaven (2005,  R)
12
Far and Away (1992,  PG-13)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
15
Chicago (2002,  PG-13)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
20
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Seabiscuit
it's never boring
21
Spider-Man (2002,  PG-13)
22
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
23
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
24
Shrek (2001,  PG)
Shrek
best shrek movie
25
Shrek 2 (2004,  PG)
26
The Godfather (1972,  R)
27
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
just as outstanding as the original.
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
30
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
a classic
31
Finding Nemo (2003,  G)
32
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
33
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of the funniest movies
34
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
35
School of Rock (2003,  PG-13)
36
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
Jim Carrey is the funniest man alive. a hilarious movie.
37
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
38
Collateral (2004,  R)
39
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
a great disney classic
40
Liar Liar (1997,  PG-13)
41
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
42
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
43
Daredevil (2003,  PG-13)
44
The Karate Kid (1984,  PG)
45
War of the Worlds (2005,  PG-13)
46
Toy Story (1995,  G)
47
Toy Story 2 (1999,  G)
48
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
hilarious.
49
The Santa Clause (1994,  PG)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
52
Superbad (2007,  R)
Superbad
ABSOLUTE HILARITY FROM START TO FINISH
53
Sin City (2005,  R)
Sin City
TERRIFIC. an amazing story with a great look.
54
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
55
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
amazing music and humour.
56
Pulp Fiction (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments