My Favorite Movies


  jowolf359's Rating My Rating
1
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom 4.0 Stars
Excellent movie. It is rare to have two such martial arts actors as Jackie Chan and Jet Li in the same movie without one being in the others shadow. each plays at least two characters in this movie and are wonderful in them.
Click to Rate
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 3.5 Stars
one of the best i have seen
Click to Rate
3
Robots (2005,  PG)
Click to Rate
4
Supernova (2000,  R)
Click to Rate
5
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
6
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2002,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 4.0 Stars
great adaptation
Click to Rate
7
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
8
House of Wax (1953) (1953,  PG)
Click to Rate
9
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
Click to Rate
10
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
Click to Rate
11
Tampopo (1986,  Unrated)
Click to Rate
12
Executioners (1994,  Unrated)
Click to Rate
13
Marusa no onna (A Taxing Woman) (1987,  Unrated)
Click to Rate
14
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
15
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
17
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
18
The Howling (1980,  R)
Click to Rate
19
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985,  R)
Click to Rate
20
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
21
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (1974,  Unrated)
Click to Rate
22
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 4.5 Stars
exellent
Click to Rate
24
Samurai I (,  Unrated)
Click to Rate
25
Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no Kettô (Samurai II: Duel at Ichijoji Temple) (Swords of Doom) (1955,  Unrated)
Click to Rate
26
Miyamoto Musashi Kanketsuhen: Kettô Ganryûjima (Samurai III: Duel on Ganryu Island) (Bushido) (1956,  Unrated)
Click to Rate
27
The Hidden Fortress (1958,  Unrated)
Click to Rate
28
Ran (2000,  R)
Click to Rate
29
Dark Star (1974,  G)
Click to Rate
30
Pale Rider (1985,  R)
Click to Rate
31
Brother Sun, Sister Moon (1972,  PG)
Click to Rate
32
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
Click to Rate
33
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
34
Vampira (Old Dracula) (1974,  PG)
Click to Rate
35
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
Click to Rate
36
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
Click to Rate
37
San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (Ghidrah the Three Headed Monster) (1964,  Unrated)
Click to Rate
38
Die, Monster, Die! (Monster of Terror) (1965,  Unrated)
Click to Rate
39
The Dunwich Horror (1970,  R)
Click to Rate
40
Conan the Barbarian (1982,  R)
Click to Rate
41
Conan the Destroyer (1984,  PG)
Click to Rate
42
Red Sonja (1985,  PG-13)
Click to Rate
43
Returner (Ritana) (2002,  R)
Click to Rate
44
The Hunt for Red October (1990,  PG)
Click to Rate
45
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
46
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
Click to Rate
47
Kull the Conqueror (1997,  PG-13)
Click to Rate
48
Gowcaizer: Voltage Fighter (1996,  Unrated)
Click to Rate
49
The Wicker Man (1975,  R)
Click to Rate
50
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
51
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
52
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
53