My Favorite Movies


  1. JoshuasBaby
  2. Timeen

Movies I Like to watch over & over & over again.....

  JoshuasBaby's Rating My Rating
1
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl 5.0 Stars
Absolutely loved this movie, first of all Eric Banner is a honey and made for such a sexy king, he was awesome in this as well as Troy. I had never heard of Natalie Portman who played Ann Boleyn but I thought she did an amazing job with her character, forceful, hard core...Scarlett Johansson did a great job as well the three of them together really made this movie come to life. This movie had everything, tragedy, very dramatic climax, love......and so on I definetly recommend to anyone to watch. This has now become one of my favorites....enjoy

Click to Rate
2
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
This movie was an absolute pleasure to watch. I hadn't seen a good love story in a long time, and there it was. The story from beginning to end was amazing, from how they met, the persistence of Noah( Ryan Gosling), and Ally (Rachel McAdams) acceptance of his love.......and even through the test of time, over many years there bond was too strong to break. The whole cast made up of fine actors that just added to this epic love story.

Click to Rate
3
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story 5.0 Stars
Excellent one of my favorites and definetly a christmas classic.

Click to Rate
4
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob? 5.0 Stars
Oh, this movie is so funny, and well acted and put together. Even if you don't like these actors you will love this movie and there performances.

Click to Rate
5
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer 5.0 Stars
Loved it I watch this all the time for a laugh. A vampire comedy about a flaky girl who is chosen to be a vampire slayer. Luke Perry just adds to the comedy of the whole movie.

Click to Rate
6
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
Awesome when I was younger I was in love with this movie and river phoenix, watched it every day, all day. Thought it was a great freindship movie between young friends........just great to watch.

Click to Rate
7
The Invisible (2007,  PG-13)
The Invisible 4.5 Stars
It wasn't what I expected but I thought it was a good movie. About a boy who is a victim of a crime and prosumed dead, then his spirit walks to find out where his body is so it can be found before he dies. I would watch it again.
Click to Rate
8
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders 5.0 Stars
Great movie from the early days of these familar stars. All were stars in the making...This story keeps you on edge from the begining to end wanting to know what happens to these characters, get your tissues ready for this one
Click to Rate
9
Troy (2004,  R)
Troy 5.0 Stars
Loved it from the first time I saw it..a long but very interesting story of two different countries going to war. Brad was great looking in this one and his acting wasn't half bad. LOL!
Click to Rate
10
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall 5.0 Stars
Very romantic comedy about the love three brothers share for one women and the tragedy that insues.
Click to Rate
11
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant 4.5 Stars
The guys were little cutties and the story was interesting but the acting was lacking but still all around ok to see
Click to Rate
12
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
13
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles 5.0 Stars
Brat pack days of a geek and molly ringwald who is in love with the most popular, good looking guy in the school.
Click to Rate
14
Fear (1996,  R)
Click to Rate
15
The Firm (1993,  R)
Click to Rate
16
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
17
License to Drive (1988,  PG-13)
License to Drive 3.5 Stars
Back in the day who didn't like Corey Haim. This is about a boy who is desperate and excited to get his drivers license.
Click to Rate
18
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue 4.0 Stars
I liked it at times it was very suspenful I give it two thumbs up and Paul Walker is a honey you can just watch it to see him LOL
Click to Rate
19
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
Yeah old brat pack great movie
Click to Rate
20
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss 5.0 Stars
Great underwater adventure about a crew who works under water, who is then asked to take on a task before a huge storm comes down on them, and then the story takes another turn....watch it to find out.
Click to Rate
21
At Close Range (1986,  R)
Click to Rate
22
American Beauty (1999,  R)
American Beauty 5.0 Stars
I loved this movie a disfunctional family x100
Click to Rate
23
Against All Odds (1984,  R)
Against All Odds 4.0 Stars
An old time favorite love, betrayal, shoot the bad guy movie.
Click to Rate
24
American History X (1998,  R)
Click to Rate
25
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
26
Baby Cakes (,  R)
Click to Rate
27
Billionaire Boys Club (1987,  Unrated)
Click to Rate
28
The Burning Bed (1984,  Unrated)
The Burning Bed 5.0 Stars
Tragic movie, based on a true story....hate what happend to her...but it is a powerful movie to watch.
Click to Rate
29
A Bronx Tale (1993,  R)
A Bronx Tale 5.0 Stars
On my favorites list...thought this was a very good movie it had a little bit of everything in it...mini love story......racisim....guns.....
Click to Rate
30
Casino (1995,  R)
Casino 5.0 Stars
Excellent
Click to Rate
31
Cliffhanger (1993,  R)
Click to Rate
32
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
33
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
Biloxi Blues 4.0 Stars
Funny movie.....military based about young GI's first time in the military.
Click to Rate
34
Training Day (2001,  R)
Training Day 5.0 Stars
Excellent Denzel Washington was awesome had never seen him in a role like this he made the movie
Click to Rate
35
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
Click to Rate
36
Point Break (1991,  R)
Point Break 5.0 Stars
keanu was hot in this one, and thought Patrick played a great bad guy
Click to Rate
37
Young Guns (1988,  R)
Young Guns 5.0 Stars
loved this movie I thought they were real cowboys LOL
Click to Rate
38
Misery (1990,  R)
Misery 5.0 Stars
This movie is also under my Crazy Bit** list, having someone as a fan of your work times 10. This movie is first rate.
Click to Rate
39
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
Click to Rate
40
Speed (1994,  R)
Speed 4.5 Stars
Awesome Keanu at his best
Click to Rate
41
Dance with Me (1998,  PG)
Dance with Me 4.0 Stars
I liked this movie and vanessa dancing in this was great and the guy wasn't bad too look at
Click to Rate
42
Road House (1989,  R)
Click to Rate
43
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful 4.0 Stars
Jay Hernandez made this movie work the story was a little weak but, I like watching Jay.
Click to Rate
44
Swimfan (2002,  PG-13)
Click to Rate
45
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 4.0 Stars
I love this movie I guess because it was filmed here in PHILLY!
Click to Rate
46
School Ties (1992,  PG-13)
School Ties 5.0 Stars
A bunch of good young actors
Click to Rate
47
La Bamba (1987,  PG-13)
La Bamba 5.0 Stars
Lou Diamond did a great job with the lip singing very realistic
Click to Rate
48
Single White Female (1992,  R)
Click to Rate
49