My Favorite Movies


  joudax's Rating My Rating
1
Underground (1995,  Unrated)
2
Sin City (2005,  R)
3
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
4
Taxi Driver (1976,  R)
5
Once Upon a Time in America (1984,  R)
6
Stealing Beauty (1996,  R)
7
Breaking the Waves (1996,  R)
8
The Godfather (1972,  R)
9
Fight Club (1999,  R)
10
Down by Law (1986,  R)
11
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
Big Fish (2003,  PG-13)
14
The Usual Suspects (1995,  R)
15
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
16
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
17
Mulholland Drive (2001,  R)
18
Night on Earth (1991,  R)
19
Forrest Gump (1994,  PG-13)
20
Dogville (2003,  R)
21
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
22
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
23
Godfather (2006,  Unrated)
24
Malena (2000,  R)
25
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
26
Besieged (1999,  R)
27
Scarface (1983,  R)
28
Black Cat, White Cat (,  R)
29
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
30
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
31
Bitter Moon (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments