My Favorite Movies


  jowheeldon's Rating My Rating
1
From Hell (2001,  R)
2
Frankenstein and the Monster from Hell (2003,  R)
3
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
4
Dark City (1998,  R)
5
Brazil (1985,  R)
6
Hogfather (2007,  Unrated)
7
The Canterville Ghost (1996,  PG)
8
Sherlock Holmes - The Hound of the Baskervilles (1983,  Unrated)
9
Marat/Sade (1967,  Unrated)
10
Dr. Bell and Mr. Doyle - The Dark Beginnings of Sherlock Holmes (2000,  Unrated)
11
An Ungentlemanly Act (1992,  Unrated)
12
House of Cards Trilogy III: The Final Cut (1995,  Unrated)
13
The Woman in White (1998,  Unrated)
14
Underworld: Evolution (2006,  R)
15
Hamlet (1996,  PG-13)
16
Henry V (1989,  PG-13)
17
Love is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon (1998,  Unrated)
18
Pinochet's Last Stand (2006,  Unrated)
19
Cadfael: A Morbid Taste Of Bones (2000,  Unrated)
20
My Fair Lady (1964,  G)
21
Doctor Dolittle (1967,  G)
22
Cleopatra (1963,  Unrated)
23
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
24
The Agony and the Ecstasy (1965,  Unrated)
25
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
26
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
27
Van Helsing (2004,  PG-13)
28
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
29
The Hound of the Baskervilles (1988,  Unrated)
30
The Medusa Touch (1978,  PG)
31
House of the Long Shadows (1983,  PG)
32
The Wicker Man (1973,  R)
33
The Three Musketeers (1973,  PG)
34
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
35
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
36
Dracula Has Risen from the Grave (1969,  Unrated)
37
The Four Musketeers (1975,  PG)
38
Dracula - Prince of Darkness (1966,  Unrated)
39
Scars of Dracula (1970,  R)
40
The Mummy (1959,  Unrated)
41
The Hound of the Baskervilles (1959,  Unrated)
42
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
43
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
44
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
45
Horror Express (1974,  R)
46
The House That Dripped Blood (1971,  PG)
47
Frankenstein Created Woman (1967,  Unrated)
48
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
49
Tales from the Crypt (1972,  PG)
50
The Evil of Frankenstein (1964,  Unrated)
51
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
52
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
53
Twins of Evil (1972,  R)
54
The Revenge of Frankenstein (1958,  Unrated)
55
The Vampire Lovers (1970,  R)
56
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
57
Dracula (1958,  Unrated)
58
The Gorgon (1965,  Unrated)
59
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) (1965,  Unrated)
60
I, Monster (1971,  PG)
61
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
62
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
63
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
64
The Masque of the Red Death (1964,  R)
65
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
66
The Raven (1963,  G)
67
Tales of Terror (1962,  Unrated)
68
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
69
Dragonwyck (1946,  Unrated)
70
Braveheart (1995,  R)
71
Columbo: Ashes to Ashes (1998,  Unrated)
72
The Man in the Iron Mask (1977,  R)
73
Mary, Queen of Scots (1971,  PG-13)
74
Columbo: Murder with Too Many Notes (2000,  Unrated)
75
Saw V (2008,  R)
76
Saw II (2005,  R)
77
Saw III (2006,  R)
78
Saw (2004,  R)
79
Saw IV (2007,  R)
80
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
81
Stephen King's It (1990,  Unrated)
82
The Three Musketeers (1993,  PG)
83
The Hunt for Red October (1990,  PG)
84
Clue (1985,  PG)
85
Legend (1985,  PG)
86
Muppet Treasure Island (1996,  G)
87
Valiant (2005,  G)
88
Oscar (1991,  PG)
89
The Colour of Magic (2008,  Unrated)
90
FernGully - The Last Rainforest (1992,  G)
91
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
92
True Romance (1993,  R)
93
Blue Velvet (1986,  R)
94
Dracula (1931,  Unrated)
95
White Zombie (1932,  Unrated)
96
The Raven (1935,  Unrated)
97
Ed Wood (1994,  R)
98
Resident Evil (2002,  R)
99
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
100
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
101
The Exorcist (1973,  R)
102
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
103
The Exorcist III (1990,  R)
104
The Godfather (1972,  R)
105
Insomnia (2002,  R)
106
The Devil's Advocate (1997,  R)
107
Heat (1995,  R)
108
Scent of a Woman (1992,  R)
109
Dick Tracy (1990,  PG)
110
Sea of Love (1989,  R)
111
Mrs. Brown (1997,  PG)
112
The Man Who Sued God (2001,  Unrated)
113
F**k (,  Unrated)
114
Gentlemen's Relish (2006,  Unrated)
115
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
116
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments