My Favorite Movies
| joycemari81's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook (2004, PG-13)
Heart-Warming! Ok, I just love this movie it brought tears to my eyes. It is based on the love an old couple still endures for one another. With all the trials they had to go through to be together and how they surpassed it. This movie can really inspire anyone to want true love as they did. A beautiful film as loving as Romeo and Juliet. |
|
| 2 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 3 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 5 |
The Italian Job (2003, PG-13)
One of the better action movies in the last few years. Variety of characters in diverse settings. Kept me wide awake and on the edge of my seat. Well acted. I became involved in the story and how it unfolded. The actors/actresses were given the opportunity to develop their characters....especially Charleze Theron. |
|
| 6 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 7 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 8 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 9 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Tuck Everlasting (2002, PG) |











