My Favorite Movies


  jotacaceres's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
2
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
3
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
4
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
The Color Purple (1985,  PG-13)
7
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
8
Nuts (1987,  R)
9
Saving Private Ryan (1998,  R)
10
Jurassic Park (1993,  PG-13)
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
12
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
13
Hello, Dolly! (1969,  G)
Hello, Dolly!
Exccelent
14
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
15
Casablanca (1943,  Unrated)
16
The Queen (2006,  PG-13)
17
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
18
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
19
Deja Vu (2006,  PG-13)
20
Blood Diamond (2006,  R)
21
Citizen Kane (1941,  PG)
22
Babel (2006,  R)
23
The Hours (2002,  PG-13)
24
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
25
Moonstruck (1987,  PG)
26
Mermaids (1990,  PG-13)
27
Tea With Mussolini (1999,  PG)
28
Star Wars vs. Star Trek (,  Unrated)
29
The Witches of Eastwick (1987,  R)
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
33
Dog Day Afternoon (1975,  R)
34
Scarface (1983,  R)
35
The Godfather, Part III (1990,  R)
36
The Godfather (1972,  R)
37
Little Miss Sunshine (2006,  R)
38
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
39
Pretty Woman (1990,  R)
40
Forrest Gump (1994,  PG-13)
41
The Departed (2006,  R)
42
Shrek (2001,  PG)
43
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
44
The Matrix (1999,  R)
45
Cabaret (1972,  PG)
46
The Sting (1973,  PG)
47
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
48
Mamma Mia! (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments