My Favorite Movies


  joshuarainwater's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
The most influential science fiction movie since "Alien." This movie takes the cake for unprecedented ideas, a 100% unique story line, great acting, killer cast, wonderful action with gripping drama. All around one of the top ten best movies ever made.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Greatest trilogy of all time.... without a doubt.
4
The Breakfast Club (1985,  R)
5
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
6
Jackie Brown (1997,  R)
Jackie Brown
Wow was my first reaction to this movie. I like Tarantino's works but this movie puts Pulp Fiction to shame. With the familiar multi-dimensional directing and deep characters, this movie delivers. I strongly recommend this movie.
7
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
Probably the first good zombie movie ever to be released, Dawn Of The Dead connects you then revolts you. With graphic zombie attacks and wonderful character struggle, this movie sets the standard for all zombie movies to follow.
8
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Elizabethtown
The ultimate romantic-comedy, Elizabethtown delivers in ways that I never expected. Laughing, crying, on the edge of my seat, every element of a wonderful movie is perfected in this movie.
9
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Will Ferrell in the '70s...need I say more?
11
The Terminal (2004,  PG-13)
12
Say Anything... (1989,  PG-13)
Say Anything...
Definitely the ultimate romance movie with wonderfully developed and memorable characters, solid cinematography, great soundtrack and flawless story. There are few movies that can surpass such a high standard and "Say Anything" soars past all romances past and to come. Highly recommended.
13
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
What can I say? I am a sucker for Jack Black and Rock & Roll... sign me up man.
14
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
Probably my favorite zombie movie because not only does this movie show the physical destruction of the zombies' victims, but the emotional damage of those affected. Anyone who likes zombies is definitely going to enjoy this one.
15
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Going down as one of the most intense movies I've ever seen, "Fight Club" grips you from the beginning with the intentions of never letting you go. This is probably the best Drama-Action movie I've ever seen and while you'll either hate it or love it, we'll be able tell your overall taste in movies by seeing this one because if you don't like it, you're a fool. Very highly recommended.
16
Office Space (1999,  R)
17
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
This movie is probably the greatest anime film I've ever seen. It's funny, well animated, has a nice soundtrack and is so imaginative that it sets itself apart from any random anime. While the story is mediocre, the conflict is strong and well portrayed. I recommend this movie to any anime lover.
18
Alien (1979,  R)
19
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
20
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Probably the best Action/Adventure movie of all time, this movie combines every theatrical elements longed for in a masterpiece and well portrays every character, emotion, and action of life.
21
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
22
The Goonies (1985,  PG)
23
I Am Sam (2002,  PG-13)
24
The Prestige (2006,  PG-13)
25
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
I know everyone loves this movie an I can see why, I personally just don't like the silly humor. If you do then this movie is for you.
26
Serenity (2005,  PG-13)
27
X-Men (2000,  PG-13)
28
X2 (2003,  PG-13)
29
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
31
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
32
Love Actually (2003,  R)
33
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
"Look! I'm Woody! Howdy, howdy, howdy!"
34
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
35
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
36
The Passion of the Christ (2004,  R)
37
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
38
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
39
The Lion King (1994,  G)
40
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
As long as they keep making these movies I will definately be there to see them all man! While some would complain that the kid actors weren't sufficient, I think that they did an alright job. They're acting in no way hindered the progress of the movie nor distracted me from loving the plot.
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
43
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
44
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
I may have given this movie a little too high of a score... but I love SPIDERMAN!!!!! Plus compared to the the other two, it is the best of the three.
45
Signs (2002,  PG-13)
46
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
Hitler SUCKS!!!
47
Saving Private Ryan (1998,  R)
48
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
Beautiful and tear jerking... the secrets of women are in this movie.
49
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
50
Peter Pan (2003,  PG)
51
Man on Fire (2004,  R)
52
Lady in the Water (2006,  PG-13)
53
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
Unbelievable cinematic elements and wonderful CGI. Plus Jack Black in a dramatic role!
54
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
55
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
These movies are cinematically exciting as well as having great action content.
56
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Even though they didn't exist............
57
Jackass - The Movie (2002,  R)
58
Home Alone (1990,  PG)
59
Grease (1978,  PG)
Grease
In the end.... it all comes back to Grease.
60
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
The Rolling Stones were right, scandalism and humor do go hand in hand.
61
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Easily one of the best movies of all time as I am sure EVERY one knows.
62
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland
Peter Pan again yet from a different approach. It's unprecedented, heart warming and imaginative and a must see for any fan of the three.
63
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Cool C.G.I. and fight scenes, awful dialog.
64
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton's strongest movie this is a story of an uncommonly gentle man.
65
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Moving and inspiring that all mankind should do what is right... and do NOT judge a book by its cover.
66
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
Classic and inded quotable.
67
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
A personal favorite and the ultimate coming of age story. It's funny, it's original, it's true and it's happening. I can watch this movie over and over and I hope you'll watch it too.
68
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
Tom Hanks and Wilson portray struggle like never before.
69
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
Classic and a MUST see.
70
Benny & Joon (1993,  PG)
Benny & Joon
Moving and riviting, this movie will change your perspective on the things that truly matter.
71
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
It isn't spectacular but it was the first movie I ever watched that my parents told me not to.
72
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
Time travel, Michael J. Fox, a Delorian... need I go on?
73
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
What the future should be.
74
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
This movie shows that no matter how experienced or old you are... love is still a mystery.
75
Man on the Moon (1999,  R)
Man on the Moon
I went into this movie knowing nothing of Andy Kaufman other than his name. As I watched the social deconstruction and personal genius flow from Jim Carey's accurate portrayal of Kaufman I realized what I had been missing. A new kind of humor that makes more sense to me than any other kind, Andy Kaufman opened my eyes to laughs. This movie is awesome and it is all thanks to the life and times of Andy. Each scene was a better depiction than the last with the finale tying the greatest joke of all time together. For anyone who likes anti-comedy, this is a must see.
76
25th Hour (2002,  R)
25th Hour
As I watched Spike Lee's magic flow through this masterpiece of a movie I was touched in ways a cinematic experience has never done so before. Throughout Monty's (Norton) riveting journey I found myself cheering, crying and wanting more. Under appreciated and wonderful.
77
Disney's Aladdin (1992,  G)
78
Equilibrium (2002,  R)
79
Trainspotting (1996,  R)
80
Unbreakable (2000,  PG-13)
81
28 Weeks Later... (2007,  R)
28 Weeks Later...
A wonderful sequel on par with the first. I like how you seem to follow an infected more-so than the civilians. The amazing cinematography and acting set this zombie thriller apart from the pack.
82
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
The best action trilogy of all time; this powerful conclusion left us all wanting more. One of the best movies of 2007 and I can't wait to watch it again and more.
83
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
84
Orange County (2002,  PG-13)
85
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
86
American History X (1998,  R)
87
Garden State (2004,  R)
Garden State
KILLER soundtrack and sweet philosophies (including those of B.F. Skinner and Tears for Fears). When I first saw it I liked it but looking back, I realize that I love this movie. I can't get around how good the acting is and how funny the dialogue is. I strongly recommend this movie to anyone.
88
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
89
The Truman Show (1998,  PG)
90
Tommy Boy (1995,  PG-13)
91
Shaun of the Dead (2004,  R)
92
That Thing You Do! (1996,  PG)
That Thing You Do!
The movie every band is trying to make.
93
Better Off Dead (1985,  PG)
Better Off Dead
Typical 80's plot with several great one liners, great acting/cast, and does a great job of mixing silly humour with loveable (non-annoying characters.
94
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
95
Juno (2007,  PG-13)
Juno
This coming of age movie addresses the idea of accepting all walks of life in such a way allows you to connect on a more personal level than any other teen movie I've seen this year. It's quotable, clean, personal, funny, and romantic.
96
Little Miss Sunshine (2006,  R)
97
Rushmore (1998,  R)
98
American Beauty (1999,  R)
99
Once (2007,  R)
Once
One of the best movies I've seen all year, this movie is wonderfully made with its AMAZING soundtrack and interesting cinematography. Probably the best musical I've ever seen, if not the most original.
100
Atonement (2007,  R)
Atonement
It is clearly obvious why this movie was nominated for "Best Picture." With a variety of complex and static characters and settings, this movie is definitely one of the best I've seen in a long time. This movie also has one of the best tracking shots I've ever seen in my life. Highly recommended to anyone looking for a phenomenal movie or cinematic experience.
101
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
The emotional connection of this movie allows for oneself to wonder the very questions Donnie, and Frank, present.
102
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
One of the funniest and most original screenplays I've ever seen. This movie comes highly recommended.
103
The Game (1997,  R)
104
Panic Room (2002,  R)
105
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
The only reason that it's 4.5 and not 5 is because unlike every other Disney great, there was no memorable song. But this movie was FANtastic. It's funny, clean and well written. A must see for any Disney fan, the animated greats have returned!
106
Children of Men (2006,  R)
107
Superbad (2007,  R)
Superbad
This hilariously true comedy is a must see for anyone of my generation and for any fan of comedy. This is probably the movie that I've laughed the most at after it was over too. Well worth seeing.
108
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
109
The NeverEnding Story (1984,  PG)
110
Nacho Libre (2006,  PG)
111
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
112
Inside Man (2006,  R)
113
Boogie Nights (1997,  R)
Boogie Nights
I've never been so emotionally attached a scene as to some of this movie. There is WONDERFUL character development, as seen in every Paul Thomas Anderson movie, and solid cinematography. While I know that this movie doesn't appeal to everyone, I liked it.
114
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
PTA delivers again with this truly magnificent film. This flick lived up to every bit of it's potential with the best acting all year. I'm still tormented by Daniel Day Lewis' stunning performance, Dillon Freasier's skills as the best child actor on the market and Paul Dano's breath taking attitude through out the entire film. Easily the most quotable film of 2007 and a must see for any movie fan.
115
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love
By far the realest story by Paul Thomas Anderson yet and definitely the most intense, this movie depicts the average man more so than any of his others. Don't get me wrong, I'm a huge PTA fan and while each one is unique, this one is funny, intense, dramatic, has depth, and captivates the audience, connecting the audience to each main character. I love this movie; it's a must see.
116
Magnolia (1999,  R)
117
Lord of War (2005,  R)
118
American Splendor (2003,  R)
119
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
120
Eastern Promises (2007,  R)
Eastern Promises
Great story, good dialouge, no cinematic elements to mention, the characters are developed well enough to get the story across powerfully. Highly recommended especially if you liked their previous work "A History Of Violence."
121
A History of Violence (2005,  R)
122
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
Funny and rich, this movie delivers humor on a level that any Apatow fan will love. I'd easily watch this one again and again to the point where I can act out the entire movie.... alone....
123
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
124
Seven (Se7en) (1995,  R)
125
Spanglish (2004,  PG-13)
126
The Godfather (1972,  R)
127
The Pianist (2002,  R)
128
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Definitely one of the best movies ever made. A dramatically action packed movie filled characterization, intelligent dialogue, and an amazing story. The sub-plots are intriguing enough to keep the interest yet not distract. Also, this all-star cast provides powerful acting.
129
Reservoir Dogs (,  R)
130
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead
As much hesitant as I was to watch a remake of such a great movie, this one delivers unlike any other remake I've seen. With original aspects that add to the story, this movie unexpectedly does not shame the original.
131
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
132
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
This clean, laugh-filled ride is by far the best movie I've seen all year so far. It kept my laughing all throughout the entire movie and I can't remember the last time that happened. The visuals in this movie are the best I've seen to date in cinema or video games, the emotion shown by that which isn't supposed to is more than I can say for most acting jobs to date and there is no wasted dialogue. This is by far a magnificent movie that cannot be missed or under appreciated. Yet there is too much that I can write about this film without getting to my conclusion of this spectacularly extravagant, reassuring masterpiece that indeed, Disney-Pixar has done it again. See this movie now, it's worth the money.
133
The Darjeeling Limited (2007,  R)
The Darjeeling Limited
Definitely more dramatic than any of his other films, Anderson drops up into the lives of three characters well developed and easy to connect with. This movie is by far great with its wonderful directing, classic Anderson cinematography, amusing soundtrack, and magnificent cast and acting. For any fan of Anderson's this is a must see. For any fan of movies... well, we'll see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments